Nietrzymanie moczu u zwierząt

lek. wet. Franek Paśko

Przychodnia weterynaryjna Jacek Bany Legionowo

Nietrzymanie moczu u zwierząt może mieć różne przyczyny

Nietrzymanie moczu u zwierząt pojawia się w rozmaitych sytuacjach. Najłatwiej można sprawdzić, czy to popuszczanie, posikiwanie, jest wynikiem zaburzeń emocjonalnych, czy po prostu wielkiej radości, obserwując w jakich sytuacjach kot albo pies oddaje mocz. Jeżeli zwierzę popuszcza jedynie wtedy, kiedy opiekun wraca do domu, albo jest bardzo dużo gości, albo czeka na nie jakaś niesamowita nagroda, a przez resztę dnia czy tygodnia nic takiego się nie zdarza, to nie mówimy wtedy o nietrzymaniu moczu, lecz o popuszczaniu na skutek silnego bodźca emocjonalnego.

Nietrzymanie moczu może mieć różne przyczyny

Nietrzymanie moczu u zwierząt może zdarzyć się na przykład po kastracji. Powodem są zaburzenia hormonalne. W takiej sytuacji ważna jest odpowiednia suplementacja diety i podawanie specjalnych preparatów dostępnych w przychodniach weterynaryjnych.

Nietrzymanie moczu u zwierząt podczas snu

Natomiast jeżeli podczas snu lub odpoczynku, pies czy kot nieświadomie się moczy, to rzeczywiście problem jest poważniejszy i należy znaleźć przyczynę. A przyczyn może być wiele – np. zapalenie pęcherza na tle bakteryjnym, czy z powodu obecności kryształu lub kamieni w moczu; zmiany nowotworowe albo inne rozrostowe, np. polipy w pęcherzu moczowym. To może burzyć prawidłowe funkcjonowanie mięśnia zwieracza pęcherza. Powodem mogą być także zaburzenia neurologiczne, problemy w unerwieniu mięśni zwieracza pęcherza czy cewki moczowej, które sprawiają, że zwierzak zaczyna mimowolnie posikiwać. Wówczas, żeby wykryć przyczynę konieczna jest pełna diagnostyka. Dopiero potem, w zależności od wyników badań, można rozpocząć odpowiednie leczenie, jeśli oczywiście takie leczenie jest możliwe. Przy poważnych problemach ortopedycznych, na przykład przy ucisku na nerwy pęcherza moczowego, też może się zdarzyć nietrzymanie moczu u zwierząt. I czasami konieczna jest nawet interwencja chirurgiczna.

Nietrzymanie moczu po kastracji

Do nietrzymania moczu może też dojść po kastracji. Wówczas problem ten ma podłoże hormonalne. Takie nietrzymanie moczu dotyczy zazwyczaj suk dużych ras, ale pojawia się również u suczek małych ras. Dzieje się tak w wyniku zmiany poziomu hormonów i stosuje się wtedy odpowiednie suplementowanie diety oraz specjalne preparaty dostępne w przychodniach weterynaryjnych. Najczęściej właściciele psów czy kotów, przychodzą z takim problemem po 1,5-2 miesiącach od zabiegu kastracji (dopiero wtedy zwierzak zaczyna posikiwać), ale miałem też pacjentki, u których ten problem wystąpił po kilku latach. I też bardzo dobrze zareagowały na leczenie.

 

Podsumowanie
Nietrzymanie moczu u zwierząt
Tytuł
Nietrzymanie moczu u zwierząt
Opis

Nietrzymanie moczu u zwierząt może mieć różne przyczyny, takie jak np: zaburzenia emocjonalne, infekcje bakteryjne pęcherza, kastracja, czy problemy neurologiczne. Dlatego w sytuacji, kiedy pies czy kot popuszcza, nieświadomie posikuje, trzeba się temu dokładniej przyjrzeć. Bardzo ważna jest szczegółowa diagnostyka, gdyż od jej wyników zależy rodzaj leczenia oraz to, czy będzie ono skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *