Home > Antonina Kondrasiuk – zoopsycholog

Antonina Kondrasiuk – zoopsycholog

Antonina Kondrasiuk – zoopsycholog, behawiorysta, członek Polskiego Stowarzyszenia Zoopsychologów.

www.zoopsycholog.com     

Absolwentka studiów humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

W roku 2008 ukończyła kurs zoopsycholog przygotowujący do wykonywania zawodu specjalisty od relacji człowiek – zwierzę towarzyszące.

Specjalizuje się w terapii zaburzeń zachowania kotów. Od 8 lat ma własną praktykę behawioralną i pomaga opiekunom zwierząt rozwiązywać problemy w relacji człowiek-zwierzę . Przez 5 lat prowadziła seminarium „Zaburzenia zachowania kotów” dla uczestników kursu zoopsycholog w Europejskim Studium Psychologii Zwierząt. Przez cały czas prowadzenia swojej praktyki behawioralnej uczestniczy w licznych kursach i szkoleniach dotyczących terapii zaburzeń behawioralnych u psów i kotów . Prowadzi blog dotyczący zachowania kotów.

Na czym polega zoopsychologia, a w szczególności kocia behawiorystyka?

Zawód, który wykonuję oficjalnie nazywa się zoopsycholog, natomiast behawiorystyka jest pewną metodą, którą się najczęściej pracuje ze zwierzętami, ponieważ trudno sobie wyobrazić, że kładziemy zwierzę na kozetce i pytamy o trudne dzieciństwo. Ta metoda polega na obserwowaniu zachowań i w ten sposób, posiłkując się też rozmową z właścicielem staramy się zrozumieć problem.

Kiedy należy skorzystać z porady kociego behawiorysty?

Wtedy kiedy mamy problem z zachowaniem naszego zwierzaka, kiedy nie rozumiemy dlaczego nasz kot zachowuje się tak, a nie inaczej i nie potrafimy temu zaradzić.

Coraz częściej się zdarza, że lekarz weterynarii, który jest specjalistą od zdrowia zwierzaka, poleca właścicielowi kontakt z behawiorystą. Dzieje się tak ponieważ po zbadaniu zwierzęcia wykluczone zostały przyczyny medyczne danego zachowania, a więc pozostaje podejrzenie, że przyczyna tkwi w jego psychice.

Przyczyny zachowań mogą być różne – kot na coś reaguje strachem, coś mu się nie podoba, gdzieś w jego życiu panuje niedostatek i poprzez kontakt z behawiorystą można ten niedostatek zrównoważyć. Mamy tutaj podobną sytuację jak pomiędzy lekarzem leczącym ciała ludzi, a psychologiem, który zajmuje się problemami psychicznymi ludzi – jeden i drugi pełni różne funkcje.

W przypadku kotów często przyczyny medyczne jak i psychologiczne nieprawidłowych bądź niepożądanych zachowań są ze sobą ściśle powiązane.

Behawiorysta zajmuje się naprawą relacji pomiędzy człowiekiem, a zwierzęciem mu towarzyszącym. Tłumaczy zachowania kota, jego potrzeby i daje zalecenia co robić żeby życie w domu między człowiekiem, a jego kotem było jak najbardziej satysfakcjonujące dla obu stron.

Share