Antonina Kondrasiuk – zoopsycholog, behawiorysta, członek Polskiego Stowarzyszenia Zoopsychologów.
www.zoopsycholog.com
Absolwentka studiów humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim.
W roku 2008 ukończyła kurs zoopsycholog przygotowujący do wykonywania zawodu specjalisty od relacji człowiek – zwierzę towarzyszące.
Specjalizuje się w terapii zaburzeń zachowania kotów. Od 8 lat ma własną praktykę behawioralną i pomaga opiekunom zwierząt rozwiązywać problemy w relacji człowiek-zwierzę . Przez 5 lat prowadziła seminarium „Zaburzenia zachowania kotów” dla uczestników kursu zoopsycholog w Europejskim Studium Psychologii Zwierząt. Przez cały czas prowadzenia swojej praktyki behawioralnej uczestniczy w licznych kursach i szkoleniach dotyczących terapii zaburzeń behawioralnych u psów i kotów . Prowadzi blog dotyczący zachowania kotów.
Na czym polega zoopsychologia, a w szczególności kocia behawiorystyka?
Zawód, który wykonuję oficjalnie nazywa się zoopsycholog, natomiast behawiorystyka jest pewną metodą, którą się najczęściej pracuje ze zwierzętami, ponieważ trudno sobie wyobrazić, że kładziemy zwierzę na kozetce i pytamy o trudne dzieciństwo. Ta metoda polega na obserwowaniu zachowań i w ten sposób, posiłkując się też rozmową z właścicielem staramy się zrozumieć problem.
Kiedy należy skorzystać z porady kociego behawiorysty?
Wtedy kiedy mamy problem z zachowaniem naszego zwierzaka, kiedy nie rozumiemy dlaczego nasz kot zachowuje się tak, a nie inaczej i nie potrafimy temu zaradzić.
Coraz częściej się zdarza, że lekarz weterynarii, który jest specjalistą od zdrowia zwierzaka, poleca właścicielowi kontakt z behawiorystą. Dzieje się tak ponieważ po zbadaniu zwierzęcia wykluczone zostały przyczyny medyczne danego zachowania, a więc pozostaje podejrzenie, że przyczyna tkwi w jego psychice.
Przyczyny zachowań mogą być różne – kot na coś reaguje strachem, coś mu się nie podoba, gdzieś w jego życiu panuje niedostatek i poprzez kontakt z behawiorystą można ten niedostatek zrównoważyć. Mamy tutaj podobną sytuację jak pomiędzy lekarzem leczącym ciała ludzi, a psychologiem, który zajmuje się problemami psychicznymi ludzi – jeden i drugi pełni różne funkcje.
W przypadku kotów często przyczyny medyczne jak i psychologiczne nieprawidłowych bądź niepożądanych zachowań są ze sobą ściśle powiązane.
Behawiorysta zajmuje się naprawą relacji pomiędzy człowiekiem, a zwierzęciem mu towarzyszącym. Tłumaczy zachowania kota, jego potrzeby i daje zalecenia co robić żeby życie w domu między człowiekiem, a jego kotem było jak najbardziej satysfakcjonujące dla obu stron.