Przerost gruczołu ogonowego

Dr n. wet. Kourou Dembele – dermatolog

Przychodnia Weterynaryjna Białobrzeska

Przerost gruczołu ogonowego związany jest z zaburzeniami hormonalnymi

Przerost gruczołu ogonowego najczęściej związany jest z działaniem testosteronu. Testosteron u samców działa na prostatę, na gruczoły, gruczoły około odbytowe (zatoki około odbytowe) oraz na gruczoł ogonowy, umiejscowiony w 1/3 w górnej części ogona. Kiedy dochodzi do przerostu tego gruczołu, ogon na tym odcinku zaczyna łysieć, sierść się nadmiernie przetłuszcza, pojawia się łojotok suchy lub robią się przetoki. Nie wolno tego lekceważyć, może bowiem dojść do całkowitego przerostu gruczołu w tym miejscu, a następnie do wtórnych infekcji bakteryjnych. Poprzez ogon może także dojść do zakażenia rdzenia kręgowego.

Przerost gruczołu ogonowego wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi.

Przerost gruczołu ogonowego wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi. Jedną z metod leczenia jest kastracja psa. Jest ona skuteczna pod warunkiem, że przyczyną są zaburzenia w gospodarce hormonów wytwarzanych w jądrach, a nie w nadnerczach.

Nie tylko samce

Przerost gruczołu ogonowego występuje też u suk, ponieważ jądra nie są jedynym źródłem testosteronu. Może być on wytwarzany w również nadnerczach. Zależy, który z hormonów nadnerczowych przeważa. Są rasy, mające pewną skłonność do przerostu gruczołu ogonowego, wynikającą prawdopodobnie z przemiany 17-hydroksyprogesteronu.

Jak  leczyć?

Można poddać zwierzę kastracji, czyli usunąć jądra – jedno ze źródeł testosteronu. Ale trzeba uważać. Nie zawsze bowiem powodem przerostu gruczołu ogonowego jest hormon produkowany przez jądra. Jeśli okaże się, że przeważają hormony nadnerczy, to kastracja nie pomoże. Tak jak u suk – kastracja nic nie da. Jeżeli u samca to sprawa jąder, możemy zaryzykować zabieg. Zazwyczaj przerost gruczołu ogonowego po kastracji znika, ale u niektórych ras to wcale nie musi ustąpić.

Leki przeciwgrzybiczne

Część lekarzy uważa, że to, co pojawia się na skórze związane jest z grzybicą i po zastosowaniu leków przeciwgrzybicznych, np. ketokonazolu, zauważają pewną poprawę. Niestety ona jest pozorna. Ketokonazol blokuje przemianę hormonów nadnerczowych, więc zmniejsza się wytwarzanie tych hormonów. Dlatego wydaje nam się, że jest poprawa. Tylko jak długo można ketokonazol podawać? Zdarza się też, że pewnym momencie dochodzimy do tego, że powinno być lepiej, a nie jest, więc rezygnujemy z podawania ketokonazolu.  Żaden inny lek przeciwgrzybiczny nie ma takiego działania na skórę, więc wszystko wraca i zaczyna się od początku.

Zobacz też:

Pies łysieje – czy to jest choroba?

Atopowe zapalenie skóry u psów – leczenie

Alergia na pchły u psów

Podsumowanie
Przerost gruczołu ogonowego
Tytuł
Przerost gruczołu ogonowego
Opis

Przerost gruczołu ogonowego wiąże się z działaniem testosteronu. Jedna z metod leczenia to kastracja - usunięcie jąder. Jednak zabieg ten nie zawsze jest skuteczny, ponieważ testosteron może być wytwarzany także w nadnerczach. Nie należy tej przypadłości lekceważyć, gdyż może dojść do wtórnych infekcji bakteryjnych, a nawet - poprzez ogon - do zakażenia rdzenia kręgowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *