Zaniedbania w rehabilitacji

mgr inż. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny

Gabinet Rehabilitacji Weterynaryjnej “Provet”

Zaniedbania w rehabilitacji mogą być przyczyną gorszej sprawności zwierzęcia

Brak odpowiedniej rehabilitacji lub zbyt późne jej wdrożenie, może skutkować trudniejszym powrotem do zdrowia, mniejszą sprawnością, dłuższym czasem rekonwalescencji. W niektórych sytuacjach pacjent może nie osiągnąć takiej sprawności, którą mógłby osiągnąć korzystając z dobrodziejstw rehabilitacji. Zaniedbania w rehabilitacji często prowadzą do trwałych dysfunkcji, które z czasem mogą skutkować wtórnymi zaburzeniami w innych częściach ciała.

Zaniedbania w rehabilitacji są niebezpieczne.

Zaniedbania w rehabilitacji mogą prowadzić do trwałych dysfunkcji uszkodzonych części ciała i w efekcie do wtórnych problemów. Dlatego warto doprowadzić rehabilitację do końca. Dzięki temu, pies będzie dłużej się cieszył sprawnością.

Wtórne zwyrodnienia

Dobrym przykładem jest pies z dysplazją stawów biodrowych. W sytuacji, w której jeden staw jest w gorszym stanie niż drugi, to pies, jeśli nic się z tym nie zrobi, odciąża chorą kończynę, w inny sposób stoi, w inny się porusza. Fizjologiczna postawa jest zaburzona, zmieniona jest biomechanika, co po pewnym czasie skutkuje pojawieniem się przeciążeń w innych częściach ciała. Przeciążenia te mogą powodować mikrourazy, mikrouszkodzenia. To zazwyczaj wywołuje z czasem kolejne, wtórne zwyrodnienia w innych punktach, np. w przeciwległej kończynie. Mogą się nawet pojawić zaburzenia w kręgosłupie. Oczywiście nie można się spodziewać, że rehabilitacja jest panaceum na wszystko i każdy najgorszy przypadek można wyleczyć, bo oczywiście nie cofnie się pewnych zmian fizycznych w tkankach. Natomiast pacjent, który ma wdrożoną właściwą rehabilitację dużo dłużej cieszy się sprawnością.

Aby zwierzak dłużej cieszył się życiem

Często, nawet przy zaawansowanych zmianach zwyrodnieniowych u starszych psów, zwierzęta te są w dobrej kondycji do tego stopnia, że w zasadzie gołym okiem nie widać jakichś większych dysfunkcji. Tak więc, rehabilitacja może całkowicie psa nie wyleczy, ale pozwoli mu cieszyć się życiem, przedłuży jego sprawność ruchową. U pacjentów, u których nie wdraża się żadnego postępowania fizjoterapeutycznego, poza pogłębieniem bieżącej choroby, często pojawiają się wtórne kłopoty.

 

Podsumowanie
Zaniedbania w rehabilitacji
Tytuł
Zaniedbania w rehabilitacji
Opis

Zaniedbania w rehabilitacji mogą doprowadzić do tego, że zwierzę straci sprawność ruchową i będzie skazane na cierpienie. Mgr inż. Adam Wróbel – rehabilitant weterynaryjny, mówi o skutkach braku właściwej fizjoterapii i zaniedbań w rehabilitacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *