Rak prostaty i gruczołu mlekowego

lek. wet. Tomasz Dominiak – onkolog

Lecznica weterynaryjna Dom-Vet

Rak prostaty najczęściej dotyka starsze psy

Wczesna sterylizacja, czyli kastracja, mówiąc prawidłowo, jest w stanie zapobiec nowotworom gruczołu mlekowego. Przeprowadzono badania, które wykazały, że suki kastrowane przed pierwszą cieczką właściwie nie zapadają na ten nowotwór. Praktyka również to potwierdza. Jego przyczyny są hormonalne, związane głównie z hormonami płciowymi żeńskimi. Podobnie jest u kotek. Wczesna sterylizacja – przed pierwszym rokiem życia, w ponad 90% zapobiega powstawaniu tego nowotworu. Rak prostaty natomiast zazwyczaj rozwija się u psów mających ponad 10 lat. Niestety rokowania w takiej sytuacji są przeważnie mało optymistyczne.

Rak prostaty i gruczołu mlekowego to niebezpieczne choroby

Rak prostaty może rozwinąć się u psów, mimo kastracji. Natomiast u suk i kotek wczesna kastracja zapobiega powstawaniu nowotworów gruczołu mlekowego.

Czy kastracja zapobiega rakowi prostaty?

Jest to problematyczne pytanie, ponieważ nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Można powiedzieć, że powinno się kastrować psy, chociażby ze względu na przerost prostaty u samców powyżej piątego roku życia. Jednak, jeżeli chodzi o nowotwory, to nie jest jednoznacznie powiedziane, że wykastrowany pies na pewno nie zachoruje na nowotwór prostaty. Zmniejsza to ryzyko, natomiast nie ma badań potwierdzających, że na pewno jest to działanie prewencyjne. Natomiast w przypadku suk, rak gruczołu mlekowego i kastracja są ze sobą powiązane. Jeżeli wykonamy kastrację suki wcześnie, najpóźniej do drugiej rujki, to mamy jakieś 70% szans, że nie będzie miała nowotworu gruczołu mlekowego.

Autoagresja organizmu

Wszyscy uważają, że ludzie oraz zwierzęta najczęściej zapadają i umierają na choroby nowotworowe. Okazuje się jednak, że najczęstszą przyczyną zgonów u psów i kotów są choroby autoimmunologiczne, związane z autoagresją organizmu przeciwko własnym tkankom. Na przykład aktywne zapalenie wątroby. W organizmie psa tworzą się przeciwciała, czyli białka, przeciwko tkankom własnym. To powoduje niszczenie własnego organizmu. Kiedy podajemy zwierzęciu leki immunosupresyjne, takie jak chociażby leki sterydowe, znienawidzone przez większość ludzi, kontrolujemy chorobę. W przypadku leczenia chorób nowotworowych często mamy takie sytuacje, że pies nie umiera z powodu nowotworu, który udało się zaleczyć, tylko ze starości lub z powodu innych chorób bądź zdarzeń, takich jak np. wypadek samochodowy.

Zobacz też:

Jak rozpoznać nowotwór u zwierzaka?

Kastracja psów i kotów

Ropomacicze u suki i u kotki

 

Podsumowanie
Rak prostaty i gruczołu mlekowego
Tytuł
Rak prostaty i gruczołu mlekowego
Opis

Rak prostaty i gruczołu mlekowego to choroby, na które również zapadają zwierzęta. W przypadku nowotworu gruczołu mlekowego, wczesna kastracja suki czy kotki, w dużej mierze zapobiega rozwinięciu się tej choroby u starszego zwierzęcia. Niesetety kastracja psów nie daje gwarancji, że nowotwór nie zaatakuje prostaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *