Stłuczenie u psa – jak mu pomóc?

Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog

Lecznica weterynaryjna Teodor

Stłuczenie może być przyczyną kulawizny

Jeżeli zwierzak dozna urazu, nawet niewielkiego, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Może się bowiem okazać, że to coś poważnego.

Stłuczenie jest dość nieznacznym urazem, jednak może skutkować kulawizną, niechęcią do ruchu lub obrzękiem. W sytuacji, kiedy pies czy kot dozna takiego urazu przeważnie daje nam znać, że coś jest nie w porządku. Na przykład piśnie podczas biegania albo po spacerze będzie kulał.

Stłuczenie może skutkować kulawizną

Stłuczenie może okazać się dosyć poważnym urazem, dlatego lepiej go nie lekceważyć. Jeżeli zauważymy, że pies lub kot kuleje, ma problemy z poruszaniem się, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, by się upewnić, że to nic poważnego.

Lepiej pójść do lekarza

Zazwyczaj właściciele decydują się poczekać dzień czy dwa zanim pójdą ze zwierzęciem do lekarza, jednak z punktu widzenia weterynarza zawsze wskazana jest kontrola lekarska. Może się bowiem okazać, że nie jest to zwykłe stłuczenie, ale poważna zmiana. Na przykład, kiedy kot kuleje na tylną łapę, właściciel dochodzi do wniosku, że najprawdopodobniej skądś spadł i nie warto konsultować się z lekarzem, a może się okazać, że przyczyną kulawizny jest zator. Z tego względu przy każdym procesie chorobowym, niezborności ruchowej czy zaburzeniach ruchu, wskazana jest wizyta u weterynarza. Lekarz może oczywiście stwierdzić, że nic poważnego nie widzi i zalecić postępowanie, które właściciel może przeprowadzić sam w domu, jednak moim zdaniem kontrola po każdym urazie jest wskazana.

Podstawowa pomoc domowa

Kiedy lekarz stwierdzi brak poważnych obrażeń, to podstawowym postępowaniem są okłady z lodu, lekki masaż – w zależności od urazu. Powstałą zmianę można smarować Altacetem, jednak należy pamiętać, że zwierzęta mają sierść więc nie jest to możliwe we wszystkich miejscach. Można również naświetlać i ogrzewać stłuczone miejsce. Sposobów na poradzenie sobie z takim urazem jest bardzo dużo, jednak moim zdaniem to lekarz weterynarii powinien zalecić odpowiedni rodzaj leczenia – najlepszy dla konkretnego urazu.

Podsumowanie
Stłuczenie u psa - jak mu pomóc?
Tytuł
Stłuczenie u psa - jak mu pomóc?
Opis

Stłuczenie nie jest tak poważnym urazem jak zwichnięcie czy złamanie, ale nie należy go lekceważyć. Czym może grozić i co robić, gdy zwierzak stłucze sobie łapę, mówi Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *