Technika małego ukłucia

dr Igor Sołowiow (Ihor Soloviov) – lekarz medycyny, neurolog, specjalista akupunktury i terapii manualnej, irydolog; założyciel szkoły akupunktury weterynaryjnej

Wotan Centrum Akupunktury

Technika małego ukłucia to podstawa stosowania akupunktury w praktyce

Technika małego ukłucia swoją nazwę wywodzi od techniki nakłuwania struktur w obrębie pewnego kinematycznego łańcucha. Kiedy zwierzę porusza się po jakiejś powierzchni, w jego ciele powstają pewne momenty sił, które muszą być transmitowane. Przechodzą przez ścięgna oraz powięzi. Za torami, po których idzie ten przekaz zaobserwowano pewne reguły, które następnie ułożyły się reguły tak zwanych cudownych meridianów. Kiedy działamy na torze jednego meridianu, nazywamy to techniką małego ukłucia.

Wprowadzenie do kanonów medycyny wschodniej

Kiedy zająłem się prowadzeniem szkoleń w zakresie akupunktury weterynaryjnej, musiałem rozwiązać problem dydaktyczny, mianowicie zbudować platformę porozumienia się ze swoimi kursantami. Podczas każdego kursu najpierw trzeba było ustalić nazewnictwo oraz podać definicje tych nazw. Technika małego ukłucia to cały cykl szkoleniowy, który wprowadza w kanony medycyny wschodniej, wypracowuje wspólną platformę dydaktyczną, aby można było dalej przekazywać wiedzę. Jest to sposób nakłuwania konkretnej struktury, który pozwala absolwentom pierwszego szkolenia, w sposób skuteczny, działać na zewnętrzne schorzenia w obrębie jednego miejsca, przede wszystkim stawu.

Technika małego ukłucia to most między teorią a praktyką.

Technika małego ukłucia pozwala zastosować akupunkturę w praktyce.

Teoria w praktyce

Technika małego ukłucia opiera się na 5 filarach – punktach oceny stanu pacjenta, której należy dokonać zanim rozpocznie się zabieg akupunktury. Oto one:

  • Stan organizmu: Yin czy Yang? Yang uznaje się za początek schorzenia, Yin zaś to stan przewlekły. Przemiana Yang w Yin oznacza, że organizm poradził sobie częściowo ze schorzeniem, tworząc mechanizmy zastępcze, w których przekaz energii odbywa się “na skróty”. Dzięki temu organizm może chwilowo przetrwać, ale z czasem, może rozwinąć się nowe schorzenie. W procesie leczenia każdy stan Yin wymaga przekształcenia w stan Yang.
  • Wybór toru sterującego. Nadrzędną funkcję w organizmie pełni mózg. Tutaj znajdują się wszystkie “programy” rozwoju, regeneracji i odporności. Każde schorzenie jest zaburzeniem funkcjonowania tych programów, powstającym na torach przekazywania informacji z i do mózgu. Akupunktura ma temu zapobiegać. W koncepcji holistycznej organizm ma 3 główne tory sterujące przekazywaniem informacji: tor nerwowy (neuronalny), tor dokrewny (hormonalny) oraz tor ekoceptywny, czyli układ biologiczne aktywnych punktów (kanałów energetycznych), zwanych meridianami i powiązanych z nimi narządów wewnętrznych. Każdy biologicznie aktywny punkt układu ekoceptywnego powiązany jest z innymi torami sterującymi. Nakłuwanie tego lub innego biologicznie aktywnego punktu, może wzmocnić lub zahamować przekaz informacji na tych torach, a więc zwiększyć lub zmniejszyć przepływ energii, wpływając w ten sposób na stan Yin i Yang narządów wewnętrznych.
  • Wybór tamy. Akupunkturzysta musi dokładnie wiedzieć na jaką strukturę, narząd lub gruczoł w ciele chce oddziaływać, czy chce ją rozgrzać czy wychłodzić. Rozgrzewanie oznacza pobudzenie poszczególnych funkcji, wychładzanie natomiast, to wyciszenie aktywności, zmniejszenie bólu i stanu zapalnego.
  • Miejsce wkłucia igły , czyli znalezienie źródła zasilania organizmu w energię.
  • Wybór sposobu oddziaływania na punkt, przez poruszanie wbitą igłą.

Technika małego ukłucia jest podstawą do opanowania pogłębionej wiedzy z dziedziny zasilania organizmu w energię i nie wchodzi w żadne interakcje z leczeniem farmakologicznym.

Zobacz też:

Akupunktura w weterynarii

Zabieg akupunktury u psa

Badanie ortopedyczne psa – na czym polega?

Podsumowanie
Technika małego ukłucia
Tytuł
Technika małego ukłucia
Opis

Dr Igor Sołowiow – lekarz medycyny, neurolog, specjalista akupunktury i terapii manualnej, założyciel szkoły akupunktury weterynaryjnej, mówi o tym, czym jest w akupunkturze, i na czym polega Technika małego ukłucia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *