Problemy behawioralne – czym są?

Patrycja Jagiełło-Wiater – behawiorysta, kynoterapeuta, treser

www.psiuniwersytet.pl

Problemy behawioralne to problemy z zachowaniem zwierząt

Problemy behawioralne dotyczą nie tylko psów. Ludzie dzwonią do mnie także w sprawie kotów oraz innych zwierząt domowych, ale ja zajmuję się psami. Najczęstszym źródłem problemów z zachowaniem psa są emocje. Szczególnie te związane z brakiem socjalizacji. Ludzie często koncentrują się na wytresowaniu psa lub na jego posiadaniu, i nic z psem nie robią, niczego go nie uczą. Uważają, że psie emocje nie istnieją lub nie mają żadnego znaczenia. Z doświadczenia wiem, że emocje psa są przyczyną 99%, żeby nie powiedzieć wszystkich, problemów.

Problemy behawioralne wiążą się z emocjami.

Problemy behawioralne dotyczą zachowania zwierząt. Pies powinien być posłuszny nie tylko na spacerze, lecz także w domu. Właściciele czworonogów często popełniają błąd, pozwalając swoim pupilom na wszystko w domu.

Emocje – najczęstsza przyczyna problemów

Najczęściej spotykanymi problemami są: złe zachowanie na spacerze, ciągnięcie na smyczy, agresja (rzucanie się na rowerzystów, dzieci, rolkarzy, inne psy), nadmierne pobudzenie (skakanie i lizanie wszystkich ludzi w około), ucieczki, brak reakcji na przywoływanie, ale także lękliwość. Gama wszelakich problemów jest szeroka i najczęściej są one związane z emocjami. Brak socjalizacji to wynik na przykład tego, że pies był długo trzymany w domu (np. ze względu na chorobę) lub w hodowli (miał być psem wystawowym, ale z różnych względów nim nie został), i trafia do nas w wieku 4-5 miesięcy. Wówczas proces jego socjalizacji jest już mocno zaburzony. Podobnie się dzieje, kiedy przywozimy psa ze spokojnej hodowli pod miastem do jego centrum – pies boi się wtedy wszystkiego: windy, innych psów, autobusów, tramwajów.`

Posłuszeństwo nie tylko na spacerze

Ludzie, którzy do mnie przychodzą koncentrują się na tresurze (siad, waruj). Oczekują ode mnie, że pies po 5-6 godzinach będzie umiał wszystkie możliwe sztuczki, o których przeczytali w książkach. Zdarza się, że muszę długo tłumaczyć klientom, że z 10 punktów jakie mam do zrealizowania, tresura i uczenie komend znajdują się na ostatnim miejscu. Socjalizacja bowiem, budowanie więzi z psem, zdobycie jego wiary i zaufania, uzyskanie pozycji przewodnika, są znacznie istotniejsze i pozwalają zapanować nad zwierzakiem na spacerze. Bardzo częstym błędem, popełnianym przez właścicieli czworonogów, jest to, że oczekują od swojego psa posłuszeństwa i dobrego zachowania wyłącznie na spacerze. Natomiast w mieszkaniu pies może robić, co chce. Nie można jednak tego oddzielać, ponieważ wszystkie problemy mają swoje źródło w domu, nawet jeżeli objawiają się tylko poza nim.

 

 

Podsumowanie
Problemy behawioralne - czym są?
Tytuł
Problemy behawioralne - czym są?
Opis

Najczęstszym źródłem problemów z zachowaniem psa są emocje. Patrycja Jagiełło-Wiater – behawiorysta, kynoterapeuta, treser, mówi czym są problemy behawioralne, jak sobie z nimi radzić i na co zwarcać uwagę podczas szkolenia psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *