Podróż samochodem z psem lub kotem

lek. wet  Jacek Bany – chirurg

Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie

Zanim wyruszymy w podróż samochodem z psem lub kotem warto się do tego przygotować

Podróż samochodem z psem lub kotem oznacza stres, zarówno dla właściciela jak i zwierzaka. Dlatego zwierzę musi być przyzwyczajone do podróżowania środkami lokomocji i należy zacząć je z tym oswajać już w młodym wieku. Niektóre zwierzęta są bardzo podatne na stres i trzeba poświęcić więcej czasu, żeby nauczyć je podróżować tak, by nie stanowiło to dla nich zagrożenia i przede wszystkim, nie było zagrożeniem dla współpasażerów. Jeśli wybieramy się w podróż samochodem z psem, to nie może on “latać” po całym samochodzie, ponieważ stanowi bezpośrednie zagrożenie dla pasażerów i – przede wszystkim – osoby kierującej pojazdem. Mimo, że w polskich przepisach nie ma wyszczególnionych metod przewożenia psa, to nie może on zagrażać kierowcy. Staramy się więc przewozić zwierzę na tylnym siedzeniu.

Jeśli wybieramy się w podróż samochodem z psem, kupmy mu specjlany pas i szelki, dzieki którym nie będzie "latać: po całym aucie.

Jeśli wybieramy się w podróż samochodem z psem, kupmy mu specjalny pas i szelki, dzięki którym nie będzie “latać” po całym aucie.

Szelki i kontener na podróż

Druga sprawa – pies powinien być w odpowiedni sposób przymocowany. Najlepiej kupić specjalny pas oraz szelki i przypiąć zwierzaka do pasa dla pasażerów. Są to ogólnodostępne rzeczy, które można kupić w sklepach zoologicznych. Bardzo praktyczne są też kontenery, ale należy je dobrze unieruchomić, gdyż gwałtowne hamowanie może spowodować problem dla zwierzęcia i dla kierowcy. W sklepach jest duży wybór różnych, miękkich klatek do przewożenia, które rozkłada się jednym ruchem. Są one dosyć bezpieczne. Duże psy powinny być przewożone w specjalnych kontenerach przeznaczonych do podróżowania.

Warto nauczyć psa podróżować samochodem

Zwierzę do podróży samochodem trzeba odpowiednio wcześniej przygotować. W naszej lecznicy często zdarzają się  takie sytuacje, kiedy ktoś dzwoni i mówi, że nie może przywieźć psa, bo on nigdy wcześniej nie jeździł samochodem i do niego nie wsiądzie. Wtedy, jeśli sprawa jest naprawdę poważna, musimy znieczulić zwierzę, żeby je przetransportować. A jeżeli pies czy kot jest w stanie ciężkim, takie rozwiązanie może stanowić poważne zagrożenie dla jego zdrowia lub życia. Dopóki zwierzę jest zdrowe i w dobrej kondycji, można przyjechać na wizytę domową, zaszczepić, odrobaczyć, czy zrobić inne, proste badania. Natomiast wszelkie skomplikowane zabiegi i rozbudowana diagnostyka powinny być wykonywane w przychodni. Często musimy tłumaczyć ludziom przez telefon, że nie możemy wykonać operacji w domu. Nam to wydaje się śmieszne, ale ludzie myślą, że jest to banał, że przyjedziemy, zrobimy zastrzyk i przy domowej lampce otworzymy brzuch zwierzakowi, czy zrobimy inne tego typu rzeczy. Nie ma takiej możliwości. Powinniśmy pracować w sposób profesjonalny, a Państwo też muszą wykazać trochę cierpliwości i chęci współpracy.

Behawiorysta może pomóc

Jeśli zwierzę nie lubi jeździć samochodem, można poprosić o radę behawiorystę. Istnieje cała grupa wyszkolonych ludzi, którzy pomogą opanować złe zachowanie psa. Prostą metodą jest chociażby zabawa: wchodzenie do samochodu i podawanie smakołyków. Chodzi o dobre skojarzenia, o to, żeby zwierzę wiedziało, że w samochodzie zawsze spotka je coś miłego. Jeśli będziemy to robić regularnie, po paru tygodniach zwierzę zacznie chętnie wsiadać do samochodu i będzie podróżować bez problemu. W sytuacjach ekstremalnych zawsze polecamy specjalne pojemniki służące do przewozu zwierząt. Są to odpowiednio zbudowane klatki, dzięki którym pies czy kot nie będzie  “fruwać” po całym samochodzie, co może powodować niebezpieczne sytuacje. Najgroźniejsza sytuacja, jaką widziałem na własne oczy, to samochód, który nagle zaczął jechać zygzakiem i o mało nie wjechał w drzewa w lesie. Okazało się, że właściciel nie zauważył, że do samochodu wszedł kot, który nagle wyskoczył spod siedzenia i zaczął go drapać po twarzy. Na szczęście człowiek nad tym zapanował i jakoś udało mu się zjechać na bok. A mogło się to skończyć tragicznie.

 

Podsumowanie
Podróż samochodem z psem lub kotem
Tytuł
Podróż samochodem z psem lub kotem
Opis

Do podroży samochodem warto przyzwyczajać psa lub kota od małego. Dla zwierzaka, który nigdy nawet nie siedział w aucie taka podróż może okazać się bardzo stresująca. Należy też pamiętać o bezpieczeństwie, zarówno psa czy kota, jak i kierowcy oraz współpasażerów. Podczas jazdy zwierzę nie może swobodnie przemieszczać się po samochodzie.

One thought on “Podróż samochodem z psem lub kotem

  1. Jak podróżować z psem i z KOTEM.. Dostajemy informacje tylko o psach. I jak zwykle, zero ciekawych informacji (no chyba że ktoś twierdził, że zwierzaka można wozić samopas, niech się wybiega w aucie) + zachęta behawiorysty… Ok, nie twierdzę, że są niepotrzebni, ale w skrajnych przypadkach! W poście “jak nauczyć psy i koty(o których nie wspomnicie znów ani słowem) robić kupke” też zalecicie wizytę behawiorysty za kilka stów? To tak jakby do małych dzieci zatrudniać psychologa, żeby je nauczyć że auto nie gryzie i można nim jechać -.-

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *