Sprawność psa – co robić, żeby się nią cieszył?

mgr inż. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny

Gabinet Rehabilitacji Weterynaryjnej “Provet”

Jak dbać o sprawność psa?

Sprawność psa to w dużej mierze zadanie dla właściciela. W przypadku zdrowych psów, zarówno młodych jak i dorosłych, nie jest wymagane specjalistyczne postępowanie rehabilitacyjne. Jednak właściciel takiego zwierzęcia musi sobie zdawać sprawę, że aby pies długo cieszył się zdrowiem i sprawnością fizyczną, należy mu zapewnić odpowiednie warunki bytowania. Ważna jest dobra opieka weterynaryjna oraz regularna diagnostyka, szczególnie u ras predysponowanych do różnych schorzeń genetycznych.

Sprawność psa to wyzwanie dla właściciela

Na sprawność psa składa się kilka elementów: dobre warunki życia, zbilansowana dieta i przede wszystkim odpowiednia dawka ruchu. Pamiętajmy, żeby przed większym wysiłkiem zrobić psu rozgrzewkę.

Dużo ruchu to podstawa

Trzeba także pamiętać o zbilansowanej diecie i dobrych warunkach życia na co dzień. Najważniejsza jednak jest odpowiednia dawka ruchu. Na pewno pies, który na co dzień ma mało ruchu, wychodzi 2-3 razy dziennie tylko na trawnik przed dom, żeby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, jest narażony na to, że na stare lata mogą pojawić się jakieś dysfunkcje ruchowe. Szczególnie, gdy pies nie ma dobrej kondycji, a raz na pół roku, nagle, bez żadnego przygotowania właściciel funduje mu długi spacer, bieganie za piłką czy zabawę z innymi psami.  Wówczas istnieje duże ryzyko, że taki pies nie będzie zbyt długo cieszyć się pełną sprawnością fizyczną.

Przed wysiłkiem – rozgrzewka

Pies musi mieć dużo ruchu – minimum trzy spacery dziennie, w tym przynajmniej jeden dłuższy. Warto również pamiętać o tym, by przed większym wysiłkiem, intensywną zabawą z innymi psami, zrobić naszemu pupilowi rozgrzewkę. Może to być na przykład rozgrzewka w formie spokojnego spaceru, podczas którego stopniowo zwiększa się tempo i jego intensywność. Reasumując, właściciel powinien zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, dostosowaną do jego możliwości, czyli spacery nie mogą być ani za długie, ani za krótkie. Przed większym wysiłkiem warto robić psu rozgrzewkę, ważna jest też systematyka. Jeżeli pies ma na co dzień dużo ruchu – jest dobrze, natomiast jeżeli rusza się intensywnie raz na pół roku, to nie jest dla niego zdrowe. Oczywiście nie można psu zabronić szaleństwa, zabawy, skoków, aportów, bo on też musi czerpać jakąś radość z życia. Warto jednak pamiętać o tych podstawowych zasadach i nie przeforsowywać psa bez rozgrzewki i bez przygotowania.

Zobacz też:

Kinezyterapia – leczenie ruchem

Masaż terapeutyczny psa i kota

Wskazania do fizjoterapii

Podsumowanie
Sprawność psa - co zrobić, żeby się nią cieszył?
Tytuł
Sprawność psa - co zrobić, żeby się nią cieszył?
Opis

Pies będzie długo cieszył się sprawnością fizyczną, jeśli oprócz dobrych warunków życia, odpowiedniej diety, regularnych wizyt u weterynarza, zapewnimy mu także dużo ruchu na co dzień. Warto też pamiętać, by przed każdym większym wysiłkiem - bieganiem, intensywnym spacerem, zabawą z innymi psami - zrobić psu rozgrzewkę, żeby się nie przeforsował.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *