Czym karmić psy i koty? Co szkodzi zwierzętom?

Franek Paśko – lekarz weterynarz

Przychodnia Weterynaryjna Jacek Bany w Legionowie

Czym karmić psy i koty, żeby im nie zaszkodzić?

Czym karmić psy i koty? Najprostsza odpowiedź na to pytanie jest krótka i brzmi: odpowiednią karmą. Oczywiście odpowiedź jest prosta, ale nie zawsze możliwa do zastosowania, gdyż nie zawsze pies czy kot będzie taką karmę chciał jeść. Karmy mogą być suche lub mokre, ale może to też być jedzenie przygotowywane przez właścicieli w domu. Koty mniej chętnie będą jadły tego typu pokarmy, psy natomiast bardzo je lubią, domagając się wręcz smacznych kąsków czy resztek.

Czym karmić psy i koty

Czym karmić psy i koty? Najlepiej specjalną karmą. To, co gotujemy dla siebie szkodzi domowym zwierzakom. Zabójcze dla ich żołądka są przyprawy, tłuszcze, cukier.

Czym nie karmić domowych zwierzaków?

Przede wszystkim nie należy ich  karmić jedzeniem ludzkim, czyli tym, co gotujemy dla siebie – to jest wyłącznie dla nas.  Jeżeli nie zostanie zjedzone – szkoda, ale na pewno nie dawajmy tego psu. Z resztek można na przykład zrobić odgrzewane kotlety, w gorszej sytuacji – nawet wyrzucić, ale na pewno nie karmić takim jedzeniem psów ani kotów. Tego typu posiłki są dla nich szkodliwe. Owszem, są smaczne i apetyczne, więc pies bardzo chętnie będzie takie rzeczy jadł, ale konsekwencje mogą się dla niego okazać bardzo nieprzyjemne. Może dojść do objawów żołądkowo-jelitowych, zwierzę będzie wymiotowało, pojawi się biegunka. O ile jest to biegunka jedno-, dwudniowa i w ogólnym rozrachunku nie odbije się na psie negatywnie, to w niektórych przypadkach może powodować poważne reperkusje.

Co w nagrodę?

Jedzenie, które przyrządzamy dla siebie bardzo często jest tłuste. Dla kota czy psa tego typu posiłki są szkodliwe dla wątroby i trzustki. Często wśród właścicieli psów pojawiają się opinie, że psom należą się jakieś małe smakołyki czy nagrody, dlatego że zwierzęta proszą, albo dlatego że na nie zasłużyły swoim zachowaniem. Pytanie, co w takiej sytuacji może być dla nich największą atrakcją? Uważam, że pies jest na tyle prostym zwierzęciem, że on się cieszy, jak dostaje jakąkolwiek nagrodę, coś, co jest poza porą karmienia.

Tak więc ta sama karma (mam na myśli suchą karmę) podawana z ręki między posiłkami staje się nagrodą i pies będzie bardzo szczęśliwy, że dostał coś ekstra.

Z kotami jest troszkę inaczej, ponieważ one rzadko domagają się nagrody w postaci jedzenia. Dla nich największą nagrodą jest zostawienie ich w spokoju albo łagodne głaskanie, bądź przytulanie, rzadko kiedy pokarmy.

 

Podsumowanie

3 thoughts on “Czym karmić psy i koty? Co szkodzi zwierzętom?

  1. Ja kupuję kotu karmę oven baked tradition. Jest zdrowa, nie szkodzi mu w żaden sposób i co ważne- widzę, że mu smakuje. Polecam

  2. Mój kot bardzo lubi karmę oven baked tradition 🙂 Nic mu po tym nie dolega, dobrze się czuje i jest zadowolony 🙂 Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *