Witamina A – czy jest potrzebna?

Dr n. wet. Kourou Dembele – dermatolog

Przychodnia Weterynaryjna Białobrzeska

Witamina A jest bardzo ważna zarówno dla psów, jak i dla kotów

Witamina A jest niezbędna dla narządu wzroku, do prawidłowego rozrodu, dla różnicowania komórek szybkiego podziału, dla skóry, której pierwsza warstwa stanowi filtr ochronny.  U psów i kotów bardzo rzadko występuje hipowitaminoza A. Natomiast są rasy, które mają niedobór tej witaminy. Do tej grupy należą np. cocker spaniel czy golden retriever. U nich może dojść do pewnych zaburzeń. Witamina A występuje w dwóch postaciach prowitaminy: albo beta karoteny, albo retinol. Cocker spaniel czy golden retriever nie są w stanie przekształcić beta karotenu w retinol, właściwą witaminę A. I dlatego u tych ras często występuje łojotok pierwotny.

Witamina A wpływa na wzrok

Witamina A jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania psów i kotów. Są jednak pewne rasy psów, którym często tej witaminy brakuje. Należą do nich na przykład cocker spaniele.

Hiperwitaminoza

Beta karoten występuje przede wszystkim w produktach pochodzenia roślinnego. Koty natomiast mają taki problem, że go nie przekształcają w witaminę A, podobnie jak wyżej wymienione rasy psów. Tak więc kot, aby mieć witaminę A musi ją czerpać z produktów pochodzenia zwierzęcego. To jest jego źródło. Najgorsza będzie jednak hiperwitaminoza, ponieważ zwierzę łatwo można zatruć witaminą A. Dlatego na samym początku powiedziałem, żeby nikt nie wpadł na pomysł, by na własną rękę podawać tę witaminę. To jest bardzo niebezpieczne. Szczególnie dla kotów. Nadmiar witaminy A może spowodować u kota stłuszczenie wątroby, zesztywnienie kręgosłupa czy kręgów w ogóle i związany z tym silny ból, brak możliwości kręcenia szyją, a także kłopoty z chodzeniem. I to wszystko z powodu nadmiaru witaminy A. Oczywiście są rasy typu cocker spaniel, gdzie np. występuje łojotok i jeśli widzimy, że żadne leki już nie działają, to wówczas można wprowadzić witaminę A, ale musi to być robione pod kontrolą. Albo zadziała, albo nie. Z witaminą A trzeba bardzo uważać. Ponieważ rzadko występuje jej niedobór, lepiej jej zwierzęciu nie dawać, bo mimo wszystko gorsze są hiperwitaminozy.

 

 

Zobacz też:

Atopowe zapalenie skóry u psów – leczenie

Pies łysieje – czy to jest choroba?

Alergia na pchły u psów

Podsumowanie
Witamina A - czy jest potrzebna?
Tytuł
Witamina A - czy jest potrzebna?
Opis

Witamina A jest niezbędna m.in. do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Psy i koty rzadko cierpią na niedobór tej witaminy, choć są rasy, np. cocekr spaniel, u których występuje hipowitaminoza A. O korzyściach i zagrożeniach dla zdrowia, jakie niesie ze sobą witamina A, opowiada dr n. wet. Kourou Dembele – dermatolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *