Sterylizacja – czy to konieczność?

lek.wet. Rafał Kaczor

Przychodnia weterynaryjna przy Bażantarni

Sterylizacja zapobiega bezdomności zwierząt

Sterylizacja zwierząt jest koniecznością. Żyjemy w XXI wieku. Najwyższy czas zadbać o biedne, błąkające się bezpańskie zwierzęta, które padają ofiarą chorób zakaźnych, wypadków komunikacyjnych czy ludzkiego bestialstwa.

Przeciwdziałanie bezdomności zwierzaków to jeden z powodów, dla których trzeba je sterylizować. Drugim jest zapobieganie wielu schorzeniom, dotyczącym przede wszystkim suk. Jest to na przykład nowotwór gruczołu mlekowego, który bardzo często dotyka suki niesterylizowane. Istnieją badania dowodzące, że każda ruja zwiększa ryzyko nowotworzenia o 5 procent. Jeżeli suka ma ruję 2 razy w roku, to po 9 latach życia ryzyko zmian nowotworowych listwy mlecznej rośnie do 90 procent. Niestety spotykamy się z takimi przypadkami. Do nowotworów dochodzą też takie schorzenia, jak ropomacicze czy ciąża urojona. Po ciąży urojonej u suk często rozwija się zapalenie gruczołów mlekowych. To też zwiększa ryzyko nowotworzenia listwy mlecznej oraz ryzyko powstania ropomacicza. Jest to bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta. Dlatego sterylizacja jest potrzebna.

Sterylizacja jest konieczna, by ograniczyć populację bezdomnych psów i kotów.

Sterylizacja pomaga zapobiegać bezdomności zwierzaków i chroni je przed chorobami. Każda ruja suki zwiększa o 5 procent ryzyko zachorowania na nowotwór listwy mlecznej.

Sterylizacja u samców

W przypadku psów sterylizacja nie jest obligatoryjna, ale rzeczywiście zapobiega wałęsaniu się psa i niechcianym kryciom. Czasami także agresji i nadmiernej pobudliwości. Szczególnie małe pieski, ci mikropacjenci, są często bardzo nadpobudliwe płciowo. Wtedy sterylizacja jest zasadnym działaniem. U niekastrowanych psów, w późniejszym wieku, może dojść do przerostu prostaty. Wtedy postępowaniem z wyboru również jest kastracja.

Jeżeli mówimy o psie, który ma przyrost prostaty, to przeważnie mamy na myśli jegomościa w wieku 9-10 lat. Czasami to jest piesek, który już ma problemy kardiologiczne lub problemy natury wątrobowo-jelitowej. To jest pacjent, u którego rutynowa narkoza nie wystarcza. Dużo gorzej znosi taki zabieg, a potem rekonwalescencję. Przez to koszt zabiegu wzrasta. Pacjent który ma rok, dwa, bardzo dobrze znosi narkozę. Nie musimy przygotowywać jakiejś skomplikowanej narkozy. Zazwyczaj ci pacjenci nie mają problemów kardiologicznych, chyba że są to problemy wrodzone. Mają wydolny układ oddechowy, zdrową wątrobę. Wszystko się szybko i ładnie goi. Choćby tylko ze względu na to, warto sterylizować psy wcześnie.

Sterylizacja kotów

Jeśli chodzi o koty, sprawa jest jeszcze prostsza. U kotek tak, jak u suk, może dojść do ropomacicza. Mogą rozwinąć się nowotwory listwy mlekowej, które są nowotworami złośliwymi. Dają przerzuty. Nawet usunięcie takiego nowotworu nie gwarantuje wyleczenia. U kotów problem jest też taki, że są one bardzo plenne. To wynika z samej fizjologii zapłodnienia. Niewysterylizowana kotka rodzi około 12 kociaków rocznie. Jeśli pomnożymy to przez, powiedzmy 10 lat życia takiej kotki bytującej półdziko, to mamy mnóstwo bezdomnych kociąt. One chorują na choroby zakaźne i pasożytnicze, giną rozjechane przez samochody, padają ofiarą innych zwierząt. Warto więc przeprowadzać zabiegi sterylizacji, żeby zapobiegać cierpieniu bezdomnych zwierząt. Schroniska i tak są przepełnione.

Zazwyczaj osoby, które upierają się w kwestii niesterylizowania i niekastrowania swojego pupila (pomijając hodowców, którzy robią to świadomie, by rozmnażać zwierzęta), robią to z pobudek egoistycznych, z braku wiedzy.

Sterylizować przed czy po pierwszej cieczce?

Amerykanie sterylizują nawet już kilkutygodniowe zwierzaki. My wychodzimy z założenia, że lepiej sterylizować po pierwszej rui. Hormony płciowe hamują wzrost kości długich. Więc zwierzaki, u których przeprowadza się sterylizację później, kiedy są już dojrzałe płciowo, osiągają prawidłową wielkość. U pacjentów, którzy są wysterylizowani wcześniej, przed rują, może wystąpić taki problem, że będą troszkę większe. Nie jest to problem natury medycznej, bardziej może estetycznej. Estrogenizacja ma też znaczenie przy rozwoju zwieracza cewki moczowej. Jeśli chodzi o małe psiaki to raczej nie mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Ale już u psów powyżej 25 kg ma to znaczenie kliniczne.

Przyjmuje się, że u suki sterylizację należy zrobić w czasie ciszy hormonalnej, czyli minimum miesiąc po pierwszej rui. U samców – około 12 miesiąca życia. Wtedy psy ras dużych i średnich są już dojrzałe płciowo.

Koty dojrzewają szybciej. Już 7-8 miesięczny kocur jest dojrzały płciowo i potrafi być płodny. Kotki, podobnie jak suki, mają ruję koło 6-7 miesiąca życia. Więc licząc miesiąc od rui, sterylizację można wykonywać u kotek koło 8-9 miesiąca.

Sterylizacja chemiczna

Obecnie w Polsce są dostępne preparaty chemiczne do kastracji samców. Jest to kastracja okresowa, na czas około 6 miesięcy. Stosujemy ją przeważnie u pacjentów geriatrycznych, którzy mają problem z przyjęciem narkozy. Na przykład kiedy pies ma 15 lat, bardzo powiększoną prostatę i nie mamy innego rozwiązania. Wtedy możemy kilka razy poddać go takiej kastracji. Ona ma swoje wady, ponieważ nadużywana prowadzi do zmian hormonalnych, a nawet pseudonowotworowych. Dlatego stosujemy ją raczej u starszych pacjentów. A także u tych pacjentów, których opiekunowie bardzo obawiają się kastracji chirurgicznej i chcą sprawdzić, jak zwierzę będzie się zachowywać po zabiegu. Wtedy podajemy implant, który działa 6 miesięcy. Po tym czasie, jeśli opiekun jest zadowolony z zachowania pupila, przeprowadzamy zabieg chirurgiczny. U młodych psów raczej nie pozwalamy, żeby kastrację chemiczną stosować przewlekle.

Żywienie po sterylizacji

Pposdzukujących dobrych karm dla zwierząt po sterylizacji zapraszamy tu: www.formapupila.pl

 

 

 

 

 

Podsumowanie
Sterylizacja - czy to konieczność?
Tytuł
Sterylizacja - czy to konieczność?
Opis

Po co sterylizować psy i koty? Czy sterylizacja pupili, którzy mieszkają z nami w domach jest konieczna? Kiedy to zrobić? Na te oraz inne pytania, dotyczące sterylizacji odpowiada lek.wet. Rafał Kaczor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *