Temperatura ciała psa – jaka być powinna?

Franek Paśko – lekarz weterynarii

Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany Legionowo

Temperatura ciała u psa jest wyższa niż u człowieka

Prawidłowa temperatura ciała psa i kota jest różna w zależności od tego, w jakich okolicznościach będziemy tę temperaturę mierzyć.

Temperatura ciała psa, który jest zdrowy to 37,5-38,5 stopnia Celsjusza, czyli zdecydowanie więcej niż prawidłowa temperatura ciała człowieka. Natomiast, temperatura mierzona psu w sytuacji stresowej, np. podczas wizyty u weterynarza może być o pół, a w niektórych przypadkach nawet o jeden stopień, wyższa. Przyczyną jest reakcja organizmu zwierzęcia na stres. Dlatego, jeśli nie ma żadnych innych objawów towarzyszących, za prawidłową temperaturę, mierzoną w gabinecie weterynaryjnym przyjmujemy 37,5 do 39 stopni.

Temperatura ciała psa może być różna w zależności od tego, czy zwierzę jest zestresowane czy nie.

Temperatura ciała psa powinna być mierzona termometrem elektronicznym w prostnicy. Należy włożyć termometr psu do pupy i poczekać kilkanaście sekund na wynik.

Jak mierzyć?

Jak mierzyć psu lub kotu temperaturę? Najprościej na świecie: termometrem. Przestrzegam jednak przed używaniem modnych obecnie tzw. termometrów bezdotykowych – ze względu na okrywę włosową u psów oraz kotów będziemy mieć bardzo duże rozbieżności. Najprostszą i sprawdzoną, choć może nie najprzyjemniejszą metodą jest po prostu mierzenie temperatury zwykłym termometrem elektronicznym w prostnicy. Wkładamy termometr pod ogon do pupy i dokonujemy pomiaru. Na szczęście termometry szklane już wyszły z użycia, nie trzeba czekać 8-10 minut, aż termometr naciągnie. Pomiar trwa kilka, kilkanaście sekund, co jest bardzo dużym ułatwieniem.

Ciepły nosek chory piesek?

Przestrzegam właścicieli przed ocenianiem temperatury wewnętrznej ciała psa czy kota na podstawie różnych objawów, takich jak np. suchy nos, ciepły nos, ciepłe uszy, zimne uszy, itd. Oczywiście, jeśli zwierzę będzie miało gorączkę to nos będzie ciepły, a uszy – ciepłe, rozgrzane i czerwone, ponieważ dochodzi wtedy do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Dlatego barwa uszu rzeczywiście może być intensywniejsza. Ale nos będzie suchy i ciepły również wtedy, kiedy pies będzie sobie spokojnie spał np. na słońcu, albo kiedy będzie drzemał i nie będzie sobie nosa oblizywał, nie będzie go moczył. I odwrotnie – np. pies z gorączką, po napiciu się wody, po jedzeniu, będzie miał wilgotny nos, ponieważ go ochlapie, obliże. Tak więc ocena temperatury ciała psa dokonana wyłącznie na podstawie stanu jego nosa może być błędna.

 

 

Podsumowanie
Temperatura ciała psa  - jaka być powinna?
Tytuł
Temperatura ciała psa - jaka być powinna?
Opis

Jaka jest prawidłowa temperatura ciała psa? W jaki sposób i czym ją mierzyć? - na te pytania odpowiada lekarz weterynarii Franek Paśko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *