Pies się ślini – możliwe przyczyny

lek.wet. Emilia Klim – stomatologia weterynaryjna

www.stomatologweterynaryjny.pl
Emilia Klim – Facebook

Pies się ślini – problemy z zębami

Ślinienie się naszych czworonożnych przyjaciół to nie tylko kwestia ochoty zjedzenia czegoś smakowitego.

Koty na przykład, kiedy są miziane lub przytulane, kiedy jest im dobrze i błogo, również potrafią się ślinić. Ale ślinienie się często może być też u zwierząt oznaką patologii. Najczęściej niestety jest to związane z bólem zębów. Może to być kwestia zalegającego gdzieś ciała obcego czy toczącej się choroby przyzębia. Zdarzają się też pacjenci pourazowi, u których doszło do uszkodzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Nie mogą wówczas zamknąć pyszczka i w związku z tym nie są w stanie normalnie przełykać śliny, więc ta ślina wypływa im z mordki. Jeśli zatem kot lub pies się ślini nadmiernie najlepiej skonsultować to z lekarzem weterynarii.

Pies się ślini kiedy zje na przykład coś gorzkiego, co mu nie smakuje.

Kiedy pies się ślini może to oznaczać, że jest chory lub że coś go boli. Nie zawsze jednak ślinienie się musi być objawem patologicznym. Niektóre rasy psów, ze względu na budowę pyska, naturalnie ślinią się bardziej niż inne. Należą do nich na przykład buldogi czy mastify.

Pies się ślini – choroby nowotworowe

Ślinienie się może być też związane z chorobą nowotworową. Dlatego bardzo ważne jest, żeby nie lekceważyć takich objawów i wyjaśnić sprawę w gabinecie weterynaryjnym. Pójść ze zwierzakiem do lekarza i skontrolować stan uzębienia. U kotów zawsze trzeba sprawdzić okolice języka, ponieważ koty słyną z tego, że lubią gdzieś tam wokół języka zapleść sobie nitkę z igłą. Musimy więc być wyczuleni.

Pamiętajmy też, że jeżeli pies się ślini nie zawsze jest to wyłącznie sprawa zębów. Ślinić się mogą pacjenci, którzy odczuwają ból. Może to być ból kręgosłupa, ból łapki, brzucha. Bólowi brzucha często towarzyszą mdłości i te mdłości mogą powodować ślinienie się. Przy bólu gardła niekiedy także pojawia się ślinienie, ponieważ pies czy kot nie jest w stanie przełykać śliny w odpowiednim tempie. Ślinić się może również zwierzę, które poliże coś wyjątkowo gorzkiego. Jakąś substancję, która mu bardzo nie smakuje. Organizm naturalnie reaguje w ten sposób, że produkuje zwiększoną ilość śliny, żeby się tego pozbyć. Ślinotok może także wskazywać na zatrucie.

Ślinienie się to też kwestia rasy psa. Psy niektórych ras naturalnie ślinią się bardziej niż inne. Dotyczy to szczególnie tych o większych policzkach i wargach, na przykład bernardynów, buldogów, mastifów, ogarów.

 

 

Podsumowanie
Pies się ślini - możliwe przyczyny
Tytuł
Pies się ślini - możliwe przyczyny
Opis

Śliniący się pies często wzbudza niechęć. Musimy jednak mieć świadomość, że ślinienie się może być objawem choroby. O przyczynach ślinotoku u psów i kotów mówi lek.wet. Emilia Klim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *