Spacer z psem – dobry i atrakcyjny

Daria Godlewska – petsitterka;

www.opiekanadzwierzetami.com

Spacer z psem może być dobry albo byle jaki.

Dobry spacer to coś więcej niż wypuszczenie psa przez drzwi na kilka minut lub przeciągnięcie go na smyczy przez psią alejkę.

Spacer to czasem jedynka okazja dla zwierzęcia na kontakt z innymi psami, oswajanie zapachów, nie mówiąc już o załatwieniu potrzeb fizjologicznych. Dobry spacer z psem oznacza spacer dostosowany do jego potrzeb, rasy i temperamentu.

Spacer z psem powinien być atrakcyjny

Nie jest to rzadki widok: szybko kroczący właściciel ciągnący na smyczy psa popuszczającego lub zostawiającego bobki na drodze. Taki spacer z psem to okrucieństwo. Podobnie jak odciąganie psa od wszystkiego, przy czym się zatrzyma. Zwierzę potrzebuje swobody, gimnastyki, nowych doznań. Nie masz czasu na spacer – nie bierz psa!

Spacerek dla kundelka

Nawet jeśli jest to tylko kundelek, to jest on przecież w typie jakiegoś psa np owczarka niemieckiego albo posokowca, spaniela lub innej rasy – kundle to  psy zmieszane , ale generalnie z przewagą pewnej rasy. Gdy wiemy już , w jakim typie jest nasz pies i dzięki temu ustaliliśmy jakie ma potrzeby to jest nam wtedy dużo łatwiej zaplanować porządny spacer. Jeśli jednak nie mamy takiej wiedzy, a chcemy zadowolić naszego psa, to musimy ustalić żelazne zasady.

Zasady dobrego spaceru

Każdy pies powinien mieć przynajmniej trzy spacery dziennie, w tym jeden co najmniej godzinny. Nie mówię tutaj o rzucaniu non stop piłki, tylko o swobodnym spacerowaniu, o kontakcie z innymi psami, z innymi ludźmi, poznawaniu środowiska, kontakcie ze swoim opiekunem. Podczas takiego spaceru rzucamy czasem psu patyk lub piłeczkę, mamy też okazję do  poćwiczenia z nim różnych komend.

Co psa cieszy, co psa męczy?

O czym warto pamiętać? Dla psa to wcale nie bieganie za piłką jest najbardziej męczące – dużo bardziej męczy go myślenie.  Gdy rano się spieszymy, to warto przed wyjściem na spacer, zapięciem smyczy kazać psu usiąść i poczekać, aż my się ubierzemy. To są umiejętności, które pomagają nam w organizacji czasu, ale też wymuszają na psie myślenie, koncentrację. On już pracuje – jest gotowy do spaceru, więc ten spacer mimo, że z konieczności krótki, to będzie dla psa całkiem zadowalający.

Zabawa i węszenie

Osobiście lubię jak pies biega luzem, jeśli oczywiście jest taka możliwość – jeśli znamy teren i wiemy, że możemy sobie na to pozwolić. Zatem, przez część spaceru pies idzie na smyczy, po chodniku, w ruchliwym miejscu, a drugą część biega swobodnie, chociażby te 5 minut. Myślę, że dobry spacer to taki, który łączy zaspokojenie potrzeb z zabawą, eksplorowaniem środowiska, węszeniem. Tak więc, zamiast musztrować psa, kazać mu iść cały czas przy nodze, pozwólmy mu się bawić, miło przywitać z sąsiadem. Dla zwierzaka ważne są zapachy i węszenie. Jeśli pozwolimy psu pospacerować na luźnej smyczy, nie będziemy na niego krzyczeć ani go szarpać, to będzie dobry spacer.

 

 

One thought on “Spacer z psem – dobry i atrakcyjny

  1. Pingback: Jak pobrać psu mocz – skuteczne sposoby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *