Przełom behawioralny – burzliwe dojrzewania psa

Patrycja Jagiełło – Wiater – behawiorysta, kynoterapeuta, treser

www.psiuniwersytet.pl

Przełom behawioralny to poważny kryzys w związku człowieka z psem.

Nieświadomi procesów psychicznych psa właściciele często  opuszczają bezradnie ręce dochodząc do wniosku, że ratowanie tego związku jest bez sensu. To wtedy najwięcej psów trafia do schronisk lub zmienia właściciela. Pies przechodzi aż przez trzy przełomy behawioralne. 

Przełom behawioralny, jak sama nazwa wskazuje jest związany z zachowaniem psów. To są momenty, w których zachowanie psa ulega zmianie, najczęściej pod wpływem przemian hormonalnych.

Nie ukrywajmy, że przemiany hormonalne tak samo jak w naszym życiu, odgrywają dużą rolę w życiu zwierząt.

Literatura opisuje trzy takie przełomy behawioralne. Różne rasy przechodzą przez te zmiany w nieco innym wieku, bo wiemy o tym, że małe rasy psów dojrzewają trochę szybciej – półtoraroczny roczny yorkterier to już jest pies dorosły, natomiast półtoraroczny  labrador to jest jeszcze duże bobo i potrzebuje jeszcze chwili, by osiągnąć pełną dojrzałość.

Dalmatian puppy chewing a shoe in front of a white background

Pies przechodzi przez trzy przełomy behawioralne: pierwszy z nich występuje około 5 miesiąca życia, kolejne czekają nas gdy pies ma 8 i 18 miesięcy. Potem będzie już tylko lepiej. Podczas przełomów pies jest po prostu niegrzeczny, w fachowym języku mówimy o problemie behawioralnym. Problem behawioralny  to zachowanie nietypowe, utrudniające wspólne funkcjonowanie: siusianie w domu, obgryzanie przedmiotów, agresja wobec innych zwierząt, lęk socjalizacyjny. 

Co to jest przełom behawioralny?

Ja prywatnie określam tę sytuację zdaniem:  pies nam się po prostu trochę zepsuł. Posłuszny dotychczas szczeniak nagle staje się  głuchy, ślepy, nie reaguje na bodźce, ignoruje nasze polecenia. Szkolimy psa, czy wychowujemy jako szczeniaka, już ma piękny siad i waruj, a potem nadchodzi przełom.  Podajemy komendę siad, a pies jest czymś innym zainteresowany, biegnie gdzie indziej, zajmuje się czym innym. To dokładnie wygląda tak, jakby ten pies nam się któregoś dnia popsuł, ale na szczęście da się go naprawić. Czy uda się go naprawić całkowicie zależy od nas, od tego czy i na ile psu odpuścimy, ile czasu i uwagi mu poświęcimy.

Pierwszy przełom behawioralny 

Pierwszy przełom następuje  w okolicach czwartego – piątego miesiąca życia i  pokrywa się w czasie  z wymianą zębów. To ten moment, kiedy nasz słodki szczeniaczek przestaje być właśnie szczeniaczkiem a staje się psem. Dla nas on nim będzie oczywiście dużo dłużej, ale nie bądźmy zdziwieni, że 5 czy 6 miesięczny pies został pogryziony przez innego psa. Dlaczego? Dlatego, że jeżeli pies wymienia zęby to przestaje już pachnieć mlekiem, moczem, a zaczyna pachnieć jak dorosły pies. Inny dorosły pies nie ocenia przecież drugiego po wyglądzie, tylko po zapachu.

Dorastanie szczeniaka – krok w prawdziwe życie 

Świat zapachów to dla każdego psa podstawa. Jeżeli pies pachnie jak dorosły, albo już nie pachnie szczeniakiem, to pewno tym szczeniakiem nie jest. Dlatego tak ważne w wychowaniu i socjalizacji psów są przedszkola lub inne grupy socjalizacyjne, żeby ten nasz mały podopieczny nauczył się okazywania szacunku, który powinien okazywać wobec innych przedstawicieli gatunku. Bo jeśli się tego nie nauczy do czasu, kiedy przestanie być szczenięciem w psim świecie, to potem jego nauka może być bolesna i dotkliwa. Nie zawsze trafia się na super pokornego i świetnego wychowawcę, jakim jest pies, którego można spotkać na placu szkoleniowym. Czasami spotyka się psa, który dobitniej pewne rzeczy tłumaczy, a taka nauka bywa bolesna, co z kolei może wpłynąć na szczeniaka trwale  i on sam może się stać lękliwy czy agresywny w stosunku do innych psów na całą resztę życia.  mam klientów, których pies została w tym właśnie okresie pogryziony przez innego psa i  nigdy już nie wyrósł ze strachu l;ub agresji wobec innych osobników.

Trzeba pamiętać, że w okolicach 4-5 miesiąca zaczyna się pierwszy przełom behawioralny. To dokładnie widać w pysku psa – zaczynają się wymieniać zęby. Jak długo to będzie trwało? Dopóki te zęby się nie wymienią. Jak już mamy wszystkie możemy się spodziewać, że pierwszy przełom behawioralny się zakończył.

 

O drugim i trzecim przełomie czytaj za tydzień!

Zobacz też: 

Szczeniak w domu – pierwszy spacer, pierwsza wizytya u weterynarza 

Rozwój psa – kalendarium

Agresywny pies

 

 

 

 

2 thoughts on “Przełom behawioralny – burzliwe dojrzewania psa

  1. Serdecznie dziękuję za poruszenie tego tematu. Z niecierpliwością czekam na więcej , bo już tracę nadzieję, że będzie lepiej. Pozdrawiamy, Ewa, Hatra i Lucky

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *