Różowy nos u psa lub kota

lek. wet. Franek Paśko

Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany Legionowo

Różowy nos to nos pozbawiony barwnika

Zdarza się, że lusterko nosa psa czy kota rzeczywiście ulega odbarwieniu. Z koloru wyraźnie pigmentowanego, ciemnego, czarnego lub brązowego, robi się jaśniejszy, jasnobrązowy i, w konsekwencji, różowy. Różowy nos jest pozbawiony barwnika i to naczynia krwionośne nadają mu ten kolor. Przyczyny są różne. Może być to wynik bielactwa – choroby dziedzicznej, której podłoże nie jest poznane, i w związku z tym nie wiadomo jak ją leczyć. Natomiast objawy to rzeczywiście odbarwienie lusterka nosa, a także odbarwienia wszędzie tam, gdzie występuje pigment, czyli na wargach i opuszkach łap. Jeżeli pies czy kot jest w ciapki, to też może dojść do zaniku ubarwienia. Nie jest to groźne, natomiast ma znaczenie kosmetyczne i jest nieodwracalne.

Różowy nos to wynik braku barwnika.

Różowy nos u psa czy kota może być wynikiem bielactwa, choroby dziedzicznej. Nie jest ona groźna dla zdrowia, ale nie ma na to lekarstwa.

Odbarwienie sezonowe

Drugą przyczyną takiego stanu rzeczy jest tzw. idiopatyczne odbarwienie lusterka nosa (idiopatyczne, czyli o nieznanym pochodzeniu), które zdarza się najczęściej u labradorów, ale nie tylko. Pojawia się też u golden retrieverów, u owczarków, właściwie całe mnóstwo psów może spotkać się z tym schorzeniem, chociaż oczywiście najczęściej jest to przypadłość labradorów. Polega ono właśnie na rozjaśnieniu, czy wręcz odbarwieniu, lusterka nosa. Trufla nosa staje się różowa lub jasnobrązowa. Bardzo często można zauważyć sezonowość tych zmian, tzn. zimą odbarwienie postępuje, natomiast na wiosnę i w lecie nos znowu się zaciemnia. Ma to charakter cykliczny, czyli w zimie nos znowu stanie się jaśniejszy. Nie znamy przyczyny takiego stanu rzeczy, więc nie wiemy jak temu zapobiegać. A ponieważ nie jesteśmy w stanie tego pokonać, po prostu zaakceptujmy fakt, że nas pies ma jaśniejszy nos.

 

 

 

 

Zobacz też:

Hiperkeratoza – co to za schorzenie?

Goi się jak na psie – ciepły nos i inne legendy

Pies łysieje – czy to jest choroba?

Podsumowanie
Różowy nos u psa lub kota
Tytuł
Różowy nos u psa lub kota
Opis

Różowy nos to częsta przypadłość u labradorów, ale zdarza się też innym rasom psów oraz kotom. O przyczynach tego schorzenia i jego znaczeniu dla zdrowia zwierzaka mówi weterynarz Franek Paśko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *