Home / Bez kategorii / Zatrute przynęty – co właściciele psów powinni wiedzieć

Zatrute przynęty – co właściciele psów powinni wiedzieć 0

Zatrute przynęty – dlaczego są groźne dla zdrowia psa?

Spacer to dla każdego psa fascynująca przygoda i możliwość poznania nowego, ciekawego terytorium. Nic dziwnego, że nasz pupil podczas codziennych przechadzek bardzo chętnie zagląda w trawy czy leśne knieje. Widok zadowolonego zwierzaka to wielka przyjemność, ale czy nasz pies jest zawsze bezpieczny na spacerach?

Niestety nie zawsze. Przyczyną są przynęty z trucizną rozrzucane najczęściej tam, gdzie psów jest najwięcej. Zatrute przynęty mogą nie tylko zagrażać zdrowiu psa, lecz także jego życiu. Wszystko przez użyte w nich substancje – trutki na szczury, płyn zapobiegający zamarzaniu czy pestycydy. Oto dokładny poradnik o zatruciach.

Każdy z tych związków wywołuje najczęściej bolesne krwawienia wewnętrzne oraz uszkodzenie organów zwierzęcia, co ma  nieodwracalny wpływ na stan zdrowia czworonoga. Takie zatrucie może skończyć się nawet zgonem, a na pewno może skrócić życie psa lub wpłynąć znacząco na jego jakość.

Niestety osób, które rozrzucają takie zatrute przynęty nie odstrasza nawet fakt, że celowe okaleczanie i podtruwanie psów to czyn karalny, który podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. A szkoda, bo najbardziej na ludzkiej głupocie i braku empatii cierpią psy.

Przynęty z trutką na psy – pierwsza pomoc

Ludzie czują się bezkarni i coraz częściej zdarzają się przypadki podkładania zatrutych przynęt, a z powodu zjedzenia trucizny lub połknięcia szkła, żyletek czy innych niebezpiecznych przedmiotów, cierpi coraz więcej psów. Tutaj przeczytasz więcej na ten temat. Warto zatem zdawać sobie sprawę z tego zagrożenia, a także wiedzieć w jaki sposób działać, kiedy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia.

Przede wszystkim pamiętajmy, że skuteczną trutką może stać się praktycznie każda substancja lub przedmiot, który zostanie właściwie przygotowany. Z reguły niebezpieczne substancje lub przedmioty chowa się do wabików, którymi może być karma, kawałki mięsa, kiełbasa. Jeśli zauważymy sporą ilość takich “smakołyków” w jednym miejscu, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia.

Jak zareagować, gdy zauważymy zatrucie u naszego psa?

Jeśli pies zbyt długo węszy w danym miejscu i widzimy, że coś połyka, zajrzyjmy mu do pyska i spróbujmy usunąć to, co w nim ma. Jeżeli zauważymy, że na ziemi w miejscu, przy którym stoi pies leżą kawałki przegryzionego pokarmu zapakujmy je w jakiś woreczek, by móc zawieźć je na posterunek policji w celu zweryfikowania zawartości. Gdy mamy podejrzenia, że ów wabik był trutką – jedźmy niezwłocznie do lecznicy. Nigdy nie podawajmy psu leków i  nie leczmy go domowymi sposobami. Tutaj znajduje się więcej informacji o domowych zatruciach psa.

Najczęstsze objawy zatrucia u  psów to:

  • niepokój
  • nerwowość
  • wymioty
  • apatia
  • brak apetytu
  • biegunka
  • drżenie mięśni

Gdzie najczęściej można się natknąć na zatrute przynęty?

Niestety trutki można znaleźć w każdym miejscu. Zdarza się, że są podrzucane także na prywatne posiadłości.  Badania i statystyki prowadzone przez PETA wskazują również, że zatrute przynęty podrzucane są również na skwerach, w parkach, na placach zabaw oraz na terenach podmiejskich i wiejskich. To dlatego tak ważna jest czujność właścicieli psów na każdym spacerze, nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że dobrze znamy dany obszar. Spacerujmy z czworonogami, pamiętając o ich zdrowiu i bezpieczeństwie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *