Zwyrodnienie stawu łokciowego

lek. wet. Magdalena Ziółek – weterynarz, specjalista radiolog

Lecznica weterynaryjna Teodor

Zwyrodnienie stawu łokciowego może się pojawić u psa każdej rasy

Zwyrodnienie stawu łokciowego może wystąpić u zwierzaka w wieku: od średniego do starszego.  Często pierwszym objawem, którego ludzie nie wiążą z łokciem, jest skrócenie kroku. Pies obraca się w jedną stronę chętniej niż w drugą. Wiem, że czasami trudno to zauważyć, ale wcześnie wychwycone oznaki niestabilności w łokciu, mogą nam pomóc szybciej zareagować na dany problem.

Zwyrodnienie stawu łokciowego może wystąpić u psa w każdym wieku

Zwyrodnienie stawu łokciowego może wystąpić  zarówno u młodego psa jak i u seniora. Dlatego już szczeniaka warto zaprowadzić do psiego ortopedy na konsultacje.

Przyczyn może być wiele

Podłoże wystąpienia przewlekłych zwyrodnieniowych zmian zapalnych bywa bardzo różne. Mogą to być choroby wieku młodzieńczego, np. dysplazja czy osteochondroza. U mniejszych ras psów bardzo często występuje przedwczesne zamknięcie się zrostu kości łokciowej. Prowadzi to do dysproporcji w stawie łokciowym i w późniejszym wieku powoduje przewlekłe zmiany zwyrodnieniowo-zapalne. Trzeba też pamiętać o zmianach pourazowych, które również mogą być przyczyną zwyrodnienia stawów.

Zmiany zwyrodnieniowe bolą

Postępowanie ze zdiagnozowanymi zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie stawu zależą od źródła ich pochodzenia. Inaczej leczy się starszego psa, który ma zwyrodnienia na tle zmian zwyrodnieniowo-zapalnych, inaczej – młodego psa, który ma zmiany zwyrodnieniowe na tle dysplazji czy osteochondrozy, a jeszcze inaczej – szczeniaka ze zmianami zwyrodnieniowymi, spowodowanymi nieprawidłową budową stawu łokciowego. Warto pamiętać, że zmiany w obrębie stawu łokciowego są bardzo bolesne. Dlatego też, namawiam właścicieli psów, aby na konsultacje ortopedyczne przychodzili już ze szczeniętami i bardzo młodymi psami, żeby jak najwcześniej wykryć wszelkie nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie leczenie. Dzięki temu starszy pies może nie będzie miał problemów z łokciami czy biodrami.

Koty też cierpią na zwyrodnienia stawów

Zmiany w stawie łokciowym bardzo często występują również u kotów. Co ciekawe, koty rzadko pokazują, że coś je boli. Dlatego, jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że kot może mieć problem ze stawami łokciowymi, warto zrobić zdjęcie rentgenowskie kocich łokci. Podanie leku przeciwzapalnego i przeciwbólowego powoduje znaczną ulgę i znaczne poprawia komfort życia takiego kota.

 

 

 

Podsumowanie
Zwyrodnienie stawu łokciowego
Tytuł
Zwyrodnienie stawu łokciowego
Opis

Zwyrodnienie stawu łokciowego to dolegliwość, która może pojawić się u psa w wieku od średniego do zaawansowanego, u każdej rasy. Przyczyny mogą być bardzo różne, dlatego już ze szczeniakiem warto pójść na konsultacje do ortopedy i sprawdzić, czy nie ma jakichś nieprawidłowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *