Złamanie nogi, zwichnięcie stawu u psa

Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog

Lecznica weterynaryjna Teodor

Złamanie nogi objawia się u psa silnym bólem

Złamanie i zwichnięcie to poważne zmiany pourazowe. Są często następstwem upadku zwierzęcia z dużej wysokości, wypadku z udziałem jakiegoś pojazdu (samochodu, roweru), albo biegu po nierównym terenie, szczególnie u ras ciężkich.

Kiedy dojdzie do złamania lub zwichnięcia możemy zaobserwować objawy silnego bólu, występuje kulawizna. Pies nie chce się podnieść i stara się nie obciążać uszkodzonej kończyny. Musimy pamiętać o tym, że złamanie nogi jest bardzo bolesne i z tego względu trzeba najpierw zabezpieczyć siebie, żeby pies nas nie zaatakował nie próbował ugryźć w sytuacji, gdy próbujemy go dotknąć lub podnieść. Możemy na przykład założyć mu kaganiec lub jeżeli go nie mamy, związać pysk paskiem lub sznurówką. Nie robimy tego, aby zaszkodzić zwierzęciu, lecz po to, żeby zabezpieczyć siebie.

Złamanie nogi jest bardzo bolesne.

Złamanie nogi to poważny uraz, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii. Jeśli pies złamie łapę, najpierw trzeba spróbować mu ją unieruchomić, a następnie zawieźć zwierzę do lekarza. Pamiętajmy, że złamanie boli i nawet nasz własny pies może się bronić przed dotknięciem i być agresywny.

Pierwsza pomoc

Kolejnym ważnym elementem jest próba unieruchomienia złamanej lub zwichniętej kończyny, gdyż każdy wykonany nią ruch wywołuje u psa atak bólu. Możemy do tego celu użyć niemal wszystkiego, chociażby dwóch drewienek, patyków i owinąć kończynę paskiem, chustką lub szalikiem. Powinniśmy po prostu złamaną łapę unieruchomić, aby nadmierna ruchliwość odłamów, które powstały podczas urazu nie powodowała bólu. Niestety nie ma kołnierzy ortopedycznych ani żadnych innych usztywnień dla psów, w związku z czym najlepiej, abyśmy ranne zwierzę jak najszybciej zawieźli do lekarza, który udzieli mu fachowej pomocy. Dobrze by było przaetransportować psa na czymś płaskim i sztywnym, a w najgorszym wypadku przynieść go na rękach. Ważne, żeby jak najszybciej trafił do lekarza, który będzie w stanie się nim zająć. Dalsze działania polegają przede wszystkim na eliminacji bólu, uspokojeniu zwierzęcia oraz, w zależności od urazu, stabilizacji i umożliwieniu dalszego gojenia.

Najważniejsze – ujarzmić ból

Czasami złamania są bardzo proste do rekonstrukcji, a czasami – dość skomplikowane. Nie możemy pomóc zwierzęciu na miejscu, ponieważ wszystkie ludzkie leki dostępne na rynku, nie są wskazane dla psów. Natomiast pierwszym postępowaniem, gdy pies przyjeżdża do lekarza weterynarii jest leczenie przeciwbólowe. Zwierzę jest w szoku, dlatego najpierw je uspokajamy, a dopiero później bierzemy się za dalsze leczenie.

Stabilizacja złamanej kończyny

Wybór metody stabilizacji zależy od rodzaju złamania, urazu czy zabiegu, jaki pies przeszedł. Do metod stabilizacyjnych zaliczamy wszelkiego rodzaju opatrunki, zarówno miękkie jak i gipsowe – są to najmniej inwazyjne sposoby na usztywnienie danej części kończyny. Kończynę, która ma się zrosnąć można unieruchomić częściowo, można również użyć stabilizatorów zewnętrznych oraz wewnętrznych, czyli wprowadzić sztywne elementy do kości i je połączyć, albo zastosować ortezę.

 

 

Podsumowanie
Złamanie nogi, zwichnięcie stawu u psa
Tytuł
Złamanie nogi, zwichnięcie stawu u psa
Opis

Złamana łapa boli, pies cierpi, więc trzeba mu pomóc jak najszybciej. Jak postępować w przypadkach uszkodzeń kończyn u psów, mówi weterynarz - Magdalena Ziółek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *