Tomografia komputerowa zwierząt

Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog

Lecznica weterynaryjna Teodor

Tomografia komputerowa to dokładniejszy rentgen

Tomografia komputerowa polega na tym, że dane partie ciała prześwietla się kilka razy pod odpowiednimi kątami. Służą do tego promienie rentgenowskie. Dzięki temu otrzymujemy bardzo dokładny, trójwymiarowy obraz danego obszaru. Badanie to stosuje się do obrazowania zmian, np. nowotworowych, ale też zmian zwyrodnieniowych, zmian w kręgosłupie. Tomograf komputerowy coraz częściej wykorzystywany jest także do diagnozowania dysplazji, np. stawów łokciowych u psów. Jest to bardzo dokładna metoda diagnostyczna. Zwierzę do badania musi być uśpione, czyli w narkozie. Wyniki badania otrzymujemy w postaci slajdu z przekrojem poszczególnego obszaru, który można rekonstruować w obraz trójwymiarowy. Taka metoda jest pomocna w obrazowaniu rozległości zmian np. nowotworowych, oraz oceny możliwości operacji takich zmian. Po podaniu kontrastu obrazujemy ukrwienie danej zmiany. To po prostu bardzo dokładne badanie rentgenowskie.

Tomografia komputerowa pomaga w diagnostyce dysplazji

Tomografia komputerowa to dokładniejszy rentgen. Pokazuje trójwymiarowy, bardzo szczegółowy obraz danej części ciała. Badanie to pomaga w diagnozowaniu dysplazji, chorób nowotworowych czy zmian zwyrodnieniowych.

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny również jest jedną z technik badania wykorzystywaną w diagnostyce weterynaryjnej, która polega na obrazowaniu tkanek zarówno twardych, jak i miękkich. U zwierząt stosuje się ją przeważnie do diagnozowania zaburzeń w obrębie kręgosłupa, głównie dyskopatii, czyli wypadnięcia krążka międzykręgowego oraz miejsca ucisku na rdzeń kręgowy. Dzięki rezonansowi chirurg wie, gdzie ma operować, bo dokładnie widzi umiejscowienie tych zmian. Badanie jest dość skomplikowane, można je zrobić tylko w specjalistycznym ośrodku. My weterynarze korzystamy głównie z ośrodków ludzkich. Trzeba pamiętać, że jest to badanie, które wykonujemy u zwierząt w narkozie. Przed podaniem narkozy zwierzę należy przegłodzić. Kolejna bardzo ważna rzecz: podczas badania rezonansem magnetycznym zwierzę nie może mieć żadnych metalowych implantów. Wszelkie implanty kostne, ale też chipy, trzeba na ten czas zwierzęciu usunąć. Badanie zazwyczaj trwa od pół godziny do godziny, zależy od wielkości części ciała, którą skanujemy. Daje nam ono bardzo dużo informacji obrazowych, ale należy pamiętać o tym, że jest to tylko jedno z badań dodatkowych, a nie badanie główne.

Zobacz też:

Dyskopatie u psów i kotów

Enostoza – choroba kości u młodych psów

Badanie ortopedyczne psa – na czym polega?

Summary
Tomografia komputerowa zwierząt
Article Name
Tomografia komputerowa zwierząt
Description
Tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny z powodzeniem wykorzystywane są w diagnostyce weterynaryjnej. Badania te pomagają w wykrywaniu nowotworów, zmian zwyrodnieniowych, dysplazji stawów czy dyskopatii. Podczas obydwu badań zwierzę musi być pod narkozą.
Author
Publisher Name
Portal Zdrowia Psa i Kota
Publisher Logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *