Zakłaczenie kota; pilobezoary w żołądku

Marta Ambroziak Dogru – lekarz weterynarii, Gabinet weterynaryjny Pupil Piastów

Zakłaczenie kota może skutkować nawet całkowitą niedrożnością żołądka.

Zakłaczenia można uniknąć systematycznie wyczesując martwą sierść.

owies dla kota

Koty kochają owies, co świadczy jak najlepiej o ich inteligencji. Ziele owsa zawiera cukry, flawonoidy, saponiny steroidowe, rozpuszczalną w wodzie krzemionkę oraz makro- i mikroelementy. Owies jest znany ze zbawiennego wpływu na układ pokarmowy ssaków – korzystnie działa na błony śluzowe i aktywizuje hormony, ma także działanie  przeciwzapalne i przeciwbólowe, przyspiesza gojenie ran, działa również moczopędnie. Związki zawarte w owsie wykazują właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwgrzybiczne. Łuski owsa hamują rozwój próchnicy zębów. U kotów podjadanie owsa działa jak płukanie żołądka i jelit ze zbędnych substancji  i resztek sierści, pomaga wydalić robaki. Koty są wdzięcznymi konsumentami także jęczmienia i żyta;  te zboża zawierają enzymy, witaminy, minerały i aminokwasy, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chlorofil zawarty w trawie uśmierza ból, pomaga w leczeniu infekcji, owrzodzenia skóry, a także pomaga zwalczać niedokrwistość.

Zakłaczenie kota to mówiąc poprawnie – występowanie pilobezoarów, tzn. kul włosowych w przewodzie pokarmowym kota.

Skąd się bierze sierść w żołądku kota?

Na czym to polega? Wiadomo, że kot się myje liżąc się. Zwierzę nie ma zdolności wypluwania tej sierści, którą zdejmuje językiem z ciała, w związku z czym ją połyka i w ten sposób w żołądku tworzą się kule włosowe. Zazwyczaj nie stanowi to większego problemu, ponieważ kot albo jest w stanie wydalić z kałem nagromadzone włosy, bądź raz na jakiś czas zdarzają mu się wymioty.

 Konsekwencje zakłaczenia

Jakie mogą być konsekwencje zakłaczenia?

Przede wszystkim może dojść do niedrożności przewodu pokarmowego. Gdy włosy nagromadzą się w takiej ilości, że kot nie jest w stanie poradzić sobie z ich wydaleniem dochodzi do niedrożności częściowej albo niedrożności całkowitej, wtedy też obserwujemy objawy niedrożności czyli wymioty, kaszel, zaparcia.

Leczenie zakłaczenia kotów

Zdarza się, że kota trzeba operować, aby usunąć taki pilobezoar z jamy brzusznej, ale jest to najgorsza konsekwencja ich występowania. Częsciej zdarza się podrażnienie, zapalenie błony śluzowej żołądka lub  jelit. Kot się wtedy źle czuje, wymiotuje, ma gorączkę, chudnie. Leczymy go wtedy objawowo czyli podajemy antybiotyk, leki osłonowe, nawadniamy, itd.

Jak uniknąć zakłaczenia

Co z tym zrobić? Przede wszystkim kota należy regularnie czesać czyli pozbawiać go nadmiaru martwej sierści, która jeszcze na nim tkwi nieusunięta. Do wyboru mamy bardzo dużo różnych szczotek; w sklepach zoologicznych obsługa na pewno pomoże wybrać odpowiednią dla danej rasy, czy dla dachowca.

Do dyspozycji mamy także karmy, które zawierają więcej włókna powodującego łatwiejsze wydalanie pilobezoarów z przewodu pokarmowego oraz pasty odkłaczające czyli pasty, które powlekają przewód pokarmowy, umożliwiają poślizg tym kulom włosowym i również ich wydalanie. Koty podwórkowe same regulują prace przewodu pokarmowego podjadając trawę. Drażni ona błony śluzowe żołądka, dzięki czemu koty łatwiej wymiotują tymi kłakami. W sklepach dostępny jest również owies czy specjalna trawka dla kotów, którą możemy posiać w domu, a koty będą ją sobie podgryzały i regulowały działanie żołądka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *