Przycinanie pazurów psu i kotu – po co, czym.

 Ewa Rybak – groomerka, hodowla czarnych terierów VA BENE

Przycinanie pazurów to zabieg konieczny dla zwierząt, które rzadko maja kontakt z twardą nawierzchnią i naturalnymi warunkami.

Do przycinania pazurów są specjalne przyrządy i techniki – najlepiej zrobi to groomer lub weterynarz.

 

Korekta pazurów

Jak często obcinać psu pazury? Wszystko zależy od tego gdzie pies mieszka, jaki tryb życia prowadzi, jaką ma funkcje pierwotną, co je.  Im częściej zwierzę biega po twardych lub naturalnych powierzchniach tym rzadziej lub wcale potrzebuje interwencji człowieka.  Jest ona niezbędna gdy: pazury stojącego zwierzęcia dotykają podłoża, podczas chodzenia stukają lub szurają, są dziwnie powykręcane, pies/kot próbuje je gryźć.

Obcinanie pazurów jest jak najbardziej konieczne. Zabieg ten nazywa się korektą pazurów.

Po co przycinac pazury psom i kotom?

Psy wspólcześnie najczęściej mieszkają w mieszkaniach i domach, niespecjalnie często chodzą na spacery, biegają po miękkich podłożach, przez co pazury im po prostu przerastają. Trzeba je w związku z tym korygować, także dlatego, że niekorygowane wrastają w poduszeczki, bywają powykręcane, co powoduje, że chodzenie  staje się niewygodne, a czasami nawet bolesne. To jest tak, jakbyśmy my, ludzie założyli sobie za ciasne buty – zaniedbane pazury sprawia psu ból i dyskomfort.

Prawidłowa korekta pazurów 

Obcinarki dla psich pazurów

Rynek rozpieszcza właścicieli psów i kotów oferując wybór przyrządów do pielęgnacji zwierząt. Wazne, żeby nie korygować pazurów własnymi, ludzkimi cążkami lub pilnikiem – zabieg ten będzie nieskuteczny, a nawet bolesny zarówno dla zwierzęcia jak i dla sprzętu. Zwierzęta nie przepadają za tymi zabiegami, dlatego niedoświadczonym jest trudno przeprowadzić – weterynarz lub specjalista zrobi to szybko i właściwie.

Prawidłowa przeprowadzona korekta nie jest dla zwierzęcia w żadnym razie. Zdarza się natomiast, że podczas zabiegu zostaje przecięty rdzeń pazura. Pazur, a zwłaszcza jego rdzeń jest  mocno ukrwiony i to faktycznie może zaboleć. Oczywiście, nie jest to ból, który trwa długo, ale pies może go odczuć w momencie przecinania.

Natomiast przez to, że właściciele nie za bardzo dbają o higienę pazurów, czasami ich korygowanie przeprowadza się w dość mocny i radykalny sposób – trzeba te pazury mianowicie przyciąć tak, że niestety, ale krwawią. Robi się to po to, żeby odrastający, nowy pazur miał krótszy nerw, bo wtedy jest łatwiej utrzymać go w odpowiedniej kondycji.

Czym obcinać?

Istnieją specjalne obcinacze do pazurów, a także szlifierki. Ludzie używają pilniczków do paznokci, dla psów są natomiast specjalne szlifierki do polerowania pazurów.

Manicure i pedicure dla kota 

Teoretycznie psie i kocie pazury powinno się tylko przycinać, ale moda na świecie się w tej chwili rozszalała i tak, jak kobiety mają tipsy, czy pomalowane paznokcie dokładnie to samo robi się z psami. Istnieją nawet specjalne nakładki silikonowe na kocie pazurki, żeby koty nie drapały mebli.

Zobacz też:

Piąty pazur 

Jak i po co czyścic psu zęby 

Pielęgnacja sierści 

Pielegnacja uszu i ich możliwe infekcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *