Schorzenia kręgosłupa szyjnego

Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog

Lecznica weterynaryjna Teodor

Schorzenia kręgosłupa szyjnego częściej zdarzają się u psów niż u kotów

Schorzenia kręgosłupa szyjnego diagnozuję zazwyczaj u psów. U kotów są rzadkością, chociaż również się zdarzają. Źródłem takich problemów mogą być zmiany zwyrodnieniowe (najczęściej dotyczy to starych psów), które postępując, powodują dyskopatię lub zmiany w postaci spondylozy.

Zmiany pourazowe

Inną przyczyną problemów z odcinkiem szyjnym są zaburzenia w więzadłach i w budowie poszczególnych kręgów, które prowadzą do niestabilności kręgosłupa. Kręgi przesuwają się względem siebie i powodują ucisk na rdzeń kręgowy. Schorzenia kręgosłupa szyjnego są także skutkiem zmian pourazowych. Należy pamiętać o tym, że problemy z tym odcinkiem kręgosłupa, zarówno u psów jak i u kotów, wywołują bardzo silny ból. Objawy to przede wszystkim wyciąganie i sztywność głowy, ale również kulawizna. Może ona dotyczyć zarówno kończyn przednich jak i tylnych, co więcej, może być różnego stopnia – od lekkiego utykania do całkowitego paraliżu czterech kończyn. Objawy są więc różne, a diagnostyka opiera się na badaniu klinicznym, podczas którego możemy sprawdzić, w którym miejscu zwierzę odczuwa ból.

Schorzenia kręgosłupa szyjnego mogą być spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi.

Schorzenia kręgosłupa szyjnego zazwyczaj wywołują ból. Dlatego, jeśli zauważymy, że pies kuleje albo że ma sztywną szyję, warto zrobić badanie radiologiczne.

Diagnozowanie i leczenie

Kolejnym etapem postępowania w przypadku problemów z kręgosłupem szyjnym jest wykonanie badań obrazowych, przede wszystkim badania radiologicznego. Jeżeli chcemy dokładnie wiedzieć, jakie są zmiany, zobrazować tkanki miękkie, to warto wykonać rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową danego odcinka. Badania te dają nam ładny obraz zmian powstałych w odcinku szyjnym i od ich wyniku zależy leczenie. Może ono opierać się na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz stabilizacji tego odcinka kręgosłupa, poprzez założenie zwierzakowi kołnierza. Taki kołnierz można kupić bez problemu, ale pies musi w nim chodzić dość długo, po ty, by kręgosłup nie był narażony na nadmierną ruchliwość, ponieważ wywołuje ona ból i może prowadzić do poważnych powikłań. Psy nie lubią kołnierzy, ale się przyzwyczajają i takie leczenie przynosi oczekiwany efekt.

Uszkodzenie rdzenia kręgowego

Schorzenia odcinka szyjnego kręgosłupa można też leczyć operacyjnie. O rodzaju zabiegu i sposobie, w jaki zostanie przeprowadzony, decyduje już chirurg ortopeda. Zabiegi na tym odcinku kręgosłupa są bardzo skomplikowane i trudne, ale przynoszą efekty. Tuż po zabiegu psy często czują się gorzej niż przed nim, ale po pewnym czasie zaczynają normalnie funkcjonować. Powikłaniem przy takim zabiegu może być uraz rdzenia kręgowego, jednak może on nastąpić również bez zabiegu, kiedy zmiany w odcinku szyjnym są tak poważne, że rdzeń nieodwracalnie ulega uszkodzeniu. Może się również zdarzyć, że przy częściowym ucisku na rdzeń kręgowy pojawiają się u psa czy kota pewne niezborności ruchowe. Jednak często leki przeciwbólowe oraz unieruchomienie psa i ograniczenie mu ruchu wystarczą, by zwierzę dość szybko wróciło do zdrowia.

Zobacz też:

Zwyrodnienia kręgosłupa u psów

Osteochondroza – co to za choroba?

Dyskopatie u psów i kotów

Podsumowanie
Schorzenia kręgosłupa szyjnego
Tytuł
Schorzenia kręgosłupa szyjnego
Opis

Przyczyną schorzeń kręgosłupa szyjnego mogą być zmiany zwyrodnieniowe albo pourazowe. Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog, mówi o tym, w jaki sposób należy diagnozować problemy z kręgosłupem szyjnym i jak leczyć tego typu schorzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *