Jak zabezpieczyć psa przed upałem

Ewa Rybak – groomerka

Jak zabezpieczyć psa przed upałem? 

Upał daje się we znaki wszystkim psom, ale najbardziej doskwiera on sierściuchom, które natura dodatkowo wyposażyła w podszerstek. 

kamizelka chłodząca

Skutkiem przegrzania organizmu jest udar cieplny, którego głównym skutkiem może być niewydolność oddechowa i krążeniowa.  Przegrzanie łba może wywołać zapalenie opon mózgowych. Pies w kamizelce wygląda może i śmiesznie, pewnie też “ubranko” go trochę uwiera, ale za to upał staje się znośny.

Generalnie nie ma takich praktyk jak podwiązywanie uszu czy letnie strzyżenie sierści, by przynieść psu ulgę latem.

Chłodzące kamizelki

Jeżeli natomiast chcemy zabezpieczyć psa przed gorącem to używamy chłodzących kamizelek. Taką kamizelkę, wykonaną ze specjalnego materiału nasącza się wodą, po czym wkłada do lodówki, dzięki czemu  przez pewien czas utrzymuje niższą i temperaturę zakłada psu, jeśli na dworze panuje upał.

Są kocyki, które podobnie jak kamizelki wkłada się do lodówki – one też pozwalają psu przetrwać upały. A przede wszystkim ważny jest dostęp do wody i dostęp do takiego miejsca, gdzie pies będzie mógł się schować – prawdopodobnie sam pokaże nam, w którym miejscu będzie mu najwygodniej.

Jeśli chodzi o zawiązywanie, czy podwiązywanie sierści – niewiele to pomaga.

Przegrzanie i udar cieplny 

Zwierzęta nie pocą się, a więc nie eliminują nadmiaru  ciepła jak my, ludzie.  Dla psa lub kota zabójcza może być nawet temperatura 25 stopni C.  Głównym skutkiem przegrzania jest udar cieplny, na który narażone są głównie zwierzęta długowłose.

Aby nie dopuścić do przegrzania należy zapewnić psu: dostateczną ilość wody do picia (najlepiej mineralnej), zorganizować mu ocienione miejsce do odpoczynku, nie spacerować w porze największego upału.

Nigdy nie zostawiajmy psa w zamkniętym samochodzie! 

Główne objawy udaru to: gwałtowne, szybsze niż zwykle ziajanie, ślinotok;  gwałtowne pobudzenie lub widoczne osłabienie z utratą przytomności włącznie; płytki i nieregularny oddech; szybki i słabo wyczuwalny puls; suche wargi, ciemny kolor dziąseł i języka; biegunka i wymioty mocne podwyższenie temperatury. W ekstremalnych przypadkach dochodzi do drgawek, parzeń skóry, zgonu.  Którykolwiek z objawów powinien stać się impulsem do szybkiej interwencji medycznej. Zanim pies trafi do lekarza powinien zostać usunięty w ocienione przewiewne miejsce, napojony, schłodzony letnimi wilgotnymi ręcznikami.

Weterynarz po rozpoznaniu udaru poda zwierzęciu kroplówkę z elektrolitami i leki moczopędne.
W upalne dni większość psów z radością korzysta z dostępu do zbiorników wodnych.  

Kąpiel będzie radosna, jeśli właściciel będzie pamiętał o paru zasadach.

Trochę wody dla ochłody

Kąpiel w upalne dni ma takie same zasady dla ludzi i zwierząt: wchodzimy tylko do sprawdzonego zbiornika i nie wbiegamy do wody raptownie. Przeceniamy odporność organizmu na gwałtowną zmianę temperatury.

Zazwyczaj nie ma żadnych konsekwencji po kąpielach w naturalnych zbiornikach wodnych – ani dla skóry, ani dla sierści psa. Ważne za to, żeby zwrócić uwagę czy miejsce wybrane do kąpieli jest bezpieczne.

Sprawdzony zbiornik wodny

Zanim pozwolimy psu wejść do wody powinniśmy sprawdzić sprawdzić, czy nie ma w nim np. szkieł, bo pies może pokaleczyć łapy.

Szok termiczny 

Pies  nie może raptownie wskakiwać do wody, szczególnie w sytuacji, gdy wcześniej leżał długo na słońcu i jego ciało jest rozgrzane. Trzeba mu tego zabronić, dlatego, że dość często zdarzają się niestety ataki serca wywołane szokiem termicznym.  Psa, tak samo jak ludzi, trzeba przygotować do zanurzenia się w chłodniejszej wodzie. Natomiast sama kąpiel sprawia psu na pewno ogromną przyjemność.

Zobacz też: 

Pies w podróży 

Przygotować psa na upalne lato

Kot sam w domu 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *