Zguba – co robić, gdy znajdziemy psa?

Asia Skrajnowska – Schronisko Na Paluchu, dział promocji

Schronisko Na Paluchu

Zguba – błąkający się pies może mieć właściciela

Nie zawsze błąkający się bez właściciela pies jest bezpański. Może się zdarzyć, że się przestraszy i ucieknie albo po prostu się zgubi. Co zatem robić, jeśli znajdziemy psa?

Jeżeli znajdziemy psa błąkającego się na ulicy, nie przywoźmy go od razu do schroniska. Należy najpierw spróbować odnaleźć właściciela. Może się okazać, że zguba ma dom. Trzeba zrobić wszystko, żeby ten pies nie trafił do nas, czyli do schroniska, ponieważ jest to dla niego ogromny stres.

Dlatego, po pierwsze patrzymy, czy pies ma adresatkę. Powinna być widoczna, przyczepiona do obroży lub szelek. Jeśli nie ma, to możemy zabrać psa do lecznicy, do weterynarza. Albo wezwać straż miejską, która ma możliwość sprawdzenia, czy pies jest zaczipowany. Czip znajduje się pod skórą, jest niewidoczny, dlatego gołym okiem go nie zobaczymy. Potrzebny jest specjalny czytnik. Może się więc okazać w lecznicy, że pies ma czip i swojego właściciela. Nie musi wtedy trafić do schroniska, można go odwieźć bezpośrednio do domu.

Zguba psia bez adresatki nie trafi z powrotem do domu.

Czipowanie to jedna z metod zapobiegania bezdomności psów. Wszczepienie pod skórę mikroczipu, na którym zapisane są dane właściciela i nr telefonu, jest bezbolesne i trwa kilka sekund. Warto to zrobić. Dzięki temu, nawet jeśli pies zaginie, jest duża szansa, że zguba do nas wróci.

Zguba – jeśli pies nie ma adresatki ani czipa

Jeśli się okazuje, że psiak nie ma adresatki ani czipa, a ktoś może go na chwilę zabrać do siebie, to warto tak zrobić. Trzeba wtedy porozklejać plakaty w okolicy, we wszystkich parkach, tam, gdzie chodzą ludzie z psami, w lecznicach weterynaryjnych. Warto wrzucić ogłoszenie na stronę FB, na grupę zaginione/znalezione Warszawa. Ogłoszenie powinno być ze zdjęciem. Czasami kończy się to szczęśliwie, okazuje się że właściciele tego psa szukają. To, że pies nie jest zabezpieczony, nie musi oznaczać, że nie ma właściciela.

Jak zabezpieczyć psa przed zgubieniem się?

Przede wszystkim trzeba psu założyć adresatkę. Druga forma zabezpieczenia to zaczipowanie psa. To jest bardzo ważne. Pod czipem znajdują się dane właściciela, informacja, gdzie pies mieszka i numer telefonu. Dzięki temu zguba może wrócić do swojego domu. Jednak, żeby pies się nie zgubił, nie wystarczy go tylko zabezpieczyć. Trzeba go również nauczyć przychodzenia na zawołanie.

Jeśli pies nie umie przychodzić na zawołanie, rozpraszają go różne rzeczy, chętniej bawi się z psami niż przybiega do swojego właściciela, to spuszczając go ze smyczy ryzykujemy, że w którymś momencie do nas nie wróci. A jeśli do nas nie wróci, to może znaleźć się na ruchliwej ulicy i wpaść pod samochód. Może też się czegoś przestraszyć, na przykład wystrzału, pobiec przed siebie i znaleźć się w okolicy, której nie zna. I nie będzie umiał wrócić do domu. Zatem, jeśli nie jesteśmy pewni swojego psa, jeśli nie nauczyliśmy go tego, że w każdej sytuacji do nas wraca, to warto wyprowadzać go na długiej lince, nawet 10-metrowej. Dzięki temu pies ma trochę swobody, może sobie pobiegać i pobawić się z innymi psami, a my mamy pewność, że się nie zgubi.

Zguba – czipowanie

Czipowanie psa jest bardzo ważne. Zdarza się, że ktoś nie chce tego zrobić, ponieważ myśli, że będzie to bolesne dla zwierzęcia albo kosztowne. My jako schronisko tak naprawdę co roku, przez ponad 6 miesięcy, pojawiamy się w różnych miejscach Warszawy. Jeździmy z naszymi psami, pokazujemy je, promujemy, szukamy im domów. Bardzo często organizujemy również bezpłatne akcje czipowania. Można nas znaleźć w różnych dzielnicach Warszawy, w różnych parkach. Zawsze informujemy o tych akcjach na naszej stronie internetowej oraz na FB i zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zabezpieczyć swoje zwierzę. Robimy to bezpłatnie. Czipowanie nie jest bolesne i trwa chwilę. Jest to jakby podskórny zastrzyk zrobiony trochę większą strzykawką.

Zguba – jak przeciwdziałać bezdomności zwierząt

Przeciwdziałanie bezdomności to akcja organizowana przez miasto stołeczne Warszawa, ponieważ my jako Schronisko na Paluchu jesteśmy jednostką miejską. W ramach tej akcji przeprowadzamy w Warszawie bezpłatne czipowanie, dzięki czemu zagubione zwierzaki trafiają od razu do swojego właściciela. Oraz – bezpłatne kastracje i sterylizacje zwierząt. To jest tak naprawdę najważniejsze. Bez tego nigdy nie uda nam się ograniczyć liczby zwierzaków, które są bezdomne. Widzimy jak wiele szczeniąt i kociaków trafia do nas w okresie między wiosną a jesienią. Rodzą się i od początku są niechciane. Jeśli nie będziemy odpowiedzialni za swoje zwierzęta i nie będziemy ich kastrować po to, żeby się nie rozmnażały, żeby nie rodziły się maluszki, których nikt nie chce, to tak naprawdę nigdy nie ograniczymy bezdomności zwierząt i tego cierpienia w schronisku.

 

 

 

Podsumowanie
Zguba - co robić, gdy znajdziemy psa?
Tytuł
Zguba - co robić, gdy znajdziemy psa?
Opis

Na pewno wielu opiekunów psów przeżyło choć raz chwile grozy, kiedy ich ukochany pupil się zgubił. Często takie sytuacje mają szczęśliwe zakończenie, ale zdarza się, że pies nigdy nie wraca. Asia Skrajnowska ze schroniska Na Paluchu mówi o co można zrobić, żeby pies, który się zgubi mógł wrócić do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *