Pies lub kot u dentysty

Anna Żebrowska – lekarz weterynarii

lecznica weterynaryjna Teodor

Pies lub kot u dentysty powinien znaleźć się, gdy zaczyna jeść w wyraźnie inny sposób, pojękuje i zaczyna mu nieładnie pachnieć z pyska

Stan uzębienia psa powinniśmy sprawdzać podczas rutynowych wizyt u weterynarza. Chore zęby mogą wpłynąć poważnie na ogólny stan zdrowia psa – zaburzyć pracę serca, nerek. Dlatego pies lub kot u dentysty nie powinny nikogo dziwić.

Skąd wiadomo, że psa boli ząb

Pies lub kot u dentysty

Zwierzęta nie lubią wizyt u dentysty tak jak my, ludzie. Niedoświadczeni właściciele nie myślą o tym , że w kociej lub psiej szczęce może się źle dziać- w naszej wyobraźni zwierzęta mają zęby ze stali. Tymczasem nieczyszczone zęby, mające kontakt z zawierająca cukier karmą staja się wymarzonym obiektem bakterii, próchnieją, ruszają się, a czasem powodują zakażenia. Jeśli Twój weterynarz nie ma sam takiego odruchu to poproś go, by za każda wizyta przeprowadził inspekcję psiej lub kociej paszczy.

Często, gdy właściciele zgłaszają się do nas podejrzewając problem stomatologiczny, mówią o trudnościach psa w pobieraniu pokarmu – gdy psa lub kota  bolą zęby widać, że  zaczynają  w inny niż dotychczas sposób pobierać pokarm – gryzą go  np. tylko jedną stroną, albo w ogóle nie gryzą, a zamiast tego od razu połykają karmę. Często zauważalnym problemem jest nadmierne ślinienie, lub krwawienie z dziąseł, dostrzegalna też bywa ruchomość zębów, pojawia się przykry zapach z pyska. Objawy te zazwyczaj świadczą już o zaawansowanej chorobie przyzębia. Dobrze by było nie dopuszczać do takiej sytuacji i przy każdej wizycie kontrolnej u lekarza weterynarii czy przy okazji szczepień powinno się skontrolować stan jamy ustnej.

Zwierzę u dentysty – postępowanie w chorobach zębów

Gdy stwierdzimy u swojego pupila problem stomatologiczny to powinien on zostać poddany profesjonalnemu zabiegowi stomatologicznemu. Oczywiście, najpierw lekarz weterynarii u jeszcze przytomnego psa na typowej wizycie weterynaryjnej jest w stanie stwierdzić pewne problemy, ale ostateczne rozpoznanie możemy postawić dopiero po zbadaniu zwierzęcia w znieczuleniu ogólnym, jak również po wykonaniu zdjęć rentgenowskich. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie w pełni odpowiedzieć sobie na pytanie jakiego typu problem występuje u  zwierzęcia? Krótko mówiąc: po ocenie wstępnej pacjenta przytomnego, następnie po znieczuleniu go i ocenie uzębienia w znieczuleniu ogólnym oraz po wykonaniu zdjęć rentgenowskich, jesteśmy w stanie postawić diagnozę, a następnie przystępujemy do leczenia.

Leczenie zębów psa i kota 

Jeżeli lekarz weterynarii stwierdzi u naszego pupila jakiś problem stomatologiczny należy takiego pacjenta poddać znieczuleniu ogólnemu, następnie wykonać zdjęcia rentgenowskie całego uzębienia. To da nam prawidłowy ogląd tego, co się dzieje z zębami naszego psa lub kota. Następnie taki pacjent zostaje poddany profesjonalnemu zabiegowi stomatologicznemu. Tu, w zależności od tego, jaka jest diagnoza będziemy podejmować konkretne działania: będziemy usuwać kamień nazębny, w niektórych przypadkach będzie trzeba dokonać jakichś zabiegów na dziąsłach, czasem trzeba usunąć zęby, które są chore. Niektórych zębów nie trzeba usuwać, można je leczyć także endodontycznie, czyli wykonać tzw. leczenie kanałowe, założyć wypełnienie.

Zobacz też: 

Po co i jak czyścić zęby zwierzętom 

Wady zgryzu i aparat ortodontyczny dla psa 

Kalendarz rozwoju psa 

Podsumowanie
Pies lub kot u dentysty
Tytuł
Pies lub kot u dentysty
Opis

Dla psów zdrowe zęby są sprawą zasadniczą. Wbrew powszechnym wyobrażeniom nie są nizezniszczalne - bolą, wypadają, próchnieją. Kiedy i po co powinniśmy zaprowadzić psa do dentysty i jakie możliwości działania ma stomatolog weterynaryjny, mówi lek. wet. Anna Żebrowska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *