Zaćma – co to za schorzenie?

lek. wet. Jakub Boguszewski – okulista

Przychodnia dla zwierząt Vetika

Zaćma znacznie utrudnia widzenie

Zamglone i łzawiące oczy, problemy z utrzymaniem równowagi i oceną odległości, obijanie się o meble – takie symptomy mogą sygnalizować zaćmę u psa.

Miewam takie przypadki, że zgłaszają się do mnie właściciele ze swoimi zwierzętami zaniepokojeni tym, że oczy ich pupili są białe lub jest w nich dziwna poświata. Pierwszymi rzeczami, które przychodzą mi na myśl w takich sytuacjach są choroby rogówki – najbardziej zewnętrznej struktury oka, które objawiają się właśnie białym okiem lub widoczną w nim poświatą. Jednak po dokładniejszym badaniu może się okazać, że problem leży gdzieś głębiej, bardzo często w soczewce. Soczewka to sferyczna struktura zlokalizowana za tęczówką. Odpowiada za ogniskowanie promieni świetlnych, które wpadają do oka, na siatkówkę. Dzięki temu powstaje ostry obraz, który trafia następnie do mózgu. Zaćma jest zmętnieniem soczewki, bądź jej torebki przedniej lub tylnej. Utrudnia widzenie, jednak to w jakim stopniu, zależy w od fazy jej rozwoju.

Zaćma to schorzenie dziedziczne.

Zaćma to zmętnienie soczewki, które powoduje zaburzenia widzenia i może doprowadzić do całkowitej ślepoty. Schorzenie leczy się operacyjnie.

Niebieskie oko

Wyróżnia się cztery fazy zaćmy: początkową, niedojrzałą, dojrzałą i przejrzałą. Choroba ta utrudnia widzenie, w przeciwieństwie do stwardnienia jądra soczewki, które nie powoduje problemów ze wzrokiem. Zdarza się, że właściciele przychodzą do gabinetu zaniepokojeni niebieskim odcieniem oka pupila. Może się wtedy okazać, że soczewka rzeczywiście wygląda jak zmrożona, jednak nie jest to zaćma. Gdybyśmy przyrównali zaćmę do cebuli, to wraz z wiekiem (z czasem) przybywa im obu wiele nowych warstw. Jest ich coraz więcej, a w centrum jądro soczewki zagęszcza się tak bardzo, że staje się jak gdyby mgliste. Jednak stwardnienie jądra soczewki nie utrudnia widzenia w przeciwieństwie do zaćmy, należy więc zróżnicować te dwa schorzenia. Stwardnienie jądra soczewki jest niegroźne i bezbolesne, i nie grozi żadnymi powikłaniami. Zaćma natomiast powoduje wiele problemów z którymi trzeba sobie radzić.

Zaćma jest dziedziczna, może pojawić się w każdym wieku, u psa każdej rasy. Schorzenie leczy się operacyjnie. Podczas zabiegu, wykonywanego w znieczuleniu ogólnym, chirurg usuwa zmętnienie z soczewki. Ze względu na niezwykle precyzyjny sprzęt niezbędny przy zabiegu, operacje tego typu przeprowadzają jedynie wyspecjalizowane kliniki dla zwierząt.

 

Podsumowanie
Zaćma  - co to za schorzenie?
Tytuł
Zaćma - co to za schorzenie?
Opis

Psu łzawią oczy, ma problem z oceną odległości, wpada na meble - to mogą być początki zaćmy. Co to jest zaćma, czym się objawia i jak się ją leczy, mówi lek. wet. Jakub Boguszewski – okulista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *