Zapalenie stawów – mechanizm powstawania choroby

lek. wet. Jerzy Kemilew – Medycyna regeneracyjna

Kemilew. Komórki macierzytste dla zwierząt

Zapalenie stawów – przyczyny choroby

Proces zapalny w organizmie jest potrzebny, mimo że czasami towarzyszy mu ból. To proces przygotowawczy do naprawy, regeneracji. Zapalenie z reguły trwa nie dłużej niż dwa tygodnie, po czym następuje tzw. zejście zapalenia. Natomiast zapalenie, które pojawia się w układzie kostno-stawowym, czyli w aparacie ruchu, niestety nie kończy się dobrze.

Komórki macierzyste w medycynie regeneracyjnej, którą się zajmuję, są materiałem biologicznie aktywnym, żywym. Komórki te pozyskuję od zdrowych, młodych psich dawców, czyli są to komórki alogeniczne. Komórki macierzyste najczęściej wykorzystuje się w schorzeniach ortopedycznych. Aby o tym mówić, warto najpierw odpowiedzieć na pytanie, czym jest zapalenie stawów i co jest przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów.

Proszę pamiętać, że szkielet jest konstrukcją przestrzenną, nośną. Zawsze mówię, że w tej konstrukcji mięśnie to siłowniki, a mózg – moduł sterujący. Tak jak wszystko, co nas otacza także szkielet podlega prawom mechaniki. To jest ważne, by zrozumieć, że w konstrukcji przestrzennej jaką jest szkielet, nie da się uszkodzić jednego stawu bez konsekwencji dla pozostałej części szkieletu. Nazywamy to zaburzeniem osi.

Zaburzenie osi polega na tym, że przez jakiś czas – w medycynie przyjmujemy trzy tygodnie – stawy nie pracują w prawidłowej pozycji. Można powiedzieć, że są lekko “przekoszone”. O co chodzi? Wyobraźmy sobie, że rano w sobotę, po porannej kąpieli, nic nas nie boli, nie jesteśmy zestresowani, nikt niczego od nas nie chce. Zrelaksowani stajemy przed lustrem, bierzemy kilka głębokich wdechów, opuszczamy ręce, stajemy w lekkim rozkroku, rozluźniamy mięśnie – jesteśmy w osi. Możemy się gibnąć w lewo, w prawo, do przodu, do tyłu. I nagle czujemy bardzo silny, kłujący ból w lewym biodrze. Co robimy? Natychmiast, odruchowo odbarczamy to biodro. Przekręca się miednica, w ślad za nią nasz kręgosłup w kształcie litery S (podkreślę, że kręgosłup to same stawy; na każdy krąg stawowy przypadają cztery powierzchnie stawowe). I wówczas “przekoszony” jest pas barkowy, a głowa – przekrzywiona.

Zapalenie stawów jest bolesną chorobą

Zapalenie stawów po kilku tygodniach może przejść w zapalenie przewlekłe. Kiedy staw pracuje nieprawidłowo, kość trze o kość, co powoduje ból.

Zapalenie stawów – powolne “rdzewienie”

Wszystko wynika z tego, że mózg jest tak skonstruowany, że będzie kombinował, żeby jak najmniejszym nakładem energetycznym utrzymać organizm w pionie. Czyli, jeśli przekręcimy miednicę, to nie będziemy chodzili wychyleni, ponieważ musielibyśmy mieć wtedy napięte mięśnie. Zrobimy wszystko, żeby jak najmniejszym nakładem energetycznym środek ciężkości został we właściwym miejscu. Jeśli taki stan trwa dłużej niż trzy tygodnie, pojawia się zapalenie. To znaczy, że stawy (nie jeden, a wiele), pracują przez jakiś czas nieprawidłowo. Trzy tygodnie wystarczą, żeby staw w jednym miejscu się bardziej zużył, wytarł.

Taki stan przechodzi w zapalenie przewlekłe. Porównuję to do rdzy w samochodzie. Wiemy, że rdzewienie jest procesem postępującym i nieodwracalnym. Wszystko, co potrafi zrobić nauka, to zatrzymać ten proces. Są do tego odpowiednie środki. Tak samo jest ze stawami. Niewinnie zaczynający się stan zapalny przechodzi w zapalenie przewlekłe, które jest zapaleniem destrukcyjnym. Niszczy staw i dochodzi wtedy do zmian zwyrodnieniowych. Proszę pamiętać, że chrząstka w stawach jest nieukrwiona i nieunerwiona, więc pierwsze zmiany zwyrodnieniowe chrząstki nie muszą boleć. Natomiast są już nieodwracalne. W następnym etapie, po tym jak przez jakiś czas na skutek tych zmian kość trze o kość, pojawiają się wyrostki kostne, tzw. osteofity. Są to struktury, które rosną w sposób niekontrolowany i stanowią jedyną desperacką próbę Matki Natury rozwiązania tego problemu. Rosną naprzeciwko siebie, w pewnym momencie się spotykają, zrastają się i dochodzi do naturalnego unieruchomienia stawu. Jeśli staw nie będzie pracował, to nie będzie bolał. Problemu bowiem nie stanowi stopień zniszczenia stawu, lecz ból.

Różne mogą być przyczyny przewlekłego zapalenia. Mogą to być wady wrodzone, nabyte, pourazowe. Przewlekłe zapalenie stawów może mieć też podłoże dietetyczne – niektóre substancje niszczą strukturę chrząstki, o czym nie wiemy. A także podłoże pasożytnicze – np. borelioza, lub bakteryjne – np. gruźlicze zapalenie stawów, oraz wirusowe.

 

 

 

Podsumowanie
Zapalenie stawów - mechanizm powstawania choroby
Tytuł
Zapalenie stawów - mechanizm powstawania choroby
Opis

Szkielet psa, podobnie jak człowieka, jest konstrukcją przestrzenną. Oznacza to, że uszkodzenie jednego stawu wpływa na cały aparat ruchu. Lek. wet. Jerzy Kemilew mówi o tym jak dochodzi do procesu zapalnego i jakie są jego konsekwencje dla organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *