Pies sportowiec – jak o niego dbać?

Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog

Lecznica weterynaryjna Teodor

Pies sportowiec musi mieć specjalną opiekę

Wszystko zależy od tego ile pies biega. Jeżeli zwierzę towarzyszy nam w biegach na 5 czy 7 km, jest to dla niego normalna dawka ruchu. Jeżeli jednak pies biega więcej, jeśli trenujemy z nim sporty takie jak agility, biegi długodystansowe czy wyścigi zaprzęgów, to odpowiednia opieka wymaga od właściciela sporego poświęcenia. Po pierwsze musimy zadbać o odpowiednią dietę psa, ponieważ jest ona podstawą jego funkcjonowania. Pies sportowiec powinien jeść dużo dobrej jakości białka i węglowodanów. Kaloryczność posiłków powinna być dostosowana do rodzaju treningu i wysiłku takiego psa.

Pies sportowiec wymaga specjalnej opieki.

Pies sportowiec, podobnie jak człowiek sportowiec, między treningami potrzebuje czasu na regenerację. Dobrym ćwiczeniem dla stawów i mięśni jest pływanie.

Ważnym elementem treningu jest odpoczynek

Dla psa uprawiającego sport, podobnie jak dla każdego sportowca, treningi są istotne, jednak bardzo ważny jest również proces rekonwalescencji, czyli odpoczynek. Psy, które dużo biegają mają poważnie obciążone stawy i warto pomyśleć o zapewnieniu im bieżni wodnej lub możliwości pływania, co oczywiście jest łatwiejsze latem. Tego typu ćwiczenia pozwalają psu odpocząć, dają mięśniom, kościom i stawom czas do regeneracji.

Pod czujnym okiem lekarza

Pies sportowiec powinien mieć także zapewnioną opiekę ortopedyczną. W przypadku jakiejkolwiek kontuzji czy kulawizny warto skonsultować się z lekarzem. Jeżeli zauważymy u psa, który trenuje, problemy z poruszaniem się, musimy od razu przestać z nim ćwiczyć. Kontynuowanie treningów z chorą kończyną czy stawem może pogłębić uraz. Natomiast 1-2 dniowy odpoczynek naprawdę potrafi zdziałać cuda. Tak więc psy trenujące wymagają sporo uwagi, zarówno dla właściciela, jak i dla lekarza, chociaż dla weterynarza dbanie o sportowego pacjenta jest dużą radością.

Zdrowy pies to szczęśliwy pies

Należy pamiętać również o tym, że pies który trenuje, przynajmniej raz w roku, powinien mieć robione badania kontrolne i ewentualne prześwietlenie stawów. Dotyczy to nie tylko psów biegających, ale również pracujących (np. psów wojskowych czy policyjnych). Zwierzęta intensywnie obciążone pracą, np. psy w jednostkach specjalnych,  co roku są badane przez weterynarzy. Dzięki temu można zapobiec potencjalnej chorobie. Jeżeli zdiagnozujemy u psa jakieś nieprawidłowości, wycofujemy go z pracy na pewien czas, albo na stałe. Pies, który nie jest w pełni sprawny, nie będzie czerpał radości z pracy, ani osiągał dobrych wyników sportowych.

 

 

Podsumowanie
Pies sportowiec - jak o niego dbać?
Tytuł
Pies sportowiec - jak o niego dbać?
Opis

Pies sportowiec, tak jak człowiek sportowiec, potrzebuje specjalnej opieki. O tym, jak zajmować się psem, który uprawia z nami sport, mówi Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *