dr n. wet. Jagna Kudła – specjalistka terapii zaburzeń zachowania psów i kotów
jagnakudla.pl
Szczeniak gryzie z ciekawości
Musimy przede wszystkim pamiętać, że szczenięta, podobnie jak dzieci, odkrywają świat poprzez dotykanie rozmaitych przedmiotów, rozgryzanie ich, sprawdzanie co jest w środku. Najczęściej więc, gryzienie to przejaw takiej typowej szczenięcej ciekawości. Inną sprawą jest, że u psa w wieku ok. 4-5 miesięcy trwa intensywna wymiana zębów mlecznych na stałe. Wówczas szczeniak gryzie różne rzeczy, potrzebuje coś tam pociamkać, aby podrapać sobie dziąsła.

Szczeniak gryzie rozmaite przedmioty zazwyczaj z ciekawości. To jego sposób na poznawanie świata.
Zauważ mnie!
Zjadanie przedmiotów może też być sposobem szczeniaka na zwrócenie na siebie uwagi. Jeżeli wprowadzamy rozmaite zabawy z psem i pies (szczenię) wie, że jest określony czas na zabawę, przeciąganie się, na szukanie rozmaitych przedmiotów, wtedy pozostały czas przeznacza na odpoczynek, bądź też – na zabawę w inny sposób. Jednak kiedy szczeniak ma poczucie, że musi za wszelką cenę wywalczyć uwagę właściciela, to będzie sprawdzał co jest najbardziej skuteczne: szczekanie, łapanie za spodnie czy np. gryzienie cennych przedmiotów. Reakcja zdenerwowanego właściciela będzie właśnie tym, o co psu chodziło – zwróceniem na niego uwagi. Szczeniak uczy się w ten sposób, że musi zachowywać się nieznośnie, aby zostać zauważonym. Proponuję więc, od samego początku uczyć szczenię zabaw „na wymianę”: kiedy chcemy, żeby pies oddał nam zabawkę – dajemy mu coś w zamian, np. smakołyk. Niezaprzeczalnie nasz pupil chętniej wybierze taką formę kontaktu z nami, niż gryzienie czy kradzież przedmiotów.
Gryzienie – sposób na ząbkowanie
Sposoby ulżenia psu przy ząbkowaniu są bardzo podobne do tych, które stosuje się u dzieci. Używamy zabawek KONG wypełnionych jedzeniem, które wkładamy do zamrażalnika. Szczeniak gryząc je, próbując wydobyć z nich jedzenie, schładza sobie dziąsła. Dostępne są zabawki KONG specjalnie przystosowane dla szczeniąt. To takich zabawek wkładamy jedzenie (musi być mokre) i zamrażamy. Po wyjęciu z lodówki gryzak na chwile odkładamy, a następnie dajemy psu. W sklepach zoologicznych można też kupić specjalnie spreparowane kostki, które podczas gryzienia łagodzą swędzenie dziąseł.
Szczenię zachowuje się jak małe dziecko: jest ciekawe świata, poznaje otaczającą je rzeczywistość przez próbowanie, dotykanie różnych przedmiotów, rozkładanie ich na części. O tym, jak poradzić sobie z rozrabiającym szczeniakiem mówi dr n. wet. Jagna Kudła - specjalistka terapii zaburzeń zachowania psów i kotów.