Problemy behawioralne u starych zwierząt

dr n. wet. Jagna Kudła – specjalistka terapii zaburzeń zachowania psów i kotów

jagnakudla.pl

Problemy behawioralne u starych zwierząt wiążą się często z zaburzeniami tarczycy

Problemy behawioralne u starych zwierząt mają najczęściej przyczyny somatyczne. U psów są to zazwyczaj problemy z niedoczynnością tarczycy, natomiast u kotów na odwrót – z nadczynnością tego gruczołu. Pierwsze badania, jakie należy wykonać to morfologia krwi i podstawowa biochemia z oznaczeniem hormonów tarczycy. Jeżeli wyniki są poprawne, ale nadal występują niepokojące objawy, takie jak np. spanie dłużej niż zazwyczaj, nie należy przypisywać ich zaawansowanemu wiekowi zwierzaka, tylko dalej szukać przyczyny.

Problemy behawioralne u starcyh zwierząt mogą się wiązać ze starzeniem się mózgu

Problemy behawioralne u starych zwierząt często mają przyczyny somatyczne. Powodem może być np. ból. Koty bardzo dobrze potrafią ukrywać ból, udają, że nic im nie jest i przesypiają całe dnie. Dlatego, jeśli zauważymy nietypowe zachowanie u naszego pupila, warto pójść z nim do weterynarza.

Kot zazwyczaj ukrywa chorobę

Zdarza się, że zwierzęta przesypiają ból, więc musimy znaleźć jego powód. Zazwyczaj łatwiej jest się zorientować, że coś boli psa, niż kota. Pies będzie na przykład kulał, piszczał, ziajał. Kot natomiast najczęściej ukrywa swoją chorobę . Udaje, że nic się nie dzieje, że już wcale nie musi wskakiwać na parapet, że po prostu ma ochotę dłużej pospać, ale efekt jest taki, że zwierzę przesypia cały dzień. Jest to jego sposób radzenia sobie z bólem, spowodowanym często, zarówno u psów, jak i u kotów, zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Nie powinniśmy jednak poprzestawać na jednej diagnozie, tylko szukać innych możliwych przyczyn, zarówno ze strony endokrynologicznej, jak i tej czysto fizycznej.

Starzenie się mózgu

Istnieją również problemy związane stricte ze starzeniem się mózgu. U psów proces ten zachodzi wcześniej niż u kotów. Pierwsze objawy zespołu zaburzeń poznawczych, który można porównać do choroby Alzheimera u ludzi, u kotów występują w 11 roku życia, natomiast u psów mogą pojawić się już u 7-8 -letniego zwierzaka. Zależy to także od rasy psa. Dla małych psów 7-8 lat to jeszcze pełnia życia, więc ich proces starzenia się jest opóźniony w stosunku do psów ras dużych i olbrzymich, które wcześniej wkraczają w podeszły wiek, i dla których te 7-8 lat bywa końcem życia.

 

 

Podsumowanie
Problemy behawioralne u starych zwierząt
Tytuł
Problemy behawioralne u starych zwierząt
Opis

Problemy behawioralne u starych zwierząt wiążą się zazwyczaj z zaburzeniami somatycznymi lub starzeniem się mózgu. Dr n. wet. Jagna Kudła – specjalistka terapii zaburzeń zachowania psów i kotów, mówi jakie mogą być przyczyny takich problemów i jak je diagnozować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *