Zatrucie pokarmowe psa – śmiertelne pułapki na zwierzęta

Zatrucie pokarmowe – co właściciele psów powinni wiedzieć wychodząc na spacer z psem

Spacer to dla każdego psa fascynująca przygoda i okazja poznania nowego, ciekawego terytorium. Nic dziwnego, że nasz pupil podczas codziennych przechadzek bardzo chętnie zagląda w wysokie trawy i eksploruje leśne knieje. Spacerowicz jest niewątpliwie zadowolony ale czy bezpieczny? Niekoniecznie, a przyczyną są przynęty z trucizną rozrzucane najczęściej tam, gdzie psów jest najwięcej. Jak zareagować, gdy podejrzewamy zatrucie u naszego psa?

Zatrute przynęty – czym są i dlaczego są groźne dla zdrowia psa?

Zatrute przynęty mogą  zagrażać zdrowiu i życiu psa. Wszystko za sprawą zwartych w nich substancji, którymi mogą być zarówno trutki na szczury, płyn zapobiegający zamarzaniu czy pestycydy. Oto dokładny poradnik o zatruciach.

Każdy z tych związków najczęściej wywołuje bolesne krwawienia wewnętrzne oraz uszkodzenie organów wewnętrznych, które finalnie ma nieodwracalny wpływ na stan zdrowia czworonoga. Zatrucie może w rezultacie skończyć się  zgonem zwierzęcia, a już na pewno skrócić życie psa lub wpłynąć znacząco na jego jakość. Niestety tych, którzy rozrzucają zatrute przynęty nie odstrasza nawet fakt, że celowe okaleczanie i podtruwanie psów to czyn karalny, który podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.  Z powodu spożytej  trucizny,  połknięcia szkła, żyletek itp  cierpi coraz więcej psów. Tutaj przeczytasz więcej na ten temat.

Przynęty z trutką na psy – co robić?

Warto zatem nie tylko zdać sobie sprawę z tego, jak niebezpieczny jest to problem, ale także w jaki sposób działać, kiedy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia.

Przede wszystkim pamiętajmy, że skuteczną trutką może stać się praktycznie każda substancja lub przedmiot, który zostanie właściwie przygotowany. Z reguły niebezpieczne substancje oraz przedmioty chowa się do wabików – karmy,  kawałków mięsa, kiełbasy.  Jeśli właściciel psa zauważy  nagromadzenie takich smakołyków w jednum miejscu to powinno to wzbudzić jego podejrzenie.

Trutki na psy - sadyzm i głupota

Niektórzy robią to z sadyzmu, inni bo nie lubią zwierząt, a jeszcze inni – bo mogą. Podczas spaceru z psem trzeba przestrzegać zasady ograniczonego zaufania . Gdy pies wykazuje zwiększone zainteresowanie jakimś znaleziskiem my także powinniśmy się nim zainteresować

Jak zareagować? Jeśli pies zbyt długo węszy w danym miejscu, a następnie widzimy, że coś połyka od razu zajrzyjmy mu do pyska i spróbujmy usunąć trzymaną w nim zawartość. Jeśli zauważymy, że na podłożu, przy którym stoi pies leżą kęsy przegryzionego pokarmu zapakujmy je w dowolny worek, by móc je zawieźć na posterunek policji w celu zweryfikowania zawartości.Gdy masz podejrzenie, że ów wabik był trutką jedź niezwłocznie do lecznicy, nigdy nie podawaj psu leków lub nie eksperymentuj z jego leczeniem domowymi sposobami. Tutaj możesz przeczytać więcej o domowych zatruciach psa.

Objawy zatrucia

Pies może zareagować na zatrucie następującymi objawami:

  • Niepokój,
  • Nerwowość,
  • Wymioty,
  • Apatia,
  • Brak apetytu,
  • Biegunka,
  • Drżenie mięśni.

Gdzie najczęściej można się natknąć na zatrute przynęty?

Jak już wspomnieliśmy, problem ten jest coraz bardziej powszechny, a trutki można znaleźć w praktycznie każdym miejscu. Niestety zdarza się, że są podrzucane także na prywatne posiadłości, a wówczas czworonogi nie mają szans na ich ominięcie i od razu rzucają się na atrakcyjne smakołyki.Badania i statystyki prowadzone przez PETA wskazują również, że częstym miejscem podrzucania zatrutych przynęt są także publiczne skwery, parki, place zabaw, ale również strefy podmiejskie i wiejskie.

To dlatego tak ważna jest uważność i czujność wszystkich właścicieli psów na każdym spacerze i nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że bardzo dobrze znamy określony rejon.Spacerujmy z czworonogiem, ale pamiętajmy o jego bezpieczeństwie i zdrowiu!

 

 

Summary

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *