Po co czyścić zęby psom i kotom?

Anna Żebrowska – lekarz weterynarii

Lecznica weterynaryjna Teodor

Po co czyścić zęby psom i kotom?

Odpowiedź Was zaskoczy: choroby zębów u zwierząt przekładają się na ich stan ogólny. Zaniedbane zęby mogą oznaczać choroby nerek, serca, wątroby.

Ludzie się dziwią i zadają pytanie: po co czyścić zęby psom i kotom? A higiena jamy ustnej to niezwykle ważna sprawa, ponieważ problemy stomatologiczne dotyczą ogromnej liczby zwierząt. Szacuje się, że ¾ kotów i u 2/3 psów powyżej 2 roku życia, występują problemy stomatologiczne.

Po co czyścić zęby psom i kotom? Po to, żeby było w dobrej formie.

Po co czyścić zęby psom i kotom? Pies lub kot na pewno nie będzie zachwycony myciem zębów, co nie znaczy, że właściciel powinien z tego zrezygnować. Jeśli pies ma wadę zgryzu to zabiegi higieniczne muszą być częstsze.

Najważniejsza jest profilaktyka

Mówiąc o profilaktyce chorób przyzębia mamy na myśli czyszczenie zębów szczoteczką. Jest to najbardziej skuteczna metoda zapobiegania chorobom przyzębia. Ta profilaktyka jest niezwykle ważna, ponieważ stan zdrowia uzębienia przenosi się na ogólny stan zdrowia zwierzaka. Mówiąc o przyzębiu mam na myśli nie tylko zęby, ale wszystkie struktury, które trzymają ząb na swoim miejscu, czyli także więzadła i dziąsła. Choroby przyzębia mogą przenieść się na choroby nerek, wątroby, serca, więc dbając o zęby dbamy o stan ogólny naszego pupila.

Szczotka, pasta, kubek…

W profilaktyce najważniejsze jest szczotkowanie zębów. Jest to najskuteczniejsza metoda utrzymania zdrowego przyzębia. Oprócz szczotkowania możemy wspomagać się różnymi dodatkami żywieniowymi. Mogą być to na przykład dostępne w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych dodatki do wody pitnej. Są to różne płyny, które mają za zadanie pomóc w usuwaniu płytki bakteryjnej. Możemy podawać psu wszelkiego rodzaju gryzaki, jednak najskuteczniejsza i przynosząca największe efekty jest  metoda aktywnej higieny jamy ustnej przy użyciu szczoteczki.

Pasty i żele do zębów o smaku mięsa

Pasty do zębów dla psa albo kota należy kupować u lekarza weterynarii albo w sklepie dla zwierząt. Są to pasty niezawierające substancji, które mogą być szkodliwe dla zwierzęcia przy jej połknięciu. Pasty dla zwierząt produkowane są z myślą o tym, że mają być przyjemne dla psa lub kota, bardzo często mają one zapach lub smak mięsa. Na rynku są dostępne także różnego rodzaju żele, pasty enzymatyczne, jednak i tak najważniejsze jest nie to, jaką wybierzemy pastę, a jednak sam fakt szczotkowania i mechanicznego usunięcia z zębów płytki bakteryjnej.  Szczotki pasty i żele dostępne są także w sklepach zoologicznych online – mają one prawdopodobnie najszerszą ofertę.  Dodatkowo można w takich sklepach korzystać z usługi paypo. Dzięki temu zapłacisz dopiero po odebraniu zamówienia upewniając się, że Twój zwierzak został najlepiej zaopatrzony.  Warto bliżej zapoznać się z ofertą Paypo – jest dostępna w 25 tysiącach sklepów. Jeśli chcesz z niej korzystać musisz pamiętać o założeniu konta, potem już każdą transakcję wystarczy potwierdzić SMS-em. Na opłacenie zakupów masz aż 30 dni – płacisz tylko za to, co zdecydujesz się zatrzymać. A 30 dni to wystarczająco dużo czasu by zapoznać się szczególowo z potrzebami własnego psa. To świetna metoda, żeby nie gromadzić niepotrzebnych rzeczy, a pieniądze przeznaczyć na właściwe produkty.

Płytka bakteryjna  

Płytka bakteryjna to inaczej płytka nazębna lub osad nazębny. Jest to miękki nalot, ściśle przylegający do powierzchni zęba, ale łatwy do mechanicznego usunięcia. Po każdym czyszczeniu zębów na nowo zaczyna tworzyć się błonka nabyta, zbudowana z substancji zawartych w ślinie. Ta błonka staje się siedliskiem bakterii, które się w niej namnażają. Najpierw są to bakterie niepróchnicotwórcze, później także próchnicotwórcze. Szybkość odkładania się płytki zależy od budowy zgryzu, diety i nawyków zwierzęcia. Podobnie jak u ludzi karma, zawierająca zbyt dużo cukru przyspiesza powstawanie osadu i rozwój próchnicy.

 

 

Podsumowanie
Po co czyścić zęby psom i kotom?
Tytuł
Po co czyścić zęby psom i kotom?
Opis

Aby nasz pies czy kot cieszył się dobrym zdrowiem, musimy pamiętać o tym, by dbać o jego uzębienie. Choć niektórym może się to wydawać dziwne, naszym pupilom trzeba myć zęby. O tym, jak to robić oraz jak utrzymać higienę w psim i kocim pysku, mówi lekarz weterynarii Anna Żebrowska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *