Skręt żołądka u psa – przyczyny, obajwy

Franek Paśko – lekarz weterynarii

Przychodnia Weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie

Skręt żołądka to zagrożenie życia

W przypadku wystąpienia u psa skrętu żołądka bardzo ważna jest szybka reakcja lekarza weterynarii.

Skręt żołądka, jak sama nazwa wskazuje to sytuacja, w której żołądek zwierzęcia ulega skrętowi. Czasami mamy do czynienia tylko z rozszerzeniem żołądka, a czasami z rozszerzeniem i skrętem żołądka jednocześnie. Samo rozszerzenie jest mniej niebezpieczne, jednak obie te sytuacje mogą stanowić zagrożenie dla życia zwierzęcia. Co więcej, oba te procesy przebiegają bardzo szybko, wręcz lawinowo. W ciągu kilku godzin od wystąpienia objawów rozszerzenia czy rozszerzenia i skrętu żołądka zwierzę może umrzeć. Bardzo ważna jest wtedy szybka reakcja personelu weterynaryjnego.

Gdy mamy do czynienia tylko z samym rozszerzeniem żołądka, odbarczenie tego żołądka, potem odgazowanie, sądowanie i płukanie zazwyczaj przynosi poprawę i niebezpieczeństwo zostaje zażegnane. Dodatkowo stosuje się także lekoterapię.

Natomiast przypadku skrętu żołądka konieczna jest operacja. Samo odbarczenie i odgazowanie żołądka poprzez punkcję jest oczywiście bardzo istotne, ale niezbędna jest również interwencja chirurgiczna. Sprawny, wykwalifikowany i zgrany zespół chirurgiczny jest w takiej sytuacji na wagę złota. Niezwykle ważne jest, żeby pies ze skrętem żołądka (najczęściej zdarza się to u psów) po ustabilizowaniu jak najszybciej znalazł się na stole operacyjnym, żeby można było ten żołądek odkręcić. Podczas takiej operacji powinno się dokonać również gastropeksji, czyli przyszycia ściany żołądka do ściany jamy brzusznej po to, żeby w przyszłości nie dochodziło do takich skrętów. Jeśli bowiem raz doszło do skrętu żołądka, to istnieje ryzyko, że będzie się to powtarzało.

Skręt żołądka może być zagrożeniem dla życia psa.

Skręt żołądka częściej niż u innych zdarza się u psów ras dużych, np. mastifów czy dogów. Dzieje się tak dlatego, że u tych psów jest więcej przestrzeni w jamie brzusznej. Nigdy nie należy lekceważyć objawów rozszerzenia czy skrętu żołądka.

Skręt żołądka – przyczyny i objawy

Niektóre rasy psów są bardziej niż inne predysponowane do wystąpienia skrętu żołądka. Są to psy z tzw. długą klatką piersiową, gdzie jest długie więzadło żołądka. U tych psów jest więcej przestrzeni w jamie brzusznej i żołądek łatwiej może ulec skręceniu. Czynniki, które predysponują do wystąpienia tej choroby są związane przede wszystkim ze sposobem w jaki karmimy psa. Niewłaściwa dieta, która powoduje tworzenie się dużej ilości gazów w obrębie żołądka może doprowadzić do jego skrętu. Również duża aktywność po posiłku może spowodować skręt żołądka. Lepiej więc karmić psa po spacerze. Różnego rodzaju choroby żołądka też zwiększają ryzyko wystąpienia tego skrętu. Jednak głównymi czynnikami są wysiłek po jedzeniu oraz niewłaściwa dieta.

Objawy skrętu żołądka są na dobrą sprawę dosyć typowe. Najpierw dochodzi do rozszerzenia żołądka, potem w konsekwencji może, choć nie musi, dojść do skrętu. Rozszerzenie żołądka będzie powodowało również powiększenie obrysu jamy brzusznej. Jeśli więc zauważymy, że brzuch psa robi się niepokojąco duży, coraz większy, a przy tym zwierzę jest coraz słabsze, zaczyna wymiotować, nie chce jeść, jest apatyczne – powinno nas to zaniepokoić. Szczególnie czujni powinni być właścicieli psów ras dużych, np. dogów, rottweilerów, mastifów. To są rasy, u których po wystąpieniu takich objawów należy natychmiast zgłosić się do przychodni weterynaryjnej.

 

 

Podsumowanie
Skręt żołądka u psa - przyczyny, obajwy
Tytuł
Skręt żołądka u psa - przyczyny, obajwy
Opis

Skręt żołądka może skończyć się dla psa tragicznie. Lekarz weterynarii, Franek Paśko mówi o objawach skrętu żołądka oraz o tym, co zrobić w takiej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *