Bożena Marczak-Bryzek, Specjalistyczny Weterynaryjny Bank Krwi
Specjalistyczny Weterynaryjny Bank Krwi
Transfuzja krwi może uratować zwierzakowi życie
Najczęściej spotykaną chorobą, podczas której konieczne staje się podanie krwi psu jest babeszjoza, wywoływana przez pierwotniaki przenoszone przez kleszcze.
Możliwość zamawiania krwi i podawania jej potem pacjentom mają jedynie lekarze weterynarii. Krew stosujemy w przypadku niedokrwistości, pojawiającej się na różnym tle. Niedokrwistość to znaczne obniżenie ilości krwinek czerwonych w organizmie. Krew i preparaty krwiopochodne stosowane są również przy zaburzeniach krzepnięcia, czyli hemofilii oraz w przypadku zespołu von Willebranda (choroba o podłożu genetycznym, związana z zaburzeniem krzepliwości krwi), występującego u niektórych ras psów. W przypadku tych chorób transfuzja krwi jest środkiem ratującym życie.
Niebezpieczna babeszjoza
Psy chore na hemofilię do końca życia muszą dostawać środki krwiopochodne i jest to dla nich jedyny sposób na normalne funkcjonowanie. U ludzi leczenie tego typu chorób jest prostsze ze względu na większą dostępność chemicznych substytutów, dzięki czemu nie trzeba pobierać brakujących składników bezpośrednio z krwi. Jednak u zwierząt nie ma takiej możliwości, więc weterynarze muszą korzystać z krwi i preparatów krwiopochodnych. Najczęściej spotykaną chorobą, podczas której podaje się psom krew jest babeszjoza. Problem babeszjozy pojawił się kilkanaście lat temu i do dzisiaj ludzie nie nauczyli się skutecznie zabezpieczać psów przed kleszczami. Zdarza się, że do kliniki trafiają zwierzęta w takim stanie, że bez podania krwi nie moglibyśmy ich uratować. W przypadku kotów transfuzje stosuje się najczęściej przy niedokrwistości związanej z chorobami wątroby, nerek oraz trzustki, a także z chorobami zakaźnymi, takimi jak białaczka.
Każda kropla na wagę złota
Krew jest używana w weterynarii powszechnie, jednak należy pamiętać, że nie jest lekarstwem na wszystkie rodzaje niedokrwistości. Jest jedynie środkiem, dającym lekarzom niezbędny czas na zdiagnozowanie zwierzęcia i zastosowanie leczenia. Staramy się cały czas pozyskiwać nowych dawców i uświadamiać ludzi, jak niezbędna jest krew do ratowania psiego życia. Gdyby krew była stosowana tylko w przypadku babeszjozy możliwe, że bylibyśmy w stanie przewidzieć jaka jej ilość, rezerwa, jest konieczna, by zaspokoić potrzeby wszystkich pacjentów. Zdarzają się jednak nieoczekiwane, trudne do przewidzenia sytuacje, pochłaniające znaczną część naszych zapasów. Są to między innymi choroby wiążące się z powracającą potrzebą transfuzji oraz operacje, do przeprowadzenia których niezbędna jest większa ilośći krwi, np. operacje wykonywane u dużych, ciężkich psów. Nie da się więc ustalić jaka ilość krwi jest potrzebna do sprawnego funkcjonowania banku bez przestojów. Bardzo ważnym elementem jest termin ważności krwi, który wynosi 5 tygodni. Po tym czasie krew nie nadaje się już do użycia. Kliniki starają się jednak, aby żadna jednostka krwi się nie marnowała.
Transfuzja krwi może zwierzakowi uratować życie. W jakich przypadkach się ją stosuje, kto może zamówić krew i czy możliwe jest zgromadzenie takich rezerw, by zapewniać na bieżąco krew wszystkim potrzebującym - o tym mówi Bożena Marczak-Bryzek ze Specjalistycznego Weterynaryjnego Banku Krwi.