Prawa osoby niewidomej poruszającej się z psem przewodnikiem

Jolanta Kramarz – psycholożka, prezeska Fundacji Vis Maior

www.fundacjavismaior.pl

Pomóż szkolić psy przewodniki. Przekaż 1% podatku na Fundację Vis Maior. KRS 0000 136 590

 Na co przeznaczymy 1% podatku?

Zebrane środki przeznaczymy na pomoc osobom niewidomym, które wspieramy w dążeniu do aktywnego życia. Organizujemy specjalistyczne warsztaty, szkolimy psy przewodniki oraz bezpłatnie przekazujemy je osobom niewidomym, dla których nasze psy stają się wsparciem w codziennym życiu i nieocenionymi przyjaciółmi.

Twój 1% to samodzielność tych, którzy nie widzą. KRS 0000 136 590

Prawa osoby niewidomej – funkcjonowanie w przestrzeni publicznej

Osoby niewidome, poruszające się w przestrzeni publicznej natrafiają na wiele barier i pułapek. Pies przewodnik pomaga im te przeszkody omijać, sprawia, że czują się bezpiecznie i są bardziej pewne siebie. Dzięki takiemu psu komfort ich życia bardzo się poprawia.

Zgodnie z ustawą o zawodowej i społecznej rehabilitacji oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osoba niewidoma ma prawo wejść z psem przewodnikiem na każdy teren, który nie jest objęty żadnymi przepisami sanitarnymi, czyli do różnego rodzaju budynków oraz obiektów. Prawa osoby niewidomej są takie same jak osób widzących. Wszystko to zapisane jest w art. 20a, wspomnianej ustawy. Zawiera on katalog otwarty miejsc, związanych z administracją państwową, sądownictwem, ze sportem, kulturą czy transportem, gdzie osoba niewidoma może wejść z psem przewodnikiem. Zarówno, jeżeli chodzi o budynki, jak i środki transportu, ustawodawca założył, że nie są wszystkie miejsca, dlatego zaznaczono, że m.in. tam może wejść pies przewodnik. Do takich miejsc należą też plaże i kąpieliska.

Prawa osoby niewidomej poruszającej się z psem przewodnikiem muszą być respektowane.

Prawa osoby niewidomej, poruszającej się z psem przewodnikiem są takie same jak osób widzących. Może ona wejść z psem do kawiarni, sklepu, banku czy innych budynków lub miejsc użyteczności publicznej.

Prawa osoby niewidomej – gdy pies musi poczekać

Osoba niewidoma może również wejść z psem przewodnikiem do przychodni. Dowiadujemy się o tym nie tylko z ustawy, ale również z orzecznictwa sądowego. Może ona z psem przewodnikiem poruszać się wszędzie, ma prawo skorzystać z różnych miejsc, wchodzić do różnych budynków, z wyłączeniem takiego terenu, który jest objęty jakimiś przepisami sanitarnymi. Przepis ten może dotyczyć np. gabinetu zabiegowego czy szpitala, gdzie każdy pacjent musi w odpowiedni sposób się ubrać. Jednocześnie przychodnia czy szpital powinien zapewnić osobie niewidomej z psem przewodnikiem jakiś dostęp alternatywny. Chodzi o to, żeby pies był w odpowiedni sposób zaopiekowany, jeżeli nie może w danym miejscu przebywać, i żeby ta opieka nie zaszkodziła mu potem w pracy. Czyli, jeśli np. pies ma czekać w jakimś pomieszczeniu, najlepiej, żeby z tego pomieszczenia słyszał swojego opiekuna, żeby oczywiście nikt go w tym czasie nie zaczepiał, nie dokarmiał, tak żeby potem mógł skupiony wrócić do pracy.

 

 

Podsumowanie
Prawa osoby niewidomej poruszającej się z psem przewodnikiem
Tytuł
Prawa osoby niewidomej poruszającej się z psem przewodnikiem
Opis

Pies przewodnik pomaga osobom niewidomym poruszać się w przestrzeni publicznej. Pomaga im sprawnie pokonywać schody, przechodzić przez ulicę, omijać przeszkody na drodze. Dzięki psu osoby takie czują się bezpiecznie i są bardziej pewne siebie. Jolanta Kramarz – psycholożka, prezeska Fundacji Vis Maior, mówi o prawach osób niewidomych poruszających się z psem przewodnikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *