Złamania ogona – jak postępować?

lek. wet. Jacek Bany – chirurg

Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie

Złamania ogona dotyczą i psów i kotów

Złamania ogona najczęściej zdarzają się podczas wypadków lokomocyjnych albo w czasie szarpaniny między zwierzętami, kiedy chwytają się za ogon.  Rozerwane wtedy zostają kręgi ogonowe. Cały układ więzadłowy, który przytrzymuje te kręgi, jest rozciągnięty. Problem polega na tym, że bardzo często dochodzi do uszkodzenia neurologicznego, czyli do przerwania rdzenia i wówczas stajemy przed dylematem: amputować taki ogon czy nie.

Czasami złamany ogon można uratować

W niektórych przypadkach, jeśli jest to uszkodzenie lub złamanie, a ogon jest szczególnie istotny dla psa, np. z powodu wystaw, staramy się wtedy ogon uratować. Możemy go operować. Są różne metody zakładania specjalnych popręgów nylonowych, które montuje się pomiędzy trzonami kręgów, czy skręcania tych kręgów. Ale stosuje się to rzadko. Najczęściej w takiej sytuacji dokonuje się amputacji, ponieważ taki zabieg szybko rozwiązuje problem. Gojenie trwa wtedy około tygodnia, 10 dni. Taki pies czuje się szczęśliwy i normalnie funkcjonuje.

Złamania ogona zdarzają się też u kotów.

Złamania ogona zdarzają się też u kotów. I choć ogon jest bardzo ważną częścią kociego ciała, pomagającą utrzymać równowagę, koty bez ogona też świetnie sobie radzą.

Niektóre rasy rodzą się ze złamanym ogonem

Warto wiedzieć, że istnieją także rasy psów, które rodzą się ze złamanym ogonem. Są to przede wszystkim te rasy, które mają krótkie buzie, czyli tzw. rasy brachycefaliczne. Ogon mają często skrócony, powyginany, co jest charakterystyczne dla tych ras.

Czy kot poradzi sobie bez ogona?

Ogon jest bardzo ważny w życiu kota, ponieważ stanowi formę balansu dla niego. Dzięki ogonowi kot lepiej się porusza. Natomiast mamy wiele kotów, które straciły w wypadkach ogony, a mimo tego świetnie funkcjonują. Wyglądają jak rysie i w ogóle im to w niczym nie przeszkadza. Niestety przy złamaniach ogona czasami dochodzi do poważnych powikłań. Wtedy, kiedy złamanie jest wysokie i pociągnięty zostaje rdzeń, może dojść do nietrzymania moczu lub kału, czy innych powikłań tego typu.

Jak prawidłowo opatrzyć uszkodzony ogon psa lub kota?

Najlepiej tak, jak każdą ranę krwawiącą. Trzeba przede wszystkim ucisnąć i założyć opatrunek. Pamiętajmy jednak, by z opatrunkiem na ogonie nie przesadzić. Jeśli założymy go zbyt ciasno i na  zbyt długo, to dojdzie do obwodowej martwicy, co jest dość częstym powikłaniem po złamaniach. Dlatego trzeba zraniony ogon ucisnąć z wyczuciem tak, by nie krwawił, albo zabezpieczyć plastrem. I najlepiej pojechać jak najszybciej do weterynarza, żeby opatrzył ranę oraz zabezpieczył naczynia przez założenie przewiązek, albo przez odpowiednie upalenie tych naczyń, albo zastosował jeszcze jakąś inną formę hamowania krwawienia.

Zobacz jeszcze:

Najczęstsze urazy psów i kotów

Niedobór ruchu u psów i kotów

Uszy – właściwa pielęgnacja, możliwe infekcje

Podsumowanie
Złamania ogona - jak postępować?
Tytuł
Złamania ogona - jak postępować?
Opis

Złamania ogona zdarzają się zarówno u psów, jak i u kotów. Ich najczęstszą przyczyną są wypadki lokomocyjne. Poważnie zraniony lub złamany ogon zazwyczaj trzeba amputować, ale istnieją również metody leczenia, dzięki którym czasami udaje się taki ogon uratować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *