Zespół przedsionkowy – co to za schorzenie?

Franek Paśko – lekarz weterynarii

Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany Legionowo

 Zespół przedsionkowy to zespół objawów chorobowych dotykających centralny układ nerwowy

Narząd przedsionkowy koordynuje poszczególne fazy ruchu poprzez kontrolę mięśni, zaangażowanych w utrzymanie równowagi oraz dostosowywanie ruchu oczu i pozycji głowy do aktualnego ułożenia ciała w przestrzeni.

Klasyczny zespół przedsionkowy objawia się np. przechyleniem głowy. Pies lub kot ma głowę przechyloną w jedną lub w drugą stronę, i jest to stan permanentny. Do objawów zespołu przedsionkowego należy również oczopląs, który może być pionowy, poziomy lub rotacyjny, oraz zez. Może też występować zespół Hornera, czyli zespół objawów dotyczących oka, takich jak: wysunięcie trzeciej powieki, opadnięcie drugiej powieki, cofnięcie gałki ocznej. Zespół Hornera bardzo często towarzyszy objawom ze strony układu przedsionkowego.

Zespół przedsionkowy to zaburzenie narządu przedsionkowego.

Zespół przedsionkowy może być wynikiem zapalenia ucha wewnętrznego. Czasami u zdrowego psa po nieumiejętnym czyszczeniu uszu tymczasowo mogą wystąpić objawy zespołu przedsionkowego.

Perforacja błony bębenkowej

Przyczyn występowania zespołu przedsionkowego może być wiele. Czasami jest on związany ze schorzeniami ucha wewnętrznego, z zapaleniem ucha środkowego, albo z tym, że w wyniku procesu zapalnego toczącego się w uchu wewnętrznym, doszło do perforacji błony bębenkowej i proces zapalny się rozprzestrzenił. Zdarza się też, choć bardzo rzadko, że objawy zespołu przedsionkowego pojawiają się w wyniku niedoczynności tarczycy, a także przy różnego rodzaju procesach nowotworowych, zwłaszcza w obrębie móżdżku, albo przy zaburzeniach funkcjonowania nerwu twarzowego.

Zaburzenia równowagi

Przy diagnozowaniu zespołu przedsionkowego bardzo ważne jest stwierdzenie, czy objawy są obwodowe czy ośrodkowe. Przy objawach obwodowych mamy do czynienia z rotacją głowy, z zezem i oczopląsem. Natomiast przy zespole przedsionkowym ośrodkowym dochodzą do tego jeszcze zaburzenia równowagi np. hipermetria, czyli taki nadmierny wykrok podczas poruszania się. Często też zwierzę nie jest w stanie utrzymać właściwej pozycji, przewraca się lub opiera o ściany.

Diagnostyka

Dużo jest rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. W części przypadków u pacjentów z zespołem przedsionkowym lekarz weterynarz “pierwszego kontaktu” jest sobie w stanie poradzić z rozpoznaniem choroby. Czasami jednak trzeba skorzystać z pomocy i wiedzy neurologów, ponieważ by wykryć przyczynę potrzebna jest pogłębiona diagnostyka – tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny. W niewielu lecznicach taki sprzęt jest dostępny, a u neurologów  – tak. A urządzenia te są bardzo pomocne w postawieniu prawidłowej diagnozy.

Zespół przedsionkowy u zdrowego psa

Zdarza się, że objawy przedsionkowe pojawiają się u teoretycznie zdrowego psa po wizycie u weterynarza, podczas której lekarz czyścił psu uszy. Ze względu na to, że zespół przedsionkowy może wiązać się ze schorzeniami ucha środkowego, przy niewłaściwie przeprowadzonej toalecie uszu, zbyt “agresywnej”, przejściowo mogą wystąpić objawy zespołu przedsionkowego, które niepokoją właściciela, ale po jakimś czasie samoczynnie mijają.

Podsumowanie
Zespół przedsionkowy - co to za schorzenie?
Tytuł
Zespół przedsionkowy - co to za schorzenie?
Opis

Czym jest zespół przedsionkowy, jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia oraz jak się je diagnozuje - o tym mówi lekarz weterynarii, Franek Paśko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *