Zwichnięcie rzepki – diagnoza, leczenie

Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog

Lecznica weterynaryjna Teodor

Zwichnięcie rzepki może być wrodzone lub pourazowe

Schorzenie to jest bardzo często diagnozowane u ras małych, takich jak maltańczyk czy york.

Zwichnięcie rzepki u ras małych jest procesem wrodzonym i wiąże się z nieprawidłowym wykształceniem struktur anatomicznych kości piszczelowej oraz udowej. To sprawia, że tor rzepki jest spłycony i dochodzi do zwichnięcia. Ze względu na niewielki ciężar psów małych ras objawy kliniczne występują dość rzadko, jednak warto mieć świadomość, że wraz z wiekiem następuje zwyrodnienie tych stawów i mogą się pojawić objawy bólowe. Zwichnięcie rzepki zawsze jest wskazaniem do konsultacji ortopedycznej. Weterynarz zbada zwierzę i określi stopień zwichnięcia –  od pierwszego stopnia, który jest raczej niegroźny, do wysokiego, przy którym wskazana jest operacja. Nawykowe zwichnięcie prowadzi do niestabilności stawu kolanowego i może powodować późniejsze bolesne zmiany zwyrodnieniowe.

Zwichnięcie rzepki może być wrodzone lub purazowe.

Zwichnięcie rzepki to częsta przypadłość psów małych ras, np. yorków. Pryz poważnym stopniu zwichnięcia konieczna jest operacja.

Leczenie zwichnięć

Natomiast u ras dużych zwichnięcie rzepki występuje na innym tle. Jest ono zazwyczaj pourazowe, a wrodzone zmiany nie występują. Leczenie zwichnięć jest zawsze operacyjne. Polega głównie na stabilizacji rzepki oraz więzadeł, a także na poważnej ingerencji w strukturę kości i ich kształt.

Stabilizację zewnętrzną lub wewnętrzną stosuje się przy wszelkich rodzajach złamań, zerwaniach więzadeł oraz zmianach w stawach, takich jak właśnie zwichnięcie. Kiedy wprowadzamy śruby do kości lub obok niej, stabilizują one dany odcinek i pozwalają kości szybko się zrastać. Bardzo dobrze spełniają swoją rolę, ponieważ stabilizują odcinek, który ma się goić, ale nie unieruchamiają pozostałych części kończyny.

Proces postępowania ze zwichniętą rzepką zależy już jednak od diagnozy ortopedy czy chirurga, którzy dopasowują metodę leczenia do danego przypadku zwichnięcia.

Stłuczenie – co wtedy?

Innym rodzajem urazu jest stłuczenie, które może skutkować kulawizną, niechęcią do ruchu lub obrzękiem. W sytuacji, kiedy pies czy kot dozna takiego urazu przeważnie daje nam znać, że coś jest nie w porządku. Na przykład piśnie podczas biegania albo po spacerze będzie kulał. Warto pójść od razu do lekarza, by ocenił, czy to na pewno tylko niegroźny uraz i czy można zastosować domowe środki, by przyspieszyć gojenie. Do takich domowych metod należą okłady z lodu lub delikatny masaż. Powstałą zmianę można też smarować Altacetem, jednak należy pamiętać, że zwierzęta mają sierść, więc nie jest to możliwe we wszystkich miejscach.

 

 

Podsumowanie
Zwichnięcie rzepki - diagnoza, leczenie
Tytuł
Zwichnięcie rzepki - diagnoza, leczenie
Opis

Zwichnięcie rzepki jest jednym z urazów, które mogą wystąpić u psów. Weterynarz Magdalena Ziółek mówi o rodzajach zwichnięć, objawach i metodach leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *