Przygotować psa na upalne lato

Ewa Rybak – groomerka 

Przygotować psa na upalne lato nie jest trudno, ale są to czynności niezbędne

Są one związane głównie ze szkodliwym działaniem słońca i z ułatwieniem psu przetrwania upałów. 

Przygotowując psa do lata należy przede wszystkim zadbać o zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem słońca.

Kremy ochronne dla psów

Istnieją specjalne preparaty, których używamy podczas kąpieli pielęgnacyjnej – powodują one, że sierść zwierzęcia jest zabezpieczona przed promieniami UV.  Zabezpieczona przed działaniem słońca jest również skóra, co jest bardzo ważne, szczególnie w okresie upałów i dużego słońca.

Fryzura na lato

yorkshire dog is combed by person with a brush

Prawidłowa pielęgnacja sierści i skóry latem pozwoli psu nie tylko znaleźć wakacyjną miłość, ale przede wszystkim łatwiej znieść upały.

Jak najbardziej przygotowując psa do lata możemy również go ostrzyc. Na pewno jednak t nie wolno strzyc zbyt krótko, zwłaszcza psów, które mają długą sierść. Nie przestrzegając tej zasady możemy nieumyślnie spowodować poparzenia słoneczne psa. Dlatego właśnie używamy kosmetyków, które chronią zwierzę zarówno przed płowieniem, jak i skórę przed promieniami UV.

Najważniejsze, o czym pamiętamy przed każdym wyjazdem na wakacje, to zabezpieczenie przeciw kleszczom.

Dlaczego psy cierpią w upale? 

Psy nie mają gruczołów potowych, więc reguluje temperaturę ciała dysząc. Gdy pies dyszy to rozszerza sobie naczynia krwionośne języka i możemy odnieść wrażenie, że cały jęzor robi się olbrzymi i przekrwiony. Krew przepływająca  przez  ten wielki język odprowadza ciepło. Psy z dużymi uszami mogą się jeszcze schłodzić poprzez poszerzenie naczyń obwodowych uszu. Jednak gdy upały są duże to fizjologiczne możliwości psów przestają wystarczać.  Pies może wydyszeć spory upał z tym zastrzeżeniem, że gdy dyszy, pracuje intensywnie dużą grupą mięśni czyli produkuje dodatkowe ciepło.

Rasy szczególnie narażone na upał 

Rasy bezwłose

Osobną sprawą jest pielęgnacja ras bezwłosych – ich skóra jest szczególnie wrażliwa i nie można dopuścić do jej przesuszenia. Dlatego przed wyjazdem na wakacje należy się zaopatrzyć w odpowiednie preparaty z wysokimi filtrami.

Najbardziej narażone na upał są te psy, które mają czarne umaszczenie, ponieważ najmocniej przyciągają słońce. Taką rasą jest np. terier rosyjski.

Terier jest to pies, który świetnie znosi warunki zimowe, natomiast bardzo źle znosi temperatury letnie, dlatego trzeba mu zabezpieczyć dużą ilość wody i dużą ilość cienia.  W okresie letnim właściciel takiego psa musi ograniczyć  spacery, spacerować z psami tylko rano, lub wieczorem, kiedy temperatura będzie na tyle znośna, że mu nie zaszkodzi.

Psy o czarnym umaszczeniu to m.in: terrier szkocki, rosyjski i tybetański; owczarek węgierski; szwedzki laphund, belgijski shipperke, sznaucer olbrzymi; pudel, niektóre odmiany doga, oraz oczywiście mieszańce

—————

Problem mają psy o spłaszczonych, krótkich pyskach, takie jak buldogi, pekińczyki czy shitzu bo ich tchawice i przewody nosowe są krótsze niż u pozostałych ras. Psy o długiej sierści w czasie upałów gubią włosy. Niezbędne jest ich codzienne czesanie, szczotkowanie lub ostrzyżenie przed latem. Tylko odpowiednio pielęgnowana sierść izoluje psa od gorącego powietrza. Sierść skłębiona przylega ściśle do skóry i  zatrzymuje w niej ciepłe powietrze.

Zobacz też: 

Jak usunąć kleszcze  ze skóry psa? 

Nauka komend, eliminacja złych nawyków 

Nużyca u psa i kota – rozpoznawanie, leczenie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *