Witaminy i minerały w diecie psa

Marek Busza – dietetyk zwierzęcy

www.petslover.pl

Petslover FB

Witaminy i minerały – dla zdrowia i kondycji

Psy podobnie jak koty są zwierzętami mięsożernymi. Natomiast nazywa się je zwierzętami względnie mięsożernymi, ponieważ w trakcie procesu udomowienia przez człowieka nauczyły się w pewnym stopniu wykorzystywać wartości pokarmowe składników pochodzenia roślinnego.

Zdolność psa do częściowego wykorzystywania składników odżywczych pochodzenia roślinnego nie zmienia faktu, że jego dieta w głównej mierze powinna się opierać na białku pochodzenia zwierzęcego. Powinna też zawierać potrzebne witaminy i minerały.

Aminokwasy organiczne, czyli związki wchodzące w skład białek, możemy podzielić na endogenne i egzogenne. Aminokwasy endogenne to takie, które organizm psa może wyprodukować sam. Egzogenne natomiast to te, które musimy dostarczyć zwierzakowi wraz z posiłkiem. Do takich aminokwasów należą na przykład: leucyna, izoleucyna, histydyna, lizyna, tryptofan. Mówimy tutaj o tak zwanej wartości biologicznej białek. Białka roślinne albo nie są na tyle bogate w te wszystkie aminokwasy egzogenne albo, jeśli je zawierają, to nie koniecznie w formie przyswajalnej przez organizm psa. Do najważniejszych aminokwasów należą: lizyna, metionina i tryptofan. Są to tzw. aminokwasy limitujące, takie, które wpływają na ogólną wartościowość białka. Jeżeli w danym białku ich brakuje lub występują w mało przyswajalnej formie, wówczas białko jest mniej wartościowe.

Witaminy i minerały należy suplementować w diecie.

Witaminy i minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego warto wybierać odpowiednio zbilansowane karmy oraz regularnie robić zwierzakom badania krwi. Dzięki temu dowiemy się, czy nie ma niedoborów lub nadmiaru jakiś mikroelementów, witamin i minerałów.

Witaminy i minerały – równowaga

Organizm psa, jak każdy żywy organizm, potrzebuje także makro- i mikroelementów. Najważniejsze to wapń i fosfor. Szczególnie dla młodych rosnących psów, ale również dla psów dorosłych i seniorów. Zarówno wapń, jak i fosfor ogrywają bardzo ważną rolę w budowaniu tkanki kostnej. Poza tym fosfor wchodzi również w skład kwasów nukleinowych DNA i RNA, a wapń bierze udział w procesach krzepnięcia krwi. Ze względu na to, że te dwa minerały pełnią bardzo podobną funkcję w organizmie, ważny jest także ich stosunek względem siebie. Optymalnie powinien on wynosić 1:1. Na to zawsze powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie karmy. Rzadko się zdarza, żeby stosunek wapnia i fosforu wynosił 1:1, ponieważ przy produkcji karmy jest to technicznie trudne do uzyskania. Natomiast warto kupować taką karmę, w której stosunek wapnia i fosforu jest do tej wartości jak najbardziej zbliżony. Niedobór wapnia i fosforu może prowadzić do łamliwości kości. Ale zaburzenie stosunku tych pierwiastków względem siebie może być równie niebezpieczne jak ich nadmiar lub niedobór.

Witaminy i minerały – rola w organizmie

W diecie psa nie może także zabraknąć witamin. Wraz z pokarmem dostarczamy psu witaminy z grupy B, witaminę D, A E oraz K. Witaminy A, D,E i K to tzw. witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Każda z nich ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie innej części organizmu zwierzęcia. Na przykład witamina A wpływa na kondycję skóry i sierści, a także wzroku. Witamina D reguluje w organizmie gospodarkę wapniowo-fosforową. Witamina E z kolei ma działanie przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Reguluje też metabolizm mięśni. Witamina K natomiast, odgrywa główną rolę w procesach krzepnięcia krwi. Uczestniczy również w metabolizmie tkanki kostnej.

Istnieją pewne wytyczne żywieniowe, na których należy się opierać przy stosowaniu suplementów. Dzięki temu możemy obliczyć ile pies o konkretnej masie ciała potrzebuje danego suplementu, żeby pokryć zapotrzebowanie organizmu na poszczególne minerały czy witaminy. To się też zmienia wraz z wiekiem psa. Należy jednak pamiętać, że każdy pies jest inny i do każdego należy podejść indywidualnie. Dlatego zawsze mówię opiekunom, że warto regularnie, przynajmniej raz w roku, wykonywać badania krwi. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić, czy rzeczywiście dostarczmy naszemu psu wszystkich niezbędnych składników, czy może jakieś witaminy lub minerały należy uzupełnić w diecie. A być może, któregoś z nich jest za dużo i trzeba zmniejszyć jego ilość. To też się dosyć często zdarza.

 

 

Podsumowanie
Witaminy i minerały w diecie psa
Tytuł
Witaminy i minerały w diecie psa
Opis

Dieta psa powinna w znacznym stopniu opierać się na białku pochodzenia zwierzęcego. Powinna też zawierać witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Marek Busza – dietetyk zwierzęcy, mówi o tym jakie witaminy i minerały są najważniejsze oraz o tym, czym się kierować przy wyborze kramy dla psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *