Weterynarz i jego obowiązki w czasie epidemii

Franek Paśko – lekarz weterynarii

Przychodnia Weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie 

Weterynarz – jak leczyć w czasie pandemii?

Obecnie panująca sytuacja jest anormalna, jest specjalna. Dlatego też, lekarze weterynarii, ci którzy pracują, starają się jak tylko mogą naszym zwierzakom.

Chciałbym w tym miejscu zaapelować do wszystkich opiekunów zwierząt, żebyście Państwo starali się w miarę możliwości ograniczyć wizyty w gabinetach weterynaryjnych. Oczywiście są sytuacje, w których weterynarz musi zobaczyć pacjenta. Na przykład w sytuacji bezpośredniego zagrożenia, takiej jak ratowanie życia lub zdrowia zwierzaka po wypadku komunikacyjnym albo jakimś innym. To są przypadki, kiedy w przychodni weterynaryjnej trzeba się pokazać. Natomiast coroczne szczepienia profilaktyczne, odrobaczanie, obcięcie pazurków czy oczyszczenie gruczołów okołoodbytowych to naprawdę są rzeczy, które mogą poczekać. Tego nie trzeba robić teraz, od razu, to może zaczekać 2, 3, 5 tygodni. Tyle, ile będzie trzeba.

Weterynarz może zostać powołany do zadań specjalnych.

W sytuacji trwającej epidemii, lepiej ograniczyć wizyty u weterynarza. Lepiej najpierw zadzwonić do lecznicy i porozmawiać z lekarzem. Może się okazać, że da się pomóc zwierzakowi na odległość.

Weterynarz: zanim przyjdziesz do lecznicy – zadzwoń

Jeżeli macie Państwo jakieś wątpliwości dotyczące tego, czy stan zdrowia psa lub kota wymaga wizyty w lecznicy, czy może można zrobić coś zdalnie, na odległość – warto zadzwonić do przychodni weterynaryjnej. Porozmawiać z lekarzem, zdać mu relację z tego, co się ze zwierzakiem dzieje. Lekarz przeprowadzi wywiad, wprawdzie ograniczony, ale dowie się jak wygląda sytuacja i zorientuje się, czy ten konkretny przypadek wymaga fatygowania się do przychodni weterynaryjnej, czy można np. za pomocą środków dostępnych w domu zaradzić biegunce albo delikatnemu kaszlowi. To ograniczy, choć w niewielkim stopniu, potencjalne rozprzestrzenianie się zarazka. Będzie to również Państwa wkład w ograniczenie pandemii.

Weterynarz – zadania specjalne

W sytuacji epidemiologicznej lekarz weterynarii nie zostanie wezwany do leczenia chorych pacjentów. W internecie ukazują się informacje, że przy braku personelu medycznego lekarze weterynarii stają na pierwszej linii frontu, ale  jest w tym tylko ziarenko prawdy. Weterynarze mogą być powołani jako rezerwa epidemiologiczna do pomocy w zabezpieczaniu wody pitnej, żywności pochodzenia zwierzęcego, zadbania o bezpieczeństwo zwierząt gospodarskich. W tych przypadkach lekarze weterynarii jak najbardziej mogą służyć podczas trwania epidemii, pandemii. Weterynarze, moi koledzy po fachu, którzy mają specjalizację z ochrony zdrowia publicznego, są więc odpowiednio przygotowani, mają niezbędną wiedzę na ten temat, mogą zostać zaangażowane do pracy w celach organizacyjnych, np. do kontroli rozprzestrzeniania się epidemii.

Zwykły lekarz weterynarii, zajmujący się leczeniem zwierząt domowych, bydła czy drobiu, na pewno nie zostanie wezwany do tego, by leczyć chorych w szpitalach, nie będzie obsługiwał respiratorów, gdyż po prostu nie ma potrzebnej do tego wiedzy.

 

 

 

Podsumowanie
Weterynarz i jego obowiązki w czasie epidemii
Tytuł
Weterynarz i jego obowiązki w czasie epidemii
Opis

Weterynarz w czasie epidemii może zostać powołany do wykonywania zadań specjalnych. Jakich - mówi lekarz weterynarii Franek J. Paśko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *