Świerzbowiec uszny u kotów

Franek Paśko – lekarz weterynarii

Świerzbowiec uszny to pasożyt

Uogólniając choroby uszu psów i kotów są takie same, ale występują z różnymi natężeniem. U psów dominują infekcje grzybicze i bakteryjne kanałów słuchowych, zdecydowanie rzadziej natomiast zdarzają się infekcje na tle pasożytniczym, takie jak np. świerzbowiec uszny (Otodectes cynotis).

Świerzbowiec uszny może prowadzić do zmian w kanałach słuchowych

Świerzbowiec uszny to pasożyt, który często atakuje koty. W leczeniu preparaty przeciwpasożytnicze, zakraplane na skórę lub bezpośrednio do ucha.

Dokuczliwy świąd

U kotów jest odwrotnie. Oczywiście, zdarzają się przypadki, w których za rozwój stanu zapalnego odpowiadają infekcje bakteryjne czy grzybicze, ale zdecydowanie częściej występuje świerzbowiec uszny, czyli pasożyt, roztocze. Żywi się on naskórkiem kanału słuchowego, więc bytuje i  żeruje w uszach, co dla kotów jest dużym problemem. Świerzbowiec wywołuje zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego, czemu towarzyszy dokuczliwy świąd. Kot się drapie i doprowadza do samookaleczenia. Pojawiają się wtedy rany skóry głowy i już nie tylko uszy są chore, ale często skóra głowy też jest już objęta procesem zapalnym.

Leczenie

Chorobę można zdiagnozować podczas bardzo prostego badania wydzieliny usznej pod mikroskopem, albo zaglądając otoskopem do zewnętrznego kanału słuchowego. W gabinecie, w ciągu kilku minut, lekarz weterynarii jest w stanie stwierdzić jaka jest przyczyna schorzenia i dobrać odpowiednią kurację. Leczenie świerzbowca nie jest skomplikowane, ale wymaga od właściciela cierpliwości i konsekwencji. Najczęściej stosuje się leki przeciwpasożytnicze w postaci kropelek na skórę (typu spot-on), albo kropli wpuszczanych bezpośrednio do ucha, przez około 7 dni. Może się jednak zdarzyć, że leczenie będzie trwało dłużej. Zdarza się, że leczenie się przedłuża. Trzeba je kontynuować do czasu, kiedy lekarz weterynarii stwierdzi, że nie ma już ani jednego pasożyta, a uszy zwierzaka będą czyste, bez żadnej wydzieliny.

Powikłania

Ważnym elementem kuracji jest także regularne czyszczenie uszu chorego zwierzęcia. Pasożyt sam w sobie nie jest groźny, ale świąd powoduje duże uczucie dyskomfortu, a wywołany świerzbowcem stan zapalny, jeśli nie jest leczony, może spowodować nieodwracalne zmiany w kanałach słuchowych. Warto też pamiętać, że choroba może wracać, więc dobrze jest regularnie kontrolować stan uszu i dbać o ich higienę.

Zobacz też:

Pielęgnacja uszu psa – dlaczego jest ważna?

Pies ma katar – czy to możliwe?

Sierść kota – jak ją pielęgnować?

Podsumowanie
Świerzbowiec uszny
Tytuł
Świerzbowiec uszny
Opis

Świerzbowiec uszny to pasożyt, który najczęściej atakuje koty. Wywołuje w kanale słuchowym stan zapalny, któremu towarzyszy dokuczliwy świąd. O diagnozowaniu i leczeniu śwerzbowca mówi weterynarz Franek Paśko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *