Trądzik młodzieńczy u psa

Dr n. wet. Kourou Dembele – dermatolog

Przychodnia Weterynaryjna Białobrzeska

Trądzik młodzieńczy to zmiany w miejscach słabo owłosionych

Trądzik młodzieńczy u psów występuje zwykle na brodzie, albo pod pachami i w pachwinach. Zwykle krosty trądzikowe mają charakter podrogowy. Czym różnią się od innych normalnych krost? Tym, że mają biały czubek. Niby krosta jest twarda, ale ma biały czubek, który, jak się naciśnie to leci z niego ropa.

Trądzik młodzieńczy dotyczy bardzo młodych psów.

Trądzik młodzieńczy u psa często można pomylić z atopią. Dlatego należy ostrożnie podawać leki. Czasami wystarczy wykąpać psa i umyć go zwykłym szamponem.

Przypadłość młodych

Zwykle trądzik pojawia się u bardzo młodych psów. W niektórych przypadkach przebiega z silnym świądem. Pies bardzo się drapie, co powoduje nadwrażliwość bakteryjną. Organizm reaguje na nadmiar flory bakteryjnej, ponieważ nie jest do niej przyzwyczajony. Może też reagować na nadmiar toksyn wydzielanych przez nią na skórze. Dlatego czasami dochodzi do reakcji alergicznych i psy mocno się drapią. Jednak bywa i tak, że pies się w ogóle nie drapie.

Trądzik czy atopia?

Wyobraźmy sobie, jaki błąd możemy popełnić, gdy taki trądzik, który nadmiernie reaguje na własną florę bakteryjną potraktujemy jako atopię i podamy leki blokujące układ odpornościowy. Niechcący spowodujemy zaburzenia w obrębie tego układu, który nie będzie sprawnie działać, ponieważ będzie przez nas hamowany i nie rozpozna obcego czynnika, który bytuje na skórze. Zawsze ten czynnik będzie dla niego obcy. Dlatego zanim zaczniemy leczyć atopię, musimy się upewnić, że nie jest ona związana z trądzikiem młodzieńczym. Jeśli pies bardzo się drapie, to możemy mu podawać takie leki, jak przy atopii, ale należy to robić ostrożnie. Nikt nie będzie psa intensywnie leczył przez 1,5 roku antybiotykiem czy lekiem przeciwzapalnym. W momencie, kiedy jest potrzeba, to podajemy takie leki. Jeśli nie ma takiej konieczności, to nie podajemy. W niektórych przypadkach wystarczy wykąpać psa i umyć go zwykłym szamponem albo środkiem z działaniem miejscowym. Chodzi o to, że im mniej jest chemii na skórze zwierzaka, tym lepiej.

Zobacz też:

Alergia kontaktowa u zwierząt

Hiperkeratoza – co to za schorzenie?

Pies łysieje – czy to jest choroba?

Podsumowanie
Trądzik młodzieńczy u psa
Tytuł
Trądzik młodzieńczy u psa
Opis

Trądzik to przypadłość bardzo młodych psów. Ropne krosty pojawiają się zazwyczaj w miejscach mało owłosionych - na brodzie, pod pachami i w pachwinach. Czasami trądzik przebiega z mocnym świądem. Zanim rozpoczniemy leczenie, należy upewnić się, że nie jest to atopowe zapalenie skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *