Pies zaczepia inne psy – dlaczego to robi?

Paulina Wilk – treser psów, prezes Polskiego Stowarzyszenia Treserów

 www.grzecznypies.com

Pies zaczepia inne psy, ponieważ chce się przywitać

Właściciele powinni mieć świadomość tego, że psy ciągną do innych zwierząt, ponieważ chcą się przywitać. Trzeba im na to pozwolić, mając jednocześnie na uwadze fakt, że nie wszystkie zwierzaki to lubią.

Pies zaczepia inne psy z dwóch podstawowych przyczyn. Pierwszą jest chęć zabawy. Widać to wyraźnie po zachowaniu psa, który poszczekuje, biega wokół drugiego zwierzęcia, kładzie przednie łapy, pozostawiając tylną część ciała w górze. Te sygnały są jednoznacznym zaproszeniem do zabawy, które oczywiście nie musi zostać przyjęte przez drugiego psa.

Pies zaczepia inne psy z ciekawości.

Najczęściej pies zaczepia inne psy, ponieważ chce się przywitać albo pobawić. Pozwólmy mu na to, chyba że napotkany pies nie ma ochoty na zabawę lub jego właściciel poprosi, żeby nie podchodzić.

Niepokój właściciela budzi agresję u psa

Drugim powodem, dla którego nasz pupil zaczepia inne zwierzę jest agresja. Pies próbuje gryźć, ponieważ nie jest przyzwyczajony do obecności innych zwierząt albo doświadczył czegoś, co zaburza jego zachowanie. Należy jednak pamiętać, że bardzo często to właściciel powoduje takie agresywne zachowania u swojego psa, wysyłając mu sygnały, które zostają źle odczytane. Na przykład, gdy podczas spaceru jakaś sytuacja budzi niepokój człowieka, spina on swojego psa, ciągnie w swoją stronę. W ten sposób daje pupilowi sygnał, że coś mu grozi. Pies dostaje informację, że powinien być czujny i gotowy do ataku. W stanie takiego napięcia pies często atakuje, nawet gdy zwierzak idący z naprzeciwka nie zwraca na niego uwagi.

Nie każdy pies lubi się witać

Właściciele powinni mieć świadomość tego, że psy ciągną do innych zwierząt, żeby się po prostu przywitać. Trzeba im im na to pozwolić. Są jednak psy, które tego nie lubią. Dlatego właśnie, jeżeli podczas spaceru nadchodzi z naprzeciwka inny pies, powinniśmy najpierw zapytać właściciela, czy zwierzęta mogą się przywitać. Jeżeli nie uzyskamy jego zgody, lepiej odejść, żeby nie prowokować nieprzyjemnych sytuacji.

Trzeba też zachować rozsądek i jeżeli psy po obwąchaniu będą się chciały bawić w nieodpowiednim do tego miejscu, np. na chodniku, to powinniśmy przywołać do siebie psa i odejść. Jest to również dobry moment na wykorzystanie wcześniej nauczonych komend, takich jak „uwaga”. Jednak właściciele powinni umożliwić swoim psom przywitanie i obwąchanie się, a jeżeli jeden z nich warknie, nie należy od razu wpadać w panikę. Jest to jedynie sygnał wyrażający niechęć i, o ile nie dojdzie do żadnego spięcia, to właściciel powinien zabrać psa i pójść dalej. W ten sposób pies uczy się, że nie ma powodu do atakowania innych zwierząt i nie dajemy mu fałszywych sygnałów, które wzbudzają w nim agresję.

 

Podsumowanie
Pies zaczepia inne psy
Tytuł
Pies zaczepia inne psy
Opis

Dlaczego psy ciągną do innych psów, zaczepiają je, obszczekują? Czy to są zachowania agresywne czy pokojowe? Co wtedy robić? - na te pytania odpowiada Paulina Wilk, prezes Polskiego Stowarzyszenia Treserów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *