Trzecia powieka u psów i kotów

Franek Paśko – lekarz weterynarii

Przychodnia Weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie

Trzecia powieka u psów – dodatkowa ochrona

Opiekunowie zwierząt bardzo często są zaniepokojeni jakąś błonką, która nagle pojawia się na oku psa czy kota. Pomijając pojedyncze przypadki najczęściej niepokoją się czymś, co jest prawidłowością, czyli tzw. trzecią powieką.

Trzecia powieka u psów i kotów jest absolutnie naturalnym zjawiskiem, strukturą, która od środkowego kąta oka dodatkowo zabezpiecza gałkę oczną. Czasami jest mało widoczna, a czasami nieco bardziej. Na przykład przy stanach zapalnych gałki ocznej czy struktur w jej okolicy, może być wysunięta. Może mniej lub bardziej nachodzić na oko. Mogą się tam również pojawić różnego rodzaju nieprawidłowe struktury, co już jest patologią. Ale sama obecność trzeciej powieki jest naturalna. To coś, co musi być, żeby chronić gałkę oczną i właściwie ją nawilżać.

Trzecia powieka u psów i kotów jest zupełnie naturalnym zjawiskiem.

Trzecia powieka, nazywana też migotką lub błoną migawkową, chroni gałkę oczną, oczyszcza ją i nawilża. Czasami zdarza się wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki i w oku pojawia się bordowa kulka. Jest to tzw. wiśniowe oko. Warto ten problem skonsultować z weterynarzem.

Trzecia powieka u psów – wiśniowe oko

Zdrowa trzecia powieka jest blada i tylko delikatnie zaznaczona. Nie wysuwa się bardzo mocno na powierzchnię gałki ocznej, nie towarzyszą temu żadne wypływy z worka spojówkowego, np. ropa czy zwiększone łzawienie. Nic nie rośnie na tej trzeciej powiece, bo to też niestety może się zdarzyć. Czasami mamy do czynienia z wypadnięciem gruczołu trzeciej powieki. To jest struktura, która fizjologicznie znajduje się pod trzecią powieką, natomiast w różnych przypadkach może się pojawić. Wtedy w żargonie lekarskim nazywamy to “cherry eye”. Takie “wiśniowe oko”, bordowa kulka, która wygląda niepokojąco. To jest właśnie gruczoł trzeciej powieki, który wypadł. Czasem jest to drobny problem, czasami może być poważniejszy, ale jeżeli ta trzecia powieka nie budzi wątpliwości co do swego wyglądu, najczęściej jest strukturą zdrową.

U szczeniaka owczarka niemieckiego, w jednym oku trzecia powieka często się nie chowa. Szczególnie, kiedy pies się obudzi. Czy należy się tym martwić?

Należałoby ten problem skonsultować ze specjalistą. Polecam wizytę u okulisty weterynaryjnego. Może to być błaha sprawa, np. kwestia kosmetyczna albo nadwrażliwość na jakieś detergenty, których używamy w domu. Jednak biorąc pod uwagę rasę psa i jego wiek, należałoby sprawdzić, czy nie jest to jakieś schorzenie na tle genetycznym. To się nierzadko zdarza u owczarków niemieckich, m.in. np. problemy okulistyczne. Niestety więc, bez obejrzenia i zbadania psiaka nikt nie może ze stuprocentową pewnością powiedzieć, czy jest to niewielki problem czy może coś poważnego.

 

 

 

Podsumowanie
Trzecia powieka u psów i kotów
Tytuł
Trzecia powieka u psów i kotów
Opis

Trzecia powieka i wiśniowe oko to pojęcia, które budzą niepokój u opiekunów psów i kotów. Franek Paśko, lekarz weterynarii wyjaśnia te terminy i mówi, kiedy mogą być powodem do niepokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *