mgr inż. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny
Gabinet Rehabilitacji weterynaryjnej “Provet”
Pies senior, podobnie jak człowiek senior, może bardzo różnie przeżywać starość
Objawy starzenia się psa w dużej mierze przypominają początki starości człowieka. Stopniowo słabną funkcje poszczególnych narządów, zwierzę ma coraz mniej sił witalnych. Traci wzrok i słuch, ma problemy z poruszaniem się, nierzadko cierpi na schorzenia neurologiczne czy zespół zaburzeń poznawczych, do których należą: dezorientacja, utrata wyuczonych nawyków (np. nawyku niezałatwiania się w domu), zmiany w interakcjach z ludźmi i innymi psami, zaburzenia cyklu snu i czuwania. Pies senior wymaga więc szczególniej opieki.
Właściwa diagnoza
Pies senior, który ma problemy z poruszaniem się, w pierwszej kolejności powinien zostać poddany diagnostyce weterynaryjnej. Trzeba ustalić jaka jest przyczyna problemów z chodzeniem, wstawaniem, wskakiwaniem na podwyższenia itp. Przyczyn może być wiele, i mogą być bardzo różne. Dlatego najpierw należy udać się z psem do weterynarza. Nierzadko też okazuje się, że trzeba skorzystać z porad kilku różnych specjalistów.
Rehabilitacja i farmakologia
Lekarz musi zdiagnozować pacjenta, zaordynować odpowiednie leczenie farmakologiczne i chirurgiczne, jeśli takie jest wymagane. Musi też zadecydować o rehabilitacji, upewnić się, czy nie ma przeciwwskazań i ewentualnie zalecić konkretne postępowanie rehabilitacyjne. Do ogólnych przeciwwskazań zalicza się choroby nowotworowe, ostre stany chorób bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych, czasami też implanty elektroniczne czy metalowe. W momencie, gdy taki pacjent trafia na rehabilitację, to wiemy, że nie ma żadnych przeciwwskazań. Do odpowiednio zdiagnozowanej przyczyny układa się plan postępowania rehabilitacyjnego. Zazwyczaj są to zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak: magnetoterapia, laseroterapia, masaż terapeutyczny, elektrostymulacja TENS czy kinezyterapia – leczenie poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń pod nadzorem terapeuty. Często rehabilitacja jest wspomagana farmakologicznie, lub przez dobranie odpowiedniej diety czy suplementów diety. W przypadku psa seniora trzeba postępować kompleksowo, żeby w jak największym stopniu pomóc takiemu pacjentowi.