Przebieg zabiegu akupunktury u psa

dr Igor Sołowiow (Ihor Soloviov) – lekarz medycyny, neurolog, specjalista akupunktury i terapii manualnej, irydolog; założyciel szkoły akupunktury weterynaryjnej

Wotan Centrum Akupunktury

Przebieg zabiegu akupunktury u psa wygląda podobnie jak u człowieka

Przeprowadzenie zabiegu akupunktury wymaga od akupunkturzysty odpowiedniego sposobu zachowania. Zabieg zawsze powinien być przeprowadzany w obecności opiekuna zwierzęcia. Opiekun musi trzymać otwartą dłoń przed pyskiem psa, ponieważ zapach właściciela uspokaja zwierze. Akupunkturzysta nie może pracować z otwartą dłonią nad pacjentem lub blisko niego, ponieważ jest to dla zwierzęcia znak drapieżcy, taka łapa z pazurami – sygnał świadczący o zagrożeniu. Przebieg zabiegu akupunktury u psa zależy od rodzaju schorzenia, ale ogólne zasady są takie same jak przy akupunkturze ludzkiej.

Przebieg zabiegu akupunktruy u psa zależy od rodzaju schorzenia.

Przebieg zabiegu akupunktury u psa jest praktycznie taki sam jak u człowieka. Podczas zabiegu psu zawsze powinien towarzyszyć właściciel lub opiekun.

Uwaga na łapy

Jeżeli pies jest na zabiegu po raz pierwszy, nie powinniśmy podchodzić do niego w linii prostej, tylko zawsze z boku. Nie patrzymy wprost na zwierzę. W przypadku Bajki zaczynam od łap, ponieważ suczka już mnie zna. Ale podczas pierwszych seansów trzeba na łapy uważać, gdyż pies jest zwierzęciem stadnym, więc genetycznie, uszkodzenie kończyn jednego osobnika oznacza zagrożenie dla całego stada, ponieważ będzie on stado spowalniał. Jest więc naturalnym odruchem, że pies chroni swoje kończyny. Niestety bardzo często mamy do czynienia z łapami z niedowładem. W takiej sytuacji pies ich nie broni, bo przestały być częścią mapy jego ciała i możemy bez obaw je nakłuwać.

Zabieg akupunktury nie boli

W organizmie wątroba pełni bardzo ważną funkcję – tzw. filtracyjną. U człowieka objawia się ona silnym przeżywaniem różnych rzeczy i kotłującymi się myślami. U zwierząt natomiast  – gwałtowną utratą sierści. Sztuką jest wiec, żeby podczas każdego seansu (a potrzeba ich od 3-5) było tej wypadającej sierści jak najmniej. Wykonując zabieg u Bajki musimy uwzględnić jej wcześniejsze problemy – problemy z chodzeniem. Ja wykorzystuję najczęściej punkty, które są odpowiednikami otworów na kości krzyżowej w obręczy miednicy. Stawiamy w tym miejscu 6 igieł. Rozsuwaniu tkanki podczas akupunktury nie towarzyszy ból, charakterystyczny dla przecinania tkanki igłą medyczną.

Mózg to naczelny lekarz każdego żywego organizmu

Po wkłuciu igieł, należy odczekać 7 minut, żeby energia zaczęła krążyć, a następnie kolejne 5-7 minut, żeby wystąpiło przetworzenie energii elektrolitycznej w energię cieplną. Akupunktura jest prostym sposobem na pobudzenie obwodowego układu nerwowego. W istocie odnawiamy w ten sposób przepływ informacji z obwodu do mózgu. Akupunktura jest częścią medycyny holistycznej, niekonwencjonalnej, która polega na zintegrowaniu wszystkich działania z „nadrzędnym lekarzem”, jakim jest mózg każdego żywego stworzenia. Po upływie tych 5-7  minut, należy wyjąć igły w odwrotnej kolejności niż je wkłuwaliśmy. Ważne jest również, żeby wyjąć tyle igieł, ile się wkłuło. Nic strasznego się nie stanie, jeśli pacjent jakąś igłę ze sobą zabierze, ale lepiej usunąć wszystkie. Dlatego podczas wyjmowania zawsze liczę igły.

Zobacz też:

Akupunktura w weterynarii

Technika małego ukłucia

Zabieg akupunktury u psa

Podsumowanie
Przebieg zabiegu akupunktury u psa
Tytuł
Przebieg zabiegu akupunktury u psa
Opis

Medycyna weterynaryjna coraz częściej czerpie z medycyny holistycznej, niekonwencjonalnej. Doktor Igor Sołowiow – neurolog, specjalista akupunktury i terapii manualnej, zaałożyciel szkoły akupunktury weterynaryjnej, demonstruje przebieg zabiegu akupunktury u psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *