Szczeniak gryzie wszystko – co robić?

dr n. wet. Jagna Kudła – specjalistka terapii zaburzeń zachowania psów i kotów

jagnakudla.pl

Szczeniak gryzie z ciekawości

Musimy przede wszystkim pamiętać, że szczenięta, podobnie jak dzieci, odkrywają świat poprzez dotykanie rozmaitych przedmiotów, rozgryzanie ich, sprawdzanie co jest w środku. Najczęściej więc, gryzienie to przejaw takiej typowej szczenięcej ciekawości. Inną sprawą jest, że u psa w wieku ok. 4-5 miesięcy trwa intensywna wymiana zębów mlecznych na stałe. Wówczas szczeniak gryzie różne rzeczy, potrzebuje coś tam pociamkać, aby podrapać sobie dziąsła.

Szczeniak gryzie wszystko, co znajdzie

Szczeniak gryzie rozmaite przedmioty zazwyczaj z ciekawości. To jego sposób na poznawanie świata.

Zauważ mnie!

Zjadanie przedmiotów może też być sposobem szczeniaka na zwrócenie na siebie uwagi. Jeżeli wprowadzamy rozmaite zabawy z psem i pies (szczenię) wie, że jest określony czas na zabawę, przeciąganie się, na szukanie rozmaitych przedmiotów, wtedy pozostały czas przeznacza na odpoczynek, bądź też – na zabawę w inny sposób. Jednak kiedy szczeniak ma poczucie, że musi za wszelką cenę wywalczyć uwagę właściciela, to będzie sprawdzał co jest najbardziej skuteczne: szczekanie, łapanie za spodnie czy np. gryzienie cennych przedmiotów. Reakcja zdenerwowanego właściciela będzie właśnie tym, o co psu chodziło – zwróceniem na niego uwagi. Szczeniak uczy się w ten sposób, że musi zachowywać się nieznośnie, aby zostać zauważonym. Proponuję więc, od samego początku uczyć szczenię zabaw „na wymianę”: kiedy chcemy, żeby pies oddał nam zabawkę – dajemy mu coś w zamian, np. smakołyk. Niezaprzeczalnie nasz pupil chętniej wybierze taką formę kontaktu z nami, niż gryzienie czy kradzież przedmiotów.

Gryzienie – sposób na ząbkowanie

Sposoby ulżenia psu przy ząbkowaniu są bardzo podobne do tych, które stosuje się u dzieci. Używamy zabawek KONG wypełnionych jedzeniem, które wkładamy do zamrażalnika. Szczeniak gryząc je, próbując wydobyć z nich jedzenie, schładza sobie dziąsła. Dostępne są zabawki KONG specjalnie przystosowane dla szczeniąt. To takich zabawek wkładamy jedzenie (musi być mokre) i zamrażamy. Po wyjęciu z lodówki gryzak na chwile odkładamy, a następnie dajemy psu. W sklepach zoologicznych można też kupić specjalnie spreparowane kostki, które podczas gryzienia łagodzą swędzenie dziąseł.

 

Podsumowanie
Szczeniak gryzie wszystko - co robić?
Tytuł
Szczeniak gryzie wszystko - co robić?
Opis

Szczenię zachowuje się jak małe dziecko: jest ciekawe świata, poznaje otaczającą je rzeczywistość przez próbowanie, dotykanie różnych przedmiotów, rozkładanie ich na części. O tym, jak poradzić sobie z rozrabiającym szczeniakiem mówi dr n. wet. Jagna Kudła - specjalistka terapii zaburzeń zachowania psów i kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *